Şaşılık ameliyatı öncesi ve sonrası sonuçları nasıldır? Şaşılık her iki gözde ya da gözlerden herhangi birinde görülebilir. Gözler normal şartlarda birbirine paralel olarak durur. Ancak şaşılıkta mevcut paralel bakma kaybolur ve gözlerden birinde ya da ikisinde içe, dışa, aşağı ya da yukarı bakma durumu görülür.

Şaşılıkta gözün çevresinde bulunan ve gözün hareketini sağlayan altı kastan birinde ya da birkaçında zayıflık olması ya da fazla çalışması söz konusudur. Gözlerde ki şaşılık kayma sebebine bağlı olarak sürekli ya da aralıklı olarak görülebilir. Şaşılık kız ve erkek çocuklarda aynı sıklıkta görülmektedir.

 

Şaşılık Kimlerde Görülür?

 

Şaşılık çok televizyon izleme ya da bilgisayar, tablet gibi elektronik ürünleri çok kullanma ile ortaya çıkmaz. Toplumda böyle bir yanlış algı mevcuttur oysa şaşılık her yaşta görülebilen bir göz hastalığıdır ve tedavisi de mümkündür. Şaşılık doğuştan ya da gözde yaşanan travmalar sonucu ileri yaşlarda da görülebilir.

Çocuklarda oluşan şaşılık, kalıtımsal olmakla birlikte yetişkinler de oluşanlar ise göze gelen darbeler ya da beyinden kaynaklı hastalıklara nedeni ile oluşabilir. Çocuklarda yetişkinlere oranla daha sık görülen şaşılık ameliyatı öncesi ve sonrası dönemde mutlaka doktor kontrolüne gidilmelidir.

 

Şaşılığın Belirtileri

 

Genellikle çocuklarda görülen fakat yaşanan hastalıklar, kafa travmaları ya da sinir felçleri sonucu yetişkinlerde de görülebilen şaşılıkta belirtiler şunlardır; çift görme, gözlerde sulanma, baş ağrısı, göz ağrısı, bulanık görme, gözlerdeki paralel bakmanın kaybolması, üç boyutlu görüntünün kaybolması ve başın bir yana dönük olmasıdır. Bebeklerde görülen şaşılık kalıtımsal ya da beyni etkileyen hastalıklara bağlı olarak görülebilir. Örneğin serebral palsy, down sendromu, hidrosefali gibi. Ancak iki yaşından sonra şaşılık tanısı alan çocuklarda neden genellikle göz bozuklukları ile alakalıdır.

 

Şaşılığın Tedavisi

 

Şaşılık pek çok farklı sebepten dolayı oluşabileceği için tedavisi de kişiye göre belirlenir. Şaşılık ne sebeple olursa olsun tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Şaşılığın tedavisinde gözlük kullanılabilir, hastanın gözünde tembellik varsa kapama yöntemi uygulanabilir. Göze uygulanan egzersizlerle ortoptik tedavi uygulanabilir. Son aşamada ise cerrahi tedavi uygulanır. Cerrahi tedavi genel anestezi koşularında hastanın göz çevresindeki kaslara yapılan müdahaledir. Ameliyat sırasında kasların kuvvetleri artırılır ya da azaltılır. Doğuştan olan şaşılıklar, çoğunlukla bebek bir yaşını doldurmadan cerrahi yöntemle tedavi edilmelidir. Ameliyatın başarısı şaşılık ameliyatı öncesi ve sonrası değerlendirilerek anlaşılabilir.

 

Şaşılık ameliyatı öncesi sonrası fotoğraflarını ve hastaların yorumlarını buraya tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.