Şaşılık; gözlerde hiza bozukluğu olarak adlandırılır ve göz kayması adı da verilir. Gözlerin her ikisinde veya birinde ortaya çıkabilen şaşılık; yukarı-aşağı ve içe-dışa doğru ortaya çıkar. Doğuştan oluşan şaşılık genetik olarak gelişir. Ancak bebeklerde geçici olarak doğum sonrası göz kaymaları da oluşabilmektedir. Bu geçici kayma zamanla yok olur. Ancak bunun mutlaka muayene edilerek anlaşılması gereklidir. Şaşılıkların bir bölümü ameliyat ile başarılı bir şekilde tedavi etmekteyiz. Peki şaşılık ameliyat fiyatları nasıldır? Gözde kayma ameliyatları fiyatı yaklaşık olarak ne kadardır?

 

Şaşılık Ameliyatı

 

Şaşılık ameliyatı fiyatları, şaşılık ameliyat fiyat

Şaşılık yetişkinlerde hipertansiyon, diyabet hastalığı, felç ve bir travma sonucu da oluşabilmektedir. Şaşılık mutlaka ihmal edilmeden tedavi edilmesi gereken önemli bir rahatsızlıktır. Yetişkinlerde çocuk yaşta tedavi edilmeden uzun süre devam eden şaşılık ve diğer göz kaymaları başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Göz kaymasının tedavisinde öncelikle gerekli olan tetkikler ve muayene gerçekleştirir ve hastanın hikâyesini dinler. Ona göre yöntem belirlenir ve tedavi başlatılır. Genel olarak kliniğimizde tedavi ameliyatla veya gözlükle iyileştirme şeklinde yapılmaktadır. Ameliyat dışında tedavileri ise nadir olarak uyguluyoruz. Ameliyatın başarı ile yapılması iyileşmenin de kısa sürede tamamlanmasını sağlıyor.

Özellikle yetişkinlerde şaşılık ameliyatı sonrası hastalarımız;  bir haftalık bir dönem içerisinde iyileşme ile yaşamlarına dönme şansı bulabilmektedirler. Şaşılık ameliyatından sonra gözler 2 ila 3 haftalık bir sürede beyazlığını geri kazanmaktadır.

Ameliyatın dışında gözdeki kaymaların çok az olması durumunda prizmatik camlar ile tedavi uyguluyoruz. Felç ya da travma nedeni ile oluşan şaşılık durumunda Botulinum toksin tedavisi uygulayarak düzeltme sağlıyoruz.

Ameliyat sonrası birkaç haftalık iyileşme dönemi gerekir ve bu dönemde hastalarımıza gereken her türlü bilgi de tarafımızca verilir. Şaşılık ameliyatları oldukça başarı sağladığımız ve kesin sonuç aldığımız ameliyatlardır. İyileşmenin gerçekleşmesi sonrasında asla önceden gözlerde şaşılık olduğu anlaşılmayan bir netice elde edilir.

Çocuklar dışında, yetişkinlerde ortaya çıkan şaşılık ameliyatlarını lokal anestezi yaparak gerçekleştiriyoruz. Ameliyatın sonrasında şaşılığın iyileşmeme riski olabilecek durumlarda tekrar ölçümler ve düzenli takip ile azaltıyoruz. Hiç ameliyat olmadan şaşılığın uzun süre devam etmesi, gözlerde görme bozukluğuna neden olması açısından; ameliyat olarak bu riski en aza indirmek daha sağlıklı bir karar olacaktır.

Çocuklarınızda ya da kendinizde şaşılık sorunu yaşıyor ve bu durumdan kurtulmak istiyorsanız iletişim bilgilerimizden kliniğimizi arayarak genel bilgi alabilir ya da kliniğimize bizzat gelerek muayene ile gerekli tüm ayrıntıları bizimle görüşebilirsiniz. Şaşılık ameliyatı fiyatları şaşılığın ilerlemesine veya kişinin şaşılık derecesine göre değerlendirilir ve tarafınıza bilgi verilir.

Kaynak: Göz kayması ve tedavisi