Bilim adamları, şaşılığı tedavi etmek için kullanılabilecek gözlükler üretmeye başladı. Geleneksel tedavilerin çocuklar üzerindeki etkileri konusunda endişeli olan ebeveynler için son derece pratik bir çözüm sunulmaktadır. Şaşılığın düzeltilmesine rağmen devam eden bir veya iki gözün görme keskinliğinin azalması durumları oluşmaktadır. Şaşılık için kullanılan kelimeye tembel göz de denilebilmektedir. Şaşılık için gözlük modelleri bulunmaktadır. Bu gözlükler tedaviye olumlu yanıtlar vermektedir.

 

Tedavisi ve Çocuklar

 

Şaşılık tedavisi zordur ve duyusal eksikliğin oluştuğu yaş ve tedavinin başladığı yaş gibi prognozu etkileyen çeşitli faktörlere bağlıdır. Şimdiye kadar, en önemli tedavi ambliyopik “tembel göze” zorlamak için kullanılan göz kapağıdır. Üç yaşın altındaki çocuklar da muhteşem sonuçlar elde edilmektedir. Daha büyük çocuklar kapsama alanında zorluk çekerler ve zihinsel dünyalarını da olumsuz yönde etkileyebilirler. Bu sorunun klasik tedavisi, okul öncesi ve okul çağında, genellikle tanı gününden yaklaşık 8-9 yaşına kadar, günde birkaç saat boyunca bir gözün kapatılmasıyla yapılmaktadır. Bu deneyimi yaşamış olan ebeveynler
ne kadar travmatik olduklarını bilmektedirler.

 

Gözlük Teknolojisi ve Uygun Gözlük Türü

 

Teknoloji, şaşılık tedavisinin mükemmel amacına hizmet etmeye başlamıştır. Akıllı işlemciyle imal edilen şaşılık için gözlük modelleri çift göstermektedir. Bu, iki gözün birinde camın kutuplarının, camların bir saniyenin onda biri için bir camda kapanırken, bu hız ve oranda kapanması nedeniyle, o camı kapatmasını sağlayacak şekilde programlanabilmektedir. Bu gözlükler sayesinde gözlerin iyi olması ve tembel gözün güçlendirilmesi sağlanmaktadır. Gözlüğün çerçevesi çocuğun yüzüne sadece estetik açıdan değil, aynı zamanda önemli bir açıdan da uygun olmalıdır. İskeleti seçerken, çocuğun burnuna göre ve gözlüğün kaymaması için dikkatle alınmalı ve iskeletin alt kısmı çocuğun yanaklarına temas etmemelidir.

 

Gözlük Malzemesi

 

Şaşılık için gözlük malzemesi nedir? Çocukların gözlük camları genellikle plastik malzemeden daha uzun süre dayanır ve daha hafif olmaktadır. Lens camlarının kırılma gücü, yüzeyleri boyunca tam olarak aynı değildir. Lensin öngörülen kuvveti merkezindedir, yani kişinin gözünün hemen önünde bulunan lens noktasında bulunmaktadır. Gözlüklerin merkezinin mesafesi görme mesafesine göre belirlenir. Bu ölçüm genellikle doktor tarafından yapılmalı ve sıklıkla doğru alana sahip olması gerekmektedir.