Protez göz, çeşitli sebeplerle gözü alınan veya doğuştan gözü olmayan kişilere kozmetik amaçla takılan ve kişinin kendini sosyal olarak iyi hissetmesini sağlayan önemli bir araçtır. Günümüzde en sık olarak akrilikten yapılan protez göz, hem renk ve şekil hem de hareketiyle diğer göz ile uyum sağlar. Protez göz diğer gözü oldukça iyi bir şekilde taklit eder, birçok kimse protez göz kullanan kişileri fark edemez. Özellikle önce uygun bir protez göz ameliyatı olan kişiler sonrasında kişiye özel bir şekilde yapılan protez gözle yaşamlarına daha rahat devam ederler.

 

Protez Göz Ameliyatı

 

Çeşitli sebeplerle (travma, tümör, enfeksiyon, göz cerrahisi komplikasyonu, glokom) görme yetisini tamamen yitiren, normal şeklini ve rengini kaybeden, şiddetli ağrı yapabilen bir gözü almak gerekebilmektedir. Kişi göz kaybı travmasına ek olarak psikolojik ve sosyal problemler de yaşayabilmektedir. Diğer gözü oldukça iyi taklit edebilen Protez göz kişinin kendini daha iyi hissetmesine yardımcı olur.

Bir gözün kaybı durumunda, estetik olarak gözün yerine konulması gerekir. Bu estetik düzeltme için öncelikle evisserasyon ya da enükleasyon ameliyatı işlemlerinden birisi yapılır. Hareketli ve sağlıklı bir protez göz kullanımı için iyi bir ameliyat tekniği ile ameliyat olunması oldukça önemlidir. Her protez kullanacak kişinin ameliyat olması gerekmez. Bazı hastalarımızın gözleri küçülmüş oluyor bu hastalarımız ameliyat olmadan protez kullanabiliyor.

 

protez göz ameliyatı

 

Protez Göz Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 

  • Göz protezi kullanılabilmesi için göz yuvasının hazırlanması işlemidir.
  • Öncelikle deneyimli bir hekimin muayene etmesi gerekir.
  • Protez kullanımına uygun olup olmadığı belirlenmeli.
  • Eğer göz yuvası küçük ise örneğin genişletmek gerekir.
  • Göz yuvası boş ise,  yuvaya bilye (orbital implant) yerleştirilmesi gerekebilir.

 

 

Protez Göz Ameliyatı Sonrası Neye Dikkat Etmek Gerekir?

 

  • Genel anestezi altında yapılan Protez Göz Ameliyatı sonrası kişinin kendine gelmesi 1-2 günü bulabiliyor. Ağrılı olabilen bu süreçte göz ağrısı veya baş ağrısı için ağrı kesiciler kullanılmasını öneriyoruz.
  • İlaçların düzenli kullanılması gerekir.

 

Göz yuvası 4-6 hafta sonra iyileştiğinde kişi Protez Göz teknisyenlerine yönlendirilir.  Yapılan ölçümlerle gözün yapısına, şekline ve diğer gözün rengine uygun kişiye özel Protez Göz üretilir.

 

İl dışından ve yurt dışından gelen hastalarımız için konaklama sağlanmaktadır. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

göz hastalıkları uzmanı

 

Kaynak: Protez Göz

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Protez Göz Ameliyatı

 

whatsapp iletişim hattı