Şaşılık; gözlerde duruş bozukluğudur ve paralellik yoktur. Göz kayması olarak da adlandırılan şaşılık; yukarı-aşağı ve içe-dışa kayma şeklinde görülür. Şaşılık çocuklarda doğumdan sonra 6 aylık bir süreç içerinde görülebilir. Şaşılık ameliyatında en iyi doktor ameliyatı başarıyla gerektiği dönemde yapar bu zaman bazı hastalarda bebeklik dönemidir bazı durumlarda ise yetişkinlik döneminde yapılabilir.

 

Şaşılık ameliyatında en iyi doktor

 

Şaşılık ameliyatları farklı tekniklerle yapılabilmektedir, şaşılık ameliyatı lazer veya başka bir cihaz yardımı ile yapılmaz. Öncelikle cerrahın el becerisi ve tecrubesi ile ameliyatta ne kadar müdahele yapılacağı belirlenir. Her hastada bu miktar değişkenlik gösterebilir. Şaşılık ameliyatı ile ilgili daha detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Şaşılık ameliyatında en iyi doktor

Şaşılık ameliyatı öncesinde çocuklarda göz bozukluğu giderilmesi ile gözlük kullanımı, kapama tedavisi olarak da sağlanabilir. Ancak düzelme olmadığı takdirde ameliyat kaçınılmaz olmaktadır.  Şaşılığın genel nedeni pek bilinmese de genetik etkenler ve bazı durumlar etkileyici nedenler olarak yer almaktadır.

Şaşılık tedavisi mutlaka düzenli takip getirir. Bu nedenle şaşılık ameliyatı öncesinde hastaların yaşı ve şaşılık etkenleri tetkik edilerek ona göre hareket edilmesi gereklidir. En sık görülen yaş grubu doğum sonrası bebeklerdir. 6 aya kadar belirti vermese de ya da belirti olsa da burun kemiği gelişmediği için yalancı şaşılık görülür. 6 ay sonrası şaşılık okul çağına kadar ilerler ve görme kusurlarına etken olur. Bu dönemde farklı yöntemler ile tedavi sağlanabilir ve iyileşme gerçekleşir. Ancak bazı durumlarda şaşılık geçmemesi ile ameliyat olmak zorunlu hale gelecektir. Çocukluk yıllarında şaşılık tedavisi görerek iyileşme geçiren hastalar bazı nörolojik etkiler ve sinirlerde yaşanan yıpranmalar nedeniyle tekrar görülebilir. Travmalar, felç ve bazı etkenler de şaşılık hastalığını yenileyebilmektedir. Göz rahatsızlığı olan şaşılık ilerlemesi ile göz tembelliği yapabilir. O nedenle mutlaka zamanında tedavisi sağlanmalıdır. Özellikle çocuklarda ihmal edilmesi; zamanla yetişkin olduklarında daha fazla göz kusuru yaratacaktır.

Şaşılık tıbbi olarak göz hekimlerinin hastalığın derecesine göre tedavisini sağlaması ile bazen tamamıyla bazen de geçici olarak iyileşme sağlar. İyileşen şaşılık zamanla başka etkiler nedeniyle yenileyebilmektedir. Şaşılık ameliyatında en iyi doktor çok fazla tıbbi birikim gerektirir ve de başarılı olması açısından önem taşır. Bu nedenle hekimlerin uzman olması ve şaşılık ameliyatında gerekli donanıma sahip koşullarda ameliyatı gerçekleştirmesi de başarı oranını artıran unsur olacaktır.


Şaşılık tedavisinde ve ameliyatında uzman hekim kadromuz ve tam teşekküllü kliniğimiz ile sağlıklı koşullarda sağlık hizmeti veriyoruz. Kliniğimizi arayarak randevu alabilir ve şaşılık tedavisi ile ilgili bilgi alarak tedavinizi başlatabilirsiniz.


Göz kayması hakkındaki diğer makalemize ulaşmak için TIKLAYINIZ.


İletişim