Şaşılık Ameliyatı Riskleri ? Küçük yaşlardaki çocuklarda sıklık ile görülmekte olan hastalıklardan biri olarak bilinen şaşılık(göz kayması), tedavisini yapabildiğimiz bir hastalık türüdür. Ancak her hastalıkta olduğu gibi şaşılıkta da erken teşhise fazlası ile önem vermemiz gerekmektedir. Çünkü erken teşhis konulamaz ise her tedavide olabileceği gibi hastalığın tamamı ile iyileşebilme ihtimali azalış gösterebilmektedir. Şayet erken teşhis ile şaşılık anlaşılır ise tedavisi mümkün olması ve bunun ile beraber neredeyse yüzde yüze yakın bir başarı sağlamaktayız.

 

Şaşılık Ameliyatı Riskleri

 

Şaşılık Nedir?

 

Gözde kayma nedir, neden olur? Şaşılığı net ve kısaca bir şekilde tanımlamamız gerekir ise, iki gözün aynı anda aynı yere bakmıyor olarak görülmesi şeklinde ifade edebiliriz. Ancak bilimsel bir açıklama yapmamız gerekir ise; gözümüzdeki 6 adet kastan sadece birinin düzgün çalışmama durumu ile meydana gelen hastalığa şaşılık deriz. Bu 6 kas iki gözü ahenk içerisinde aynı yöne doğru hareket ettirmeyi sağlayan en önemli kas gruplarındandır.

 

Şaşılık Ameliyatı Nasıl Yapılır? Riskleri Nelerdir?

 

Şaşılığın tedavi edilmesinde en çok tercih ettiğimiz yöntemlerden ilki gözlük kullanımıdır. Şayet hastamız gözlük kullanımına rağmen bir gelişme göstermiyor ise cerrahi yöntemler de uygulamaktayız. Bu yöntemleri; cerrahi tedaviler, kapama tedavileri ve medikal tedavi yöntemleri olarak tanımlayabiliriz. Bu yöntemler de şaşılık tedavisinde sıklık ile kullandığımız yöntemlerdir.

Şaşılık ameliyatı için risklerden bahsetmemiz gerekir ise; ameliyatın cevap vermemesi durumunda belli süre aralıklar ile tekrarlanacak birkaç ameliyat daha olunması, gözün beya kısımında bulunan damarlarda çatlama, iki gözde beklenen simetrinin sağlanamaması gibi durumlar da ortaya çıkabilmektedir.

Bir şaşılık ameliyatının en büyük riski; şaşılığın yeteri kadar düzelmemesi veya ters yönlü şaşılık oluşmasıdır. Özellikle yetersiz düzeltme maalesef birçok hastanın başına gelebiliyor. Ameliyat sonrasında kaymanın devam etmesi şeklinde olan bu durum, genellikle ikinci bir müdaheleyi gerekli kılmaktadır. Aslında kolaylıkla üstesinden gelinebilen bu durum için ameliyat sonrasında ilk gün yapılan değerlendirme çok önemlidir. 

Ancak bu durumlar en kötü senaryoda meydana gelebilecek durumlardır ve yüzde oranları oldukça düşüktür. Uyguladığımız özel teknikler, cerrahi beceri ve tecrübemiz ve çalıştığımız uzman kadromuz sayesinde bu riskleri %10 ‘lara kadar minimalize edebilmek amacı ile geniş çaplı çalışmalar da yürütmekteyiz.