Şaşılık ameliyatı sonrası çift görme ne kadar sürer? Şaşılık yani gözün aynı noktaya sabitlenememesi durumu bebeklik çağından başlayarak uzun vadede birçok insanın başına gelebilen hastalıkların başında gelir. Bunun nedeni ise bazen genetik, bazen farklı bir hastalık bazen ise nedeni bulunamayan bir durumdan kaynaklanabilir. Bebeklik çağında görülen ve erkenden fark edilen şaşılık hastalığı daha kısa sürede ve etkili olarak tedavi edilirken diğer zamanlarda biraz daha uzun zaman alabilmektedir. Dikkat edilmesi gereken ise bebekte bu durumun erkenden fark edilmesidir. Erken tanı ve tedavi her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da önemlidir.

 

Bebeklerde Görülen Şaşılık

 

Şaşılık ameliyatı sonrası çift görme ne kadar sürer sorusu kadar bu şaşılığın yaş eşiği de önemlidir. Bebekler yeni doğduklarında bir takım gelişimlerini henüz tam anlamı ile tamamlamadıklarından dolayı gözlerinde şaşılık oluşabilir. Bunun nedeni göz kaslarının henüz gelişmemesi ve gevşek olmasıdır. Bebeklerde durum erkenden fark edildiğinde geçici bile olabilir. Çünkü gelişimin tamamlanmasından sonra kendiliğinden kaybolabilir. En fazla süre ile bir kaç hafta sonunda kaybolmadığında doktor kontrolüne götürülebilir. Böylelikle kısa süre içinde tedavi sağlanabilir. Bu konuda annenin dikkati önemlidir.

 

Erken Tanı ve Tedavi

 

Şaşılık ameliyatı sonrası çift görme ne kadar sürer sorusu gibi ameliyat sonrası şikayetlerden önce bu şaşılığın tedavi yollarını bilmeniz önemlidir. Bebeklerde görülen şaşılık durumu erken tanı evresinde iken bir top yardımıyla bile anlaşılabilir. Elinize aldığınız bir topu sağa sola, aşağı ve yukarı olacak şekilde oynatınız. Bebeğiniz takip edebiliyorsa sorun olmadığını anlayabilirsiniz. Aksi durumda şaşılık şüphesi ile doktora başvurmanız gerekebilir. Tedavi aşamasında ise ilaç, gözlük ve ameliyat seçenekleri değerlendirilebilir. Ameliyat sonrasında hasta eski hayatına devam edebilir.

 

Geç Kalınan Durumlar

 

Geç kalınan veya erken dönemde fark edilmeyen hastalar için genel anlamda tanı konulduktan sonra en uygun olan tedavi ameliyat olur. Ameliyat sonunda ise hastaların büyük çoğunluğunda olumlu sonuç elde edilir. Bunun için ameliyat sonrası oluşabilecek durumlara karşı tedbirli olmak gerekebilir. Ameliyattan sonra en sık görülen durum gözde çift görme durumudur. Gözünüz şaşılık halinden dolayı net olmayan görüntüye değil, net olana odaklanmaya çalışacağından dolayı bir takım çift görme sorunu ortaya çıkacaktır. Durum geçici ama dikkat edilmesi gereken detayların olduğu bir süreçten oluşur.

 

Çift Görme Sorunu

 

Peki şaşılık ameliyatı sonrası çift görme ne kadar sürer? Ameliyattan sonra en iyiyi seçmeye odaklı olan beyin görüntülerden en iyi olanına yönelecektir. Ameliyat edilen gözde bulanıklık belli bir süre devam edeceğinden dolayı da net olan görüntü tercih edileceğinden çift görme sorunu ortaya çıkar. Bu durum iyileşme sürecinin bir parçası olup doktorunuz tarafından kontrol edilecektir. Ortalama 1 ay gibi bir süre sonunda göz eskisi gibi odaklanmaya başlar.