Sıklıkla duyulan göz hastalıklarından bir tanesi de şaşılıktır. Bu hastalığın gözde fark edilmesi diğer hastalıklara oranla daha kolaydır. Çünkü gözde açıkça görülen kayma şeklinde kendini gösterir. Hastalığın oluşması için belli başlı nedenlere bağlı olarak genetik faktörler de sayılabilir. Şaşılık ile karşı karşıya kalındığında şaşılık için hangi doktora gidilir sorusu sıklıkla sorulur. Bu durumda göz doktoruna başvurmak gerekir. Göz hastalıkları konusunda uzman olan bir doktor aracılığı ile kolaylıkla tedavisi gerçekleştirilir. Tedavinin kısa süreli olabilmesi için ise fark edildiği anda doktora başvurulması önemlidir.

 

Şaşılık Belirtileri Nelerdir?

 

Şaşılık bazen bir tanesinde bazen de iki tanesinde meydana gelen bir göz hastalığıdır. Göz hastalığının belirtisi ise gözün tek bir noktaya bakılması sırasında bunu başaramaması olarak özetlenebilir. Bu sebepten ötürü hemen göz doktoruna başvurmak gerekir. Belirtilerden emin olmak için ise bir objeyi hastanın takip etmesi istenir. Hasta objeyi takip ederken gözleri aynı anda odaklanamayacaktır. Bu durum akla şaşılık ihtimalini getirmelidir. Şaşılık için hangi doktora gidilir sorusunu artık sorulmalıdır.

 

Şaşılık Tedavisi İçin Neler Yapılır?

 

Şaşılık tedavisinde erken tanı her hastalıkta olduğu gibi oldukça önemlidir. Peki şaşılık için hangi doktora gidilir? Şaşılık için doktorun genel muayenesinden sonra neden belirlenir. Nedene göre hastalığın tedavi üzerine yoğunlaşılır. Erken tanıda bazen sadece göze uygulanan tıbbi müdahale ve gözlük yeterli olacaktır. Nedene bağlı olarak ise gerekli olması durumunda ameliyat uygulanır. Tedavi için seçilecek uzman veya cerrah bu konuda oldukça önemli olacaktır.

 

Şaşılık Neden Olabilir?

 

Her hastalığın belli bir nedene bağlı olarak ortaya çıktığı bilinir. Şaşılık her yaştan insanda görülebilen hastalıklardan bir tanesidir. Bundan dolayı nedenlerini iyi bilmek gerekir. Genetik özelliği bulunan hastalıklardan bir tanesidir. Şaşılık bebeklerde ve küçük çocuklarda daha sık görülür. Bunun temelde nedeni göz kaslarının henüz yeterince gelişmemiş olmasıdır. Bu durum iyi bir beslenme ve gelişme sonucunda kolaylıkla ortadan kaldırılabilir. Bebeklerde
tespiti için erken tanı daha kolay bir süreçte tedavi edilmesine olanak tanır. Bundan dolayı doktora gitmek için beklememek ve hemen tedaviye başlamak gerekir.

 

Şaşılık için başvurabileceğiniz doktorları görmek için buraya tıklayın!