Şaşılık ameliyatı riskleri nelerdir? Şaşılık, insanda bulunan her iki gözün birbirine olan paralelliğin yitirmesine denilmektedir. Gözde bulunan göz kaslarının gücünün az olması veya fazla olması şaşılığa neden olmaktadır. Şaşılık ameliyatı ile göz kaslarının gücünün artırılması, azaltılması ya da etki noktalarının değiştirilmesi ile tedavi yapılmaktadır.

 

Şaşılık Sebepleri Nelerdir?

 

Şaşılığı olan bir çok insan şaşılık ameliyatı riskleri nelerdir sorusu için endişelenir fakat bu aşamaya geçmeden önce öncelikle bu şaşılığa nelerin sebep olabileceğini öğrenmek önemlidir. Şaşılığın oluşması için birçok sebep vardır, tek bir nedene bağlı değildir. Genetik yatkınlık, hamileliğin sorunlu olması, çocuğun sağlık sorunları, gelişimi, geçirdiği rahatsızlıklar gibi sebepler şaşılığa yol açabilir. Genetik yatkınlık varsa çocukluktaki ateşli hastalık veya travma sonrası gözde kayma oluşabilir. Kafa travması, geçirilen kazalar, ateşli rahatsızlıklar, hipertansiyon göz sinirlerinde felç meydana getirebilir. Bu da şaşılığa sebep olabilir. Ayrıca serebral palsi, down sendromu, hidrosefali, beyin tümörü gibi rahatsızlıklar da şaşılığa sebep olabilir.

 

Şaşılık Türleri Nelerdir?

 

Şaşılığın gizli şaşılık, sonradan şaşılık, aşağı, yukarı şaşılık, sağ, sola şaşılık şeklinde türleri vardır. Ezotropya olarak da bilinen içe doğru şaşılık bebek doğumdan 6 aylık olana dek iyileşmezse ameliyat gerekebilir. Tetikleyicisi olarak görülen hipermetrop tedavi edildiğinde şaşılık düzelebilir. İki yaş ve üzerindeki çocuklarda hipermetropluktan dolayı akkomodatif yani uyumsal içe kayma gözlenir. Ekzotropya denilen dışa kayma ise cerrahi operasyon ile tedavi edilir. Şaşılığı erken teşhis etmek tedavi için önemlidir. Tedavi yöntemi ameliyat olan gruba giren hastalar tabi ki öncelikle şaşılık ameliyatı riskleri nelerdir sorusu için de  bilgilendirilmelidir.

 

Şaşılık Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

 

Peki şaşılık ameliyatı riskleri nelerdir? Şaşılık ameliyatı riskleri genellikle düşük risklerdir. Genellikle başarılı olma ihtimali yüksektir. Şaşılık ameliyatları çocuklar için uzun süren bir tedavi sürecini kapsamaktadır. Bazı şaşılık türlerinde birden fazla hatta aşamalı ameliyat gerekebilir. Şaşılık ameliyatının tamamen garantisi yoktur. Bu ameliyatlarda %70 oranında başarı şansı vardır. Şaşılık ameliyatı, kontrolsüz kanama, yüzeysel enfeksiyon, kalıcı asimetri kalıcı irritasyon, kalıcı çift görme, kaymanın ters yönde devam etmesi veya düzelmemesi gibi riskleri taşımaktadır. Operasyonu geçirdikten sonra 1-2 ay boyunca geçici çift görme süreci yaşanabilmektedir. Gözde enfeksiyon olma olasılığına karşı koruyucu önlemler almak gerekir.

 

Şaşılık Ameliyatı Nasıl Yapılmalıdır ve Süreç Nasıldır?

 

Şaşılık durumunun gözlük ile tedavi edilememesi durumunda çocuklarda ya da yetişkinlerde cerrahi müdahale yapılmalıdır. Bu ameliyatı olmadan önce hekiminizden hem ameliyat süreci nasıldır hem de şaşılık ameliyatı riskleri nelerdir sorularını yanıtlamasını istemelisiniz. Genel anestezi altında yapılan bu ameliyat ortalama olarak yarım saat sürmektedir. Ameliyattan önce 6 saat süresince mide boş olmalıdır. Ameliyat sonrası ilk gece bandajlı tutulan göz ertesi gün açıldığında kanlanmış ve kızarmış olabilir. Bu olağan bir durumdur. Hastaya antibiyotik ve anti-flamuar içeriği bulunan iki adet göz damlasının kullanılması önerilir. Göz sulanması veya kaşınması gibi etkilerin oluşması normaldir.