Lazerle tedavi edilemeyen ve ilerleyen göz numaraları için de kullanılan trifokal mercekler; yapay olan göz içi merceğidir. Ameliyatla göz içi merceğin çıkarılarak yerine yerleştirilmesi ile tedavi sağlanır.  Trifokal mercek fiyatı markasına ve gözün kullanım durumuna göre değişiklik gösterir. Ömür boyu kullanılan trifokal lens özellikle ilerleyen katarakt hastaları için iyi bir çözüm getirmektedir.

Katarakt ameliyatı ve trifokal ameliyatı uzman bir doktor tarafından gerçekleştirilmelidir. Ameliyat öncesinde mutlaka hastanın günlük yaşamı ve ihtiyaçları göz önünde tutulmalıdır. Ayrıca ameliyat öncesi hastanın gözünün uygunluğu da çok önemlidir. Astigmat olup olmaması da diğer bir konudur. 

Trifokal mercek fiyatı

 

Trifokal Mercek

 

Trifokal mercek; miyop, hipermetrop ve astigmat olması halinde bu sorunların giderilmesi için de kullanılmaktadır. Özellikle kısa süren bir ameliyatla olması ve hastanın günlük hayatına kısa sürede devam etmesi açısından hayli etkili bir yöntemdir. Zamanla göz merceği işlevselliğini ve esnekliğini kaybeder. Bu nedenle oluşan görme bozuklukları yanı sıra katarakt oluşması ile de gözün zamanla görme kaybını yaşması açısından önemli bir avantaj yaratarak tedavi sağlar. Göze yerleştirilen lensler tek odaklı olması halinde sadece miyop olması halinde bu durumu düzeltir ve uzağı görmede gözlük kullanımı gerekir. İşte trifokal mercek adından da anlaşılacağı üzere üç odaklıdır. Yani hem uzak, hem yakın hem de ara mesafelerde başarılı bir sonuç ortaya çıkarmaya destek olur. Trifokal mercek kullanımı zarar vermeyen ve ömürlük olması açısından ve göz numaralarının ilerlemesine engel olması bakımından da ekstra avantaj oluşturur. Her açıdan görme kalitesini yükseltirken ayrıca ilerleyen katarakt hastalarına bir fırsat daha tanımaktadır. Trifokal mercek ameliyatı konusunda gerekli olan başarı oranı kullanılan merceğin markası ve ameliyatı gerçekleştiren göz hekimin de uzmanlığı önem taşır. Ancak trifokal mercek her hasta için uygun olmayabilir. Bu nedenle ameliyat öncesi gerekli olan tüm tetkikler yapılarak göz hekimi tarafından uygunluğu araştırılır. Gözde odaklanma açısından büyük etki sağlayan trifokal mercekler ile uzun yıllar rahat etmek mümkün olacaktır.

Gözlük kullanmak istemeyen, ilerleyen göz numaralarına sahip olup lazer ameliyatı olmak istemeyen ve ilerleyen katarakt hastaları için önemli bir çözümdür. Trifokal mercek fiyatı, ameliyat için uygunluk ve diğer tüm sorunlarda bilgi almak isteyen hastaların detaylı bilgi alıp uzman bir doktora başvurması çok önemlidir.


SONUÇ; Trifokal mercekler uygun hastalarda günümüzdeki en gelişmiş göz içi merceklerdir, bu mercekler sayesinde uzak yakın görme net hale gelir. Trifokal mercekler ile ilgili uzman doktor tarafından bilgi ve randevu almak için tıklayınız.


KAYNAK: Katarakt ameliyatı ve akıllı mercekler ile ilgili makale için tıklayınız.