Gözler güzelliği simgeleyen organlarımızdır. Yaşlanmanın ilk görüldüğü organımızdır aynı zamanda. Deride bulunan kollajen doku azalması ve yer çekimi sonucu kaşlar aşağı düştükçe göz kapağında yığılmalar olur. Estetik açıdan olduğu gibi bazı nörolojik hastalıkların habercisi de olabilir. Öncelikle bir hekime muayene olduktan sonra estetik operasyona karar verilmelidir.

 

Göz Kapağı Düşüklüğü Neden Olur?

 

Göz kapağı düşüklüğünün bir çok nedeni vardır. Doğumsal olabileceği gibi daha sonradan da olabilir. Bazı hastalıklar kas hastalıkları, nörolojik hastalıklar gibi. Zaman bağlı olarak ve yaşlanma belirtisi olarak göz kapağı düşüklüğü olabilir.

 

Göz Kapağı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 

Göz kapağı ameliyatı 2 şekilde yapılmaktadır. Birincisi genel anestezi altında göz kapağı üzerinde oluşan fazla derinin alınması ile olur. İkincisi lazer yöntemi ile anesteziye gerek kalmadan göz kapağında bulunan fazla derinin alınmasıdır. Göz kapağında ki fazlalık alındıktan sonra kaslar birleştirilerek yerine dikilir. Yaklaşık 50 dakika süren bir operasyondur.

 

Göz Kapağı Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Etmeliyim?

 

Göz kapağı ameliyatından sonra buz uygulaması yapılır. Hasta başı yüksekte uyuması ödem ve morluk oluşmaması için önemlidir. Doktor tarafından verilen kremler düzenli olarak uygulanmalıdır. Göz kapağının üzerinde iz kalmaması için deride skar dokusu oluşumunu engelleyen kremler kullanılmalı ve mutlaka göz kapağı temiz ve hijyenik tutulmalıdır. Hasta ilk bir kaç hafta gözlerini ovarak yıkamaması gerekir. Göz kapağı çekiştirilmemelidir. Gözlerde kuruluk oluşabilir bunun için önlem alınmalıdır. Doktor kontrolü düzenli olarak yapılmalıdır.

 

Göz Kapağı Operasyonu Sonucu Herhangi Bir Komplikasyon Gelişir Mi?

 

Göz kapağı operasyonu görece kolay bir ameliyattır. Komplikasyonu oldukça azdır. En fazla görülen göz kuruluğudur. Yara yerine özen gösterilmez ise enfeksiyon gelişebilir. Uzman göz hekimi ve plastik cerrah işbirliği ile yapılan ameliyatlar oldukça başarılıdır. Artık günümüzde sıklıkla gerçekleştirdiğimiz estetik bir uygulamadır. Göz kapağı ameliyatı kişinin hem bedensel hem ruhsal durumunu etkileyen bir ameliyattır. Güzel görünmek, kendini mutlu hissetmek ve yapılan operasyondan memnun kalmak çok önemlidir. Ameliyat sonrası çeşitli öneri ve ilaçlar ile düzgün bir şekilde yaptığımız zaman komplikasyon gelişme olasılığı oldukça azalır.