Göz Kayması Neden Olur ? Göz kayması; gözlerin birbirinden farklı hizada olması, iki göz ya da tek gözün farklı yönlere bakmasıdır. Gözlerdeki kayma sürekli olabildiği gibi ara sıra da olabilir. Ya da aile tarafından ara sıra fark ediliyor olabilir. Göz kayması genellikle çocukluk yaşlarda veya bebeklik çağında anlaşılır. Çocuklarda göz kayması erken dönemde fark edilirse tedavisi yapılabilir.

Tedavi edilmeyen göz kaymaları ilerleyen yaşlardan görme kaybına kadar yol açabilir. Çocuğunuzda şaşılık olduğundan şüpheleriniz varsa vakit kaybetmeden hemen doktora başvurun ve tedavisine başlayın göz kayması neden olur nasıl tedavi edilmelidir?

 

Göz Kayması Neden Olur?

Göz Kayması Sebepleri Nelerdir?

 

Tek gözde kayma varsa kaymayan diğer göz daha çok görmek için zorlanır, zamanla kaymayan göz görme hakimiyetini kazanır. Kayan göz ise tembelleşmeye başlar, görme özelliğini daha da çok kaybeder, zamanla görme kaybına kadar gider. Bazı durumlarda göz tembelliği kaymadan daha önce ortaya çıkar ve tembellik sonucunda kayma olur. Göz kaymasının sebebi doğuştan gelebilir veya sonradan oluşabilir, çoğu kaymalarda ise sebebi bilinemez. Diğer yanda ailede başka bireylerde göz kayması varsa genetik olarak görülme olasılığı daha fazladır. Her gözün etrafında kaslar vardır ve bu kaslar takım halinde düzenli çalışır ve tek noktaya odaklanır. Kayma olan gözde ise bu kaslar bir birinden bağımsız çalışır ve odaklanamaz. Göz kayması veya tembelliği doğuştan olabildiği gibi bazı hastalıklardan da kaynaklanabilir.

 

Göz Kayması Tedavisi

 

Çocuklarda veya yetişkinlerde oluşan göz kaymasının tedavisi mümkündür. Bizimle irtibata geçerek bu tedavi yöntemleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Kliniğimize başvurduğunuzda, göz kaymasının nedenini araştırıyoruz, görme bozukluğundan mı kaynaklanıyor, göz tembelliğinden mi kaynaklanıyor sorunun kökeni bulunduktan sonra tedavi aşamasına geçiyoruz. Gözlük, göz bandı ile göz kapama ya da operasyon gerektiren bir durum varsa ameliyat ile sorunu ortadan kaldırıyoruz. Sağlıklı görebilmeniz için tıbbın her yöntemi kullanarak sizler için çözüm yaratıyoruz.

Göz Kayması ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için diğer makalelerimizi okumayı unutmayın.