Şaşılık egzersizleri nelerdir? Şaşılık, günümüzde dışarıdan kişilerce algılanan iki gözün birbiriyle koordinasyon ve paralelliğini sağlayamaması durumudur. Şaşılık doğuştan gelen bir rahatsızlıktır. Göz bebeklerinin birisi düz bakarken diğerinin aşağı, yukarı veya yanlara kayması halidir. Bunu anlamak için tek bir noktaya sabitlendiği zaman daha rahat gözlemlenebilir. Kişilerdeki şaşılığın geçici veya kalıcı olması sebeplerine dayalı olarak değişiklik göstermektedir.

 

Şaşılık Belirtileri Nedir?

 

Şaşılık hastalığının en belirgin belirtisi göz koordinasyonunun sağlanamaması durumudur. Gözlerde aşırı sulanma halinin meydana gelmesi de büyük belirtilerdendir. Ancak her göz sulanması şaşılık sebebi olarak değerlendirilmemelidir.

Çift görme, bulanık görme veya göz kaymasından kaynaklı net görebilmek için başın sağa sola doğru çevrilmesi de en büyük belirtileri arasındadır. Çocukluk döneminde ortaya çıkan kaymaların büyük çoğunluğu yanıltıcıdır. Bu dönemde çocuğun göz koordinasyonu gelişemediği için bu sorunlar yaşanabilir. Ancak mutlaka bir doktor ağzından bu tetkikleri duymak daha doğru olacaktır.

 

Şaşılık Tedavisi

 

Şaşılığın tedavi edilmesinde erken tanı oldukça önemlidir. Geç kalınması durumunda ise ömür boyu sürecek olan göz sorunlarının ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu açıdan dolayı çocuklar ilk doğduğunda genel muayenede gözler önemli olmaktadır. Şaşılık tedavisinin ilk aşaması olarak egzersizler önerilmektedir. Tıbbi tedavi geç kalınmadı ise eğer egzersiz sonrasında uygulanması önerilmektedir. Tedavi genelde yaş gruplarına göre de farklılık göstermektedir. Şaşılık egzersizleri için şunları yapmak doğru olacaktır:

  • Kapama tedavisi: Göz kapaklarının açıp kapama tedavisidir. Bu tedavi göz tembelliğinde kullanılır.
  • Ortoptik Tedavi: Bu tedavide her iki gözde de görme sorununun oluşmasında uygulanan egzersizdir.
  • Botoks tedavisi
  • Son olarak ise cerrahi müdahaleler önerilir.

 

Şaşılık Kimlerde Görülür?

 

Şaşılık, erken çocukluk dönemlerinde ve doğuştan gelebilecek özelliklerle de ortaya çıkabilir. Ergenlik dönemlerindeki kişilerde ise daha fazla hissedilmektedir. Ancak doğumdan gelen bir rahatsızlık değilse genelde 2, 3 yaşlarında ortaya çıkmaktadır. Bazı durumlarda ise nörolojik etkilerden dolayı ve ağır travmaya bağlı olarak da ortaya çıkması muhtemel durumlardan birisidir. Nörolojik bir etki olmasından dolayı başa alınabilecek olan etkilerden uzak durulması ve bu darbelerden kaçınılması olası rahatsızlığı ortadan kaldıracaktır.