Şaşılık ameliyatı fiyatları nedir? Şaşılık; gözlerde hiza bozukluğu olarak adlandırılır ve göz kayması adı da verilir. Gözlerin her ikisinde veya birinde ortaya çıkabilen şaşılık; yukarı-aşağı ve içe-dışa doğru ortaya çıkar.

Göz kaymasının birçok nedeni olabilir. Sonradan gelişebildiği gibi doğuştan da olabilir. Takibi ve tedavisi göz hekimleri tarafından yapılır. Çoğunlukla kayma aile veya çevre tarafından fark edilse de, bu genelde kayma belirginleştikten, sıklaştıktan veya sabitlendikten sonra olur. Yenidoğan ve 3 yaş çocuklar için rutin göz muayenesinin önemi burada açığa çıkmaktadır. Rutin muayenelerde var olan herhangi bir sorun saptanabilir ve tedavi erkenden planlanır. Bu sayede oluşabilecek komplikasyonların önüne geçilmiş olur.

 

Şaşılık ameliyatı fiyatları, şaşılık ameliyat fiyat

 

Şaşılık

 

Şaşılık yetişkinlerde hipertansiyon, diyabet hastalığı, felç ve bir travma sonucu da oluşabilmektedir. Şaşılık mutlaka ihmal edilmeden tedavi edilmesi gereken önemli bir rahatsızlıktır. Yetişkinlerde çocuk yaşta tedavi edilmeden uzun süre devam eden şaşılık ve diğer göz kaymaları başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Göz kaymasının tedavisinde öncelikle gerekli olan tetkikler ve muayene gerçekleştirir ve hastanın hikâyesini dinlenir. Ona göre yöntem belirlenir ve tedavi başlatılır. Genel olarak kliniğimizde tedavi ameliyatla veya gözlükle iyileştirme şeklinde yapılmaktadır. Ameliyat dışında tedavileri ise nadir olarak uyguluyoruz. Ameliyatın başarı ile yapılması iyileşmenin de kısa sürede tamamlanmasını sağlıyor.

Özellikle yetişkinlerde şaşılık ameliyatı sonrası hastalarımız;  bir haftalık bir dönem içerisinde iyileşme ile yaşamlarına dönme şansı bulabilmektedirler. Şaşılık ameliyatından sonra gözler 2 ila 3 haftalık bir sürede beyazlığını geri kazanmaktadır.

Ameliyatın dışında gözdeki kaymaların çok az olması durumunda prizmatik camlar ile tedavi uyguluyoruz. Felç ya da travma nedeni ile oluşan şaşılık durumunda Botulinum toksin tedavisi uygulayarak düzeltme sağlıyoruz.

Ameliyat sonrası birkaç haftalık iyileşme dönemi gerekir ve bu dönemde hastalarımıza gereken her türlü bilgi de tarafımızca verilir. Şaşılık ameliyatları oldukça başarı sağladığımız ve kesin sonuç aldığımız ameliyatlardır. İyileşmenin gerçekleşmesi sonrasında asla önceden gözlerde şaşılık olduğu anlaşılmayan bir netice elde edilir.

Çocuklar dışında, yetişkinlerde ortaya çıkan şaşılık ameliyatlarını lokal anestezi yaparak gerçekleştiriyoruz. Ameliyatın sonrasında şaşılığın iyileşmeme riski olabilecek durumlarda tekrar ölçümler ve düzenli takip ile azaltıyoruz. Hiç ameliyat olmadan şaşılığın uzun süre devam etmesi, gözlerde görme bozukluğuna neden olması açısından; ameliyat olarak bu riski en aza indirmek daha sağlıklı bir karar olacaktır.

 

Şaşılık Belirtileri Nelerdir?

 

Şaşılık belirtileri dışarıdan bakıldığı zaman fark edilen belirtilerdir. Gözlerin aynı yöne bakmadığı fark edilir. Bunun dışında görme problemleri, çift görme, bulanık görme gibi problemler de görülebilir. Şaşılık tedavi edilebilen bir hastalıktır.

 

Neden Şaşılık Oluşur?

 

Şaşılık gözü kontrol eden kaslarda meydana gelen bir problemdir. Doğuştan oluşan şaşılık durumlarında gözleri yöneten kaslarda veya sinirlerde bir sorun olabilir. Geçirilen kafa travması ve bazı nörolojik hastalıkların sonucunda da görülebilir. Bazen göz derecesinin artması ve tedavi edilmemesi gibi durumlarda görülebilir. Altta yatan durum araştırılmalı ve ona göre tedavi yapılmalıdır. Şaşılık ameliyatı fiyatı ayrıntılı bir muayene sonunda belli olur. Yeni doğanda ilk 1 ay süresi zarfında görülen şaşılık normaldir. Bebek büyüdükçe şaşılık sorununun kaybolduğu gözlenir. Yeni doğanda göz kasları tam gelişmediği için görülür ve kısa süre içinde düzelir.

 

Şaşılık Tedavisi Nasıldır?

 

Tedavi şaşılığın nedenine göre planlanır. Göz kusurundan kaynaklanan şaşılık tedavisinde gözlük kullanılması ve gereken durumlarda kapama tedavisi kaymayı düzeltebilir. Bazen detaylı bir muayene sonucu altta yatan neden bulunur ve sadece göz egzersizleri ile sorun düzeltilebilir. Göz kaslarını uyaran sinirlerde oluşan bir harabiyet neticesinde şaşılık gelişmişse tedavi cerrahidir. Şaşılık çocuklarda mutlaka düzeltilmesi gereken bir sorundur. Aksi halde sadece göz tembelliği sonucu görme kaybına değil, çocuklarda psikolojik sorunlara da neden olabilir.

Şaşılık ameliyatı fiyatı her doktora ve hastaneye göre değişir. Ameliyat sonrası düzenli olarak doktor kontrolüne devam edilmelidir. Görme testleri yapılmalı ve göz derecesi sık sık bakılmalıdır. Bazı durumlarda botoks uygulaması ile çok başarılı sonuçlar alınmaktadır. Botulinum toksini(Botox) uygulanan kası felç ettiği için, bazen geçici bir süre bazen de kalıcı olarak şaşılık sorununu çözebilmektedir.

 

 

Şaşılık Ameliyatı Fiyatları 2021 Güncel

 

Peki şaşılık ameliyat fiyatları nasıldır? Gözde kayma ameliyatları fiyatı yaklaşık olarak ne kadardır?

Çocuklarınızda ya da kendinizde şaşılık sorunu yaşıyor ve bu durumdan kurtulmak istiyorsanız iletişim bilgilerimizden kliniğimizi arayarak genel bilgi alabilir ya da kliniğimize bizzat gelerek muayene ile gerekli tüm ayrıntıları bizimle görüşebilirsiniz. Şaşılık ameliyatı fiyatları şaşılığın ilerlemesine veya kişinin şaşılık derecesine göre değerlendirilir ve tarafınıza bilgi verilir.