Keratokonus ameliyatıKeratokonus, konea dokusunun incelmesi ve dikleşmesi ile karakterizedir. Hastalarda özellikle astigmat ve miyop derecelerinde hızlı bir artış meydana gelir. Keratokonus erken tanısı ve tedavisi oldukça önemlidir. Keratokonus ameliyatı günümüzde Çapraz Bağlama veya Cross Linking operasyonudur. Bu ameliyat ile kornea incelmesi durdurulmaası hedeflenir.

Keratokonus Ameliyatı

Günümüzde keratokonus tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Cross linking adı verilen Cross Linking işlemi ilke korneanın incelmesi ve dikleşmesi durdurulabilmektedir.

Cross linking – Çapraz Bağlama

Cross linking ile kornea yaklaşık 4.5 kat sertliği artar.

Keratokonus Ameliyat Tekniği

Ameliyat lokal anestezi ile gerçekleştirilir.

Standart protokolde; kornea sıyrılır ve 30 dakika boyunca Riboflavin damlatılır.

Sonra da en az 10 dakika boyunca UV-A ışını verilir. UV A ışının gücüne bağlı oalrak süre değişmektedir. Ancak 10 dakikadan kısa olan uygulamaların etkinliğinin az olabilceği bilimsel olarak gösterilmiştir. (3 mW =>> 30 dakika veya 9mW =>> 10 dakika)

Kornea kalınlığı 400 mikron üzerindeki hastalara uygulanır. Kornea kalınlığı az ise, önce kornea kalınlığı arttırılır. Bunu sağlamak için Hipotonik özellikteki ribofavin solüsyonu kullanılır. Riboflavin damlatılırken, gözün kapalı tutulması, korneanın kalınlaşmasını sağlar.

Hastaların 2 yıllık takibinde %70 hastada kornea dikliğinde azalma sağlanır.

Hangi hastalarda çapraz bağalama tekrar yapmak gerekir?

Kornea topografisinde dikliğin artması durumunda cross linking işlemi tekrarlanmalıdır.

ÖZET:

Keratokonus gençlerde 35 yaşına kadar ilerleme eğilimi gösteren ve görme kaybına yol açabilen önemli bir hastalıktır. Mutlaka dikkatle ele alınmalı ve hastalar tarafından ihmal edilmemelidir.

Keratokonus teşhis edildikten sonra, ilerleme ihtimali olan tüm hastalarda Cross Linking işlemi yapılmasını tavsiye ediyoruz. Keratokonus hastalığının takibinde kornea topografisi ve muayene bulgularının tespiti önem taşıyor.

Hastalığın ilerlemesini engellemek için bu işlem vakit geçirmeden yapılması gerekmektedir. Ayrıca bu hastalığın takip muayeneleri de cross linking işleminden sonra da düzenli olara yapılmalıdır. Hastalık cross linking işlemi sonrasında %90 oranında kontrol altına alınır ancak %10 hastada ilerleme devam edebilmektedir.

Cross işlemi sonrası hasta takibinde dikleşmenin devam etmesi durumunda Çapraz Bağlama tekrarlanır.

Kaynak: Keratokonus hakkında detaylı bilgi, keratokonus nedir?