Şaşılık, genetik olarak ortaya çıkabiliyor. Ayrıca nörolojik hastalıklar, göz kaslarında bozukluk ve de beyin hastalıkları nedeniyle de insanlarda şaşılık görülebiliyor. Şaşılık hastalığının içe, dışa veya yukarı-aşağı şeklinde görüldüğü biliniyor. Şaşılık için farklı göz egzersizleri bulunuyor. Bu egzersizlerin herhangi bir işlev görmeyen ve kayan gözün aktive edilmesi için yapılması gerekiyor. Özellikle gözlerin birbirine yaklaşmasında güçlük olan kişilerde egzersizlerin oldukça faydalı olduğu ortaya çıkıyor. Şaşılık hastalığında deneyim büyük önem taşıyor. Bu nedenle internette yer alan şaşılık için göz egzersizleri nasıl yapılır? türünde pek çok başlık bulunuyor. Bu tür başlıkları inceleyen hastaların doğru ve uzman kişileri seçmeleri de oldukça önemli bir husus olarak ortaya çıkıyor.

 

Şaşılık Belirtileri Nedir?

 

İnsan gözünde 6 adet kas bulunuyor. Bu kaslar sayesinde gözler farklı yönlere hareket ettiriliyor. Bu kas grubunun kendi aralarında veya diğer göz kasları ile uyumsuz çalışması sonucunda şaşılık ortaya çıkıyor. Şaşılık olan kişilerde gözlerde yorgunluk, baş ağrısı, çift görme ve okumada güçlük türünde problemler meydana gelebiliyor. Göz kaymasının nedeni gözlerdeki bozukluktan kaynaklanıyorsa bu sorun gözlük kullanılarak tedavi edilebiliyor.

 

Şaşılığın Nedenleri Nedir?

 

Şaşılık için göz egzersizleri nasıl yapılır sorusundan önce şaşılığın nedenlerinin ortaya çıkarılması gerekiyor. Çünkü şaşılığın görülmesinde pek çok neden olduğu ortaya çıkıyor. Sorunlu geçen hamilelik dönemi, doğumun sıkıntılı geçmesi, çocuğun gelişimi ve geçirdiği hastalıklar gibi durumlar şaşılığın ortaya çıkmasında önemli nedenler olarak görülüyor. Ailede şaşılık hastalığı varsa çocuklarda da bu hastalığın görülme ihtimali artıyor. Diğer taraftan göz kaslarının hareketlerini beyin yönetiyor. Bu nedenle sinirlerde oluşan felçler de şaşılığın nedenlerinden biri olabiliyor.

Geçirilen kazalar, kafa travmaları, ateşli hastalıklar, ileri yaşta hipertansiyon ve şeker hastalığı gibi hastalıklar da şaşılığın en önemli nedenleri arasında gösteriliyor. Bu şekilde ortaya çıkan şaşılıklarda tedavi yöntemi felcin kalıcı olup olmamasına bağlı olarak değişiyor. Kas felçlerine bağlı olan kaymalarda çocuklarda göz tembelliği olarak, büyük kişilere ait gruplarda ise çift görme sorunu ortaya çıkıyor. Bu nedenle bu tür kaymaların vakit kaybedilmeden tedavi edilmesi
gerekiyor.