Şaşılık ameliyatı sonrası tekrar kayma olur mu? Şaşılık gözün dış, iç, alt, üst hareketlerini sağlayan kaslarda meydana gelen bir sağlık sorunudur. Görme kapasitesi erken yaşlarda artmaya başlar ve çocukluk yıllarının ilk dönemlerinde tamamlanır. Çocuklarda görme kaybının ve görme derinliği kaybının
önlenmesi için tedavi edilmesi şarttır. Bebek doğduktan sonra ilk 6 aya kadar görülen şaşılık  doğumsal olup altı aydan sonra görülen sonradan oluşan şaşılık olarak geçer. İki gözün paralelliği aynı olmadığı için beyinde iki farklı görüntüye neden olur ve beyin kayma olan gözden gelen iletiyi baskılar. Zaman içinde de sinirsel ileten olmadığı için görme kaybı gelişir.

 

Belirtileri Nelerdir?

 

Her iki göz eşit değildir. Paralellik bozulmuştur. Görme kaybı gelişip uzağı veya yakını görememe mevcuttur. Gözlerde sulanma ve ağrı oluşabilir. Beyinde oluşan karmaşık görüntü baş ağrısına neden olabilir. Tedavisi olan şaşılık sorunu basit bir ameliyat ile düzeltilir. Şaşılık ameliyatı sonrası tekrar kayma olur mu? Yapılan ameliyata bağlı olarak bazı durumlarda kayma görülebilir.

 

Tedavisi Nasıldır?

 

Tedavi, cerrahi ve medikal tedavi olarak planlanır. Cerrahi tedavide ameliyat ile göz kaslarına müdahale edilir, göze dokunulmaz. Görme kusuru olan vakalarda gözlük kullanımı ile sonuç alınır. Bazı hafif vakalarda göz egzersizleri ile soruna çözüm bulunabilir. Bazı durumlarda cerrahiye gerek kalmaz ve botoks uygulaması ile tedavi yapılır. Yalnız botoks uygulaması geçici olduğu için belli aralıklarla yapılması gerekir.

 

Göz Muayenesinin Önemi

 

Göz muayenesi bebeklerde doğar doğmaz ve çocuklarda 36 aylıkken rutin olarak yapılır. Göz muayenesinin amacı herhangi bir sorun varsa önceden tespit edilmesi ve çözüm sağlanmasıdır. İlk ayda oluşan şaşılık geçicidir ve akabinde düzelir. Bazı ateşli hastalıklar sonucunda şaşılık görülebilir. Tedavi hastanın yaşı, durumu, şaşılığın derecesine göre planlanır. Cerrahi işlem uygulanacaksa genel anestezi yapılır. Ameliyat sonrası ilaçların düzenli kullanılması ve doktorun verdiği önerilerin yerine getirilmesi çok önemlidir. Şaşılık ameliyatı sonrası tekrar kayma olur mu? Tekrar kayma nadiren oluşan bir durumdur. Genel olarak tekrar kayma oluşması için ameliyatın iyi geçmemesi ve hastanın doktor önerilerine uymaması gerekir.