Şaşılık ameliyatı sonrası kızarıklık ne zaman geçer? Şaşılık, bireylerin gözlerindeki en önemli problemlerden bir tanesidir. Gözlerdeki paralellik durumundaki bu sorun, ilk önce gözlük ile tedavi edilmektedir. Ancak bu yöntem işe yaramadığı zaman, uzman bir doktor tarafından durum değerlendirilip ameliyat yapılır.

 

Şaşılığın Nedenleri

 

Şaşılık ameliyatı sonrası kızarıklık veya diğer semptomları öğrenmeden önce şaşılığın nedenlerini bilmek gerekir. Şaşılığın nedenleri olarak birçok etken sayılabilir. Genetik unsurlar, hamilelik dönemindeki yaşantılar, annenin ilaç kullanma durumu, çocuğun gelişimi ve geçirdiği hastalıklar şaşılığının oluşmasına neden olmaktadır. Göz kaslarındaki ve sinirlerdeki durumlar da şaşılığı etkileyen faktörlerdendir. Özellikle göz için kritik dönem olan iki yaşından sonraki şaşılığın nedeni gözdeki görme sorunlarıdır.

 

Şaşılık Ameliyatı Öncesi Durum

 

Şaşılık tedavisinde öncelikle gözlük tedavisi uygulanır. Bu tedavi sonuç vermediği zaman cerrahi müdahaleye başvurulur. Şaşılık müdahalesi ortalama yarım saat süren bir cerrahi müdahaledir. Bu ameliyat ile göz kaslarının yerlerine müdahale edilir. Erken bir ameliyat ile ileride yaşanabilecek görme sorunlarının ve göz tembelliğinin önüne geçilebilmektedir. Şaşılık tedavisi bütün sağlık kuruluşlarında yapılabilmektedir. Burada önemli olan bu ameliyatı yapacak olan uzman doktorun seçimidir.

Şaşılık ameliyatı yoğun bakım gerektirmeyen bir ameliyattır. Yaklaşık 30 dakika devam etmektedir. Ancak bu ameliyattan sonra bazı gelişmeler olabilir. Bunlardan birisi de kızarıklıklardır. Gözlerde ameliyat sonrası kızarıklığın görülmesi yoğun olarak karşılaşılan bir gelişmedir. Bunun geçici olduğu bilinmelidir. Birkaç hafta sonra kendiliğinden geçecektir. Geçmeyen kızarıklıklar konusunda doktorun tavsiye ettiği göz damlaları kullanılabilir. Birkaç haftalık bu tedavi süreciyle ameliyat sonrası kızarıklıktan kurtulur.

 

Şaşılık Ameliyatı Sonrası Durum ve Kızarıklık

 

Peki şaşılık ameliyatı sonrası kızarıklık ne zaman geçer? Şaşılık ameliyatının yan etkileri oldukça düşüktür. Bu yan etkiler enfeksiyon, görme konusunda çift görme, göz yaraları gibi durumlardır. Bazı durumlarda gözlerde kayma bile oluşabilmektedir. Hasta birkaç kez cerrahi müdahale ile karşı karşıya kalabilmektedir. Ameliyat sonrası oluşan kızarıklık ise olağan bir durumdur. Ameliyatın hemen ardından gelişmektedir. Bir süre sonra kendiliğinden geçmektedir. Ameliyat sonrası oluşan kızarıklıklar yaklaşık iki hasta sonra geçecektir. Ancak uzun süren kızarıklıklar göz doktoruna söylenmelidir. Uzman doktorun belirleyeceği göz damlaları ve ilaçlar bu kızarıklığın geçmesini sağlayacaktır. Birkaç hafta kullanılacak göz damlaları kızarıklığı ortadan kaldıracaktır.

 

Kızarıklığa Karşı Neler Yapılabilir?

 

Şaşılık ameliyatı sonrası kızarıklık için ne yapmanız gerekir? Ameliyat sonrası gözlerde oluşacak kızarıklığın olabilecek bir durum olduğu unutulmamalıdır. Gözlerde kızarıklık, kaşınma gibi durumlar sıklıkla karşılaşılan etkilerdir. Gözlerin temiz tutulması ve yabancı cisimlerin etkisinden korunması gereklidir. Bu süreçte doktorun uygun gördüğü ilaç kullanılarak kızarıklığın kısa sürede geçmesi sağlanmaktadır. Geçmeyen kızarıklıklar için mutlaka uzaman doktora başvurulması gereklidir.