Bedenin dış etkenlere karşı en savunmasız olduğu organ olan gözler, yaşanılan çevrenin algılanmasındaki en önemli duyuların başında gelir. Gözler, çevre etkileşimlerin yaklaşık olarak %80’inin algılanmasında ve yaşam kalitesinin artırılmasında çok önemli bir yere sahiptir. Fakat yaşam kalitesi üzerinde bir etki görülene kadar göz sağlığına gereken özen gösterilmediği, bireyin düşük kalitede yaşam sürmeye devam ettiği bilinmektedir. Ancak doğru ve zamanında alınmayan önlemler, görme duyusunu ve de gözleri tehdit edebilecek boyutlara varabilmektedir. Erken teşhisin tedavisinde büyük fark yarattığı şaşılık durumu tedavi edilmediği takdirde kişinin yaşam kalitesinde birçok açıdan düşüş görülmektedir.

 

Şaşılık Nedir ve Şaşılık Sebepleri Nelerdir?

 

Şaşılık, göz dışı kaslarının bir ya da birkaçında kuvvet azalışı ya da kuvvet artışı sebebiyle gözlerin birbiriyle olan paralel uyumunun bozulması ile ortaya çıkar. Bir göz karşıya bakarken bir diğer göz dışarı, içeri,  yukarı ya da aşağı yönelim yapabilir. Bazı durumlarda kayma her her iki gözde de görülebilir.
Şaşılık oluşumu tek nedene bağlanamaz.

• Göz tembelliği,
• Doğum aşamasının problemli ilerlemesi,
• Çocuğun gelişim dönemi içerisinde geçirdiği rahatsızlıklar,
• Genetik yatkınlık durumu,
• Diyabet,
• Hidrosefali,
• Beyin tümörleri,
• Serebral palsi,
• Down sendromu

şaşılığın en bilinen nedenleri arasında yer almaktadır.

 

Şaşılığın Çeşitleri Nelerdir?

 

Şaşılık durumu bireydeki göz kaymasının türüne göre kendi içerisinde çeşitlilik gösterir. Bunlar; içe doğru kayma, dışa doğru kayma, yukarı kayma ve aşağı kayma şeklindedir.

Oluşum türüne göreyse hastalık temel olarak;

• Doğumsal şaşılık
• Kas felçleri kaynaklı şaşılık
• Yetişkinlik döneminde karşılaşılan şaşılık
• Gizli şaşılık
• Kırma kurusu kaynaklı şaşılık

şeklinde türlere ayrılmaktadır.

 

Şaşılık Ameliyatının Yaşam Kalitesine Etkileri Nelerdir?

 

şaşılık ameliyatı sonrası yaşam kalitesi

 

Şaşılık durumu, estetik açıdan kaygılara sebep olup bireyde psikolojik sorunlara da zemin oluşturmaktadır. Kişi toplum içerisinde dışlandığını düşünerek kendisini toplumdan soyutlamakta, hem kendisine hem de toplumda bir yer edinme konusunda ciddi zorluklar yaşamaktadır.

Yapılan göz muayenesi doğrultusunda şaşılık teşhisi konan bireylerde doğru tedavi uygulamaları ile bu göz sorunu tedavi edilebilmektedir. Şaşılık durumu için uygulanan tedavi yöntemleri özellikle bebeklerde erken dönemde tedavi edilmesi büyük önem taşımaktadır.

Şaşılık ameliyatı büyük oranda gözlük ve kapama tedavileri sonrasında tercih edilmektedir. Şaşılık ameliyatlarında gözün hareket etmesini sağlayan kasların yeri ya da boyutu ayarlanarak gözün merkez orta noktaya gelmesi sağlanır. Şaşılık ameliyatı günümüzde her yaşta yapılabilmektedir. Ancak okul öncesi sorunun çözülmesi özellikle görsel ve psikolojik bakımdan önemli olup çocuğun akademik hayatını ve özgüvenin gelişmesini etkiler.

Şaşılık ameliyatı, ameliyat esnasında müdahale edilmesi gereken kas sayısına göre değişmekte olup ortalama olarak 1 saat sürmektedir. Şaşılık ameliyatı tamamlandıktan sonra birey yaklaşık olarak 1 hafta sonra günlük yaşantısına geri döner. Gözde görülecek kızarıklık hali ortalama olarak 4 hafta da gözden kaybolur.

Kişi sosyal yaşantısında, göz duyusunu kullanmakta çok ciddi oranda bir artış elde eder ve beraberinde de kendisiyle ve içerisinde bulunduğu toplumla barışık bir hale gelir. Kısa sürede yaşam kalitesinde bu kadar önemli artış sağlayan şaşılık ameliyatı için zaman kaybetmemenin, birey için birçok avantajı beraberinde getireceği unutulmamalıdır.

 

göz hastalıkları uzmanı

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Göz Kayması Tedavisi

 

whatsapp iletişim hattı