Gözleri aşırı derecede bozuk olanlar, sürekli olarak taktıkları kalın camlı gözlüklerden kurtulmak için çeşitli arayışlar içine girmektedir. Göz derecesi çok yüksek olanlar ile hem yakın hem de uzak gözlük kullananların sorunları akıllı lens ameliyatı ile tamamen çözülmektedir. Tüm dünyada uzun yıllardır başarı ile uygulanan bu yöntem, ülkemizde de yaygınlaşmaya başlamıştır.

 

Akıllı Lens Nedir? Kimlere Uygulanabilir?

 

Her insanın göz yapısında uzağı ve yakını net görebilmesi için doğal bir lens bulunur. Bu lens esnek yapısı sayesinde, şekil değiştirir ve uzak cisimleri de yakın cisimleri net görme imkanı sağlar. Başta yaşın ilerlemesi olmak üzere bu lens, birçok nedenden dolayı esnekliğini kaybeder ve gerekli şekil değişikliğini sağlayamadığından, özellikle yakın mesafelerde sorun oluşturmaya başlar. Saydam olan bu lensin saydamlığının kaybolması ile de katarakt oluşmaktadır. Göz içinde bulunan bu lens değiştirilebilme özelliğine sahiptir. Bu lensin yerine takılan ve hem uzağı hem de yakını net görmeyi sağlayan, yapay lenslere akıllı lens denmektedir.

 

Akıllı Lensler Genellikle Şu Durumdaki Kişilere Uygulanmaktadır

 

 1. Hasta, 40 yaşın üzerinde ve hem yakın hem de uzağı net görme problemi varsa
 2. Göz dereceleri lazerle düzeltilemeyecek kadar ilerlemiş olan 40 yaşından genç hastalara
 3.  Daha önceden görme problemi için, gözlerine lazer uygulaması yaptırmasına rağmen, göz içi lensteki bozulma nedeni ile uzak veya yakın görme problemi yaşayanlar
 4. Kornea inceliğinden dolayı lazer uygulaması yapılamayan hastalara
 5. Katarakt rahatsızlığı olanlar. Özellikle katarakt rahatsızlığı bulunanlar için akıllı lens uygulaması ilk seçenek olmaktadır.

 

Akıllı Lens Kimlere Uygulanmaz?

 

 1. Herhangi bir göz hastalığı (diyabete bağlı göz kanaması, maküler dejenerasyon,retina dekolmanı vb.) olan kişilere
 2. Sadece tek gözü işlevsel halde kullanan kişilere
 3. Çok ilerlemiş miyop
 4. Keratokonus hastalarına
 5. Gece yoğun çalışma temposuna sahip kişiler
 6. Yakın görmesi çok iyi olan hafif miyop hastalar
 7. Yakın görmeyi umursamayan, uzakta mükemmel bir görme hedefleyen hastalar
 8. Karanlıkta 6.0 mm üzerinde pupil çapı olan hastalar ile, aydınlıkta 2.5 mm altında pupil çapına sahip olanlar

 

Akıllı Lens Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 

Gözlerin her biri için ayrı günlerde uygulanan akıllı lens ameliyatı, yaklaşık olarak 10 dk. ile 20 dakika arasında sürmektedir. Bu operasyon esnasında anestezi yapılmaz, gözler sadece damla ile uyuşturulur. Katarakt ameliyatlarında yapılan standart uygulama ile yapısı bozulmuş lens çıkarılarak, yerine akıllı lens yerleştirilir. Ameliyat sonrasında uygulama yapılan göz bandajla kapatılarak (bir veya iki saat sonra), hasta evine gönderilir. Ertesi gün bandaj açılır ve hasta normal görmeye başlar.