Şaşılık hastalığı birçok insanın yaşadığı sıkıntılar arasındadır. Şaşılık gözlerin birbiriyle olan paralel duruşunu kaybetmesidir. Her iki gözde 6’şar tane göz dışı kas bulunuyor. Bu kasların birinde veya bir kaçında güç azlığı veya çokluğu olması durumunda şaşılık olur. Diğer adıyla göz kayması olarak bilinen bu rahatsızlık doğuştan görülebileceği gibi aynı zamanda ergenlik dönemlerinde de görülebiliyor. Tedavi edilmediğinde göz tembelliği ve görme kaybına kadar gidebiliyor. Bu hastalığın altında başka nörolojik rahatsızlıklar olabileceği gibi travmaya bağlı şaşılık hastalığı da söz konusu olabilir. Uzmanlar şaşılığın tedavi şeklinin, bu hastalığın yaş gurupları ve türüne göre değişiklik gösterebileceğini belirtiyor. Bu yüzden şaşılık için en iyi doktor erken tanıyı koyduğunda gerekli tedavi yöntemleri uygulanabiliyor.

 

Şaşılığın Belirtileri Nelerdir?

 

Diğer birçok hastalıkta olduğu gibi şaşılığın da belli başlı belirtileri vardır. Belirtiler arasında; çift görme, baş ağrısı, gözde paralelliğin kaybı, cisimleri bulanık görme, yüz ya da başın tek bir yöne dönük olması ve üç boyutlu görememe bulunuyor.

 

Şaşılığın Sebepleri Nelerdir? Kimlerde Görülür?

 

Özellikle gebelik dönemi, bebeğin gelişimi ve çocukluk döneminde geçirdiği hastalıklar göz kaymasına yol açabiliyor. Şaşılık genetik nedenlerden oluşabilir. Ailede daha önce göz kayması sorunu yaşayan bireyler varsa çocukların da bu hastalığı yaşama olasılığı vardır. Bunun dışında düşük doğum ağırlığı, nörogelişimsel sorunlar, konjenital katarakt, down sendromu ve düşük doğum ağırlığı gibi sebepler bu hastalığın riskini arttırıyor. Aslında göz
kaslarına hareket emrini veren merkez beyindir. Bu nedenle trafik kazalarında yaşanan ağır kafa travmaları, diyabet ve ateşli hastalıklar da göz kaymasını tetikliyor. Bu durumlar göze gelen sinirlerde felçler oluşturabiliyor. Bilhassa çocukluk döneminde 2-3 yaşındaki çocuklarda görülebilen bu hastalığın tedavisinde erken tanı oldukça önem taşıyor.

 

Şaşılık Tedavisi

 

Şaşılık her yaş gurubu için tedavisi olan bir hastalık türüdür. Birçok tedavi yöntemi bulunuyor. Bu konuda şaşılık için en iyi doktor erken tanıyı koyarak sizin için en iyi tedavi yöntemini belirleyebiliyor.

 

Ortoptik Tedavi: Bu tedavi yönteminde gözlere derinlik hissi ve görme kabiliyetini kazandırmak için göze uygulanan egzersiz hareketlerinden oluşuyor.

Kapama Tedavisi: Hastanın gözünde tembellik olması durumunda uygulanan bir yöntemdir.

Gözlük Tedavisi: Kırma kusuruna bağlı bazı şaşılık türleri olabilir. Hasta kişi uygun gözlüğü kullandığında göz kayması sorunu çözülür.

Botox Tedavi Yöntemi: Göz kaymasına neden olan kaslara botulinum toksin enjeksiyonu yapılarak gözde paralellik sağlanıyor. Etkisi 6 ay kadar sürüyor.

Cerrahi Müdahale Tedavisi: Tüm bu yöntemler işe yaramazsa cerrahi müdahale uygulanır. Genelde bu yöntem anestezi altında gerçekleştiriliyor.