Şaşılık; her iki gözde olabileceği gibi tek gözde de görülen hiza bozukluğudur. Estetik kaygısı yaratmasının yanı sıra ayrıca gözlerde ilerleyen zamanlarda görme bozukluğuna da etken olabilir. Ciddiyet arz eden bir rahatsızlık olması ve özellikle çocuklarda erken yaşta tedavi edilmesi açısından önem taşır. Bebeklerde şaşılık ameliyatı ilk 1 yaş içinde de yapılabilmektedir.

Göz kayması birçok zaman tedavi edilemez veya tekrar eder gibi söylendiği için hastalar tarafından ihmal edilmektedir. Gözde kayma bu konuda uzman bir doktor tarafından tedavi edildiğinde başarı şansı yüksektir. Göz kayması ameliyatı ile ilgili yeterli bilgi edinmeden bu konuda karar vermeyiniz.

Erken yaşlarda tedavi olmayan şaşılık; ilerleyen yaşlarda tedavi olmaya en değildir.  Tabi ki zamanında önlem almak iyileşme olasılığını daha fazla artıracaktır. Şaşılıkta gözler yukarı ya da aşağı kayabileceği gibi iç ve dışa doğru da kayabilmektedir. Kas felcine bağlı şaşılık olabilir ya da kas felcinden bağımsız olarak da gelişebilir.

Şaşılık ameliyatı fiyatları 2017

Şaşılık ameliyatı fiyatları 2017

Göz kaymasını yaşayan kişi bunun farkına varmayabilir; ancak baş ağrısı, gözlerde yorgunluk, kuruluk, ağrı hali şikâyetleri ortaya çıkabilir. Bu tarz ağrılardan muzdaripseniz mutlaka bir göz doktoruna görünmeniz şarttır. Ayrıca görme kusurlarının olması göz kaymasını tetikler ve bu şikâyetler daha sık görülür. Gizli olarak ortaya çıkan göz kaymaları; gözlük kullanımı ve egzersiz yapmak suretiyle tedavisi sağlanabilmektedir.

Genetik olarak görülme olasılığı olan şaşılık; ayrıca kırma kusuru ve göz tembelliği ile de gelişebilen bir neden oluşturur. Kas felçleri nedeni ile oluşan göz kaymalarında diyabet, yüksek tansiyon, travma ve damar hastalıkları etkisi ile ortaya çıkar.

Gebelikte oluşabilecek bazı etkenlerde bebeklerde şaşılığa etken yaratır. Ayrıca miyop, hipermetrop ve astigmat göz bozuklukları da şaşılık nedenleri arasındadır. Tek yönlü olarak oluşan göz kaymaları göz tembelliği yaratarak şaşılığa etken yaratacak unsur oluşturur.

Erken yaşlarda tedavi edilmesi gereken şaşılık; çocuklarda tedavi edilmediği zaman ilerleyen yaşlarda görme bozuklukları yaratır.

Şaşılığın tedavisi kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bazılarında gözlük tedavisi ile önlenebilirken bazı kişilerde ameliyat gerektirebilir.  Diğer tedavi yöntemleri arasında göz egzersizleri ve ortopedik tedavi de bulunmaktadır.

Genelde göz kayması ameliyatları ortopedik tedavi ve gözlükle düzelmeyen durumlarda yapılır.

 

Eğer göz kayması şikâyeti yaşıyorsanız; şaşılık ameliyatı fiyatlarının 2017 yılı içerisinde ne kadar olduğuna dair bilgi alabilirsiniz. Uygun olacak ve size gerekecek en iyi tedavi yöntemi ancak bu konuda uzman bir doktor tarafından sağlanabilir.

Kaynak: Yetişkinlerde göz kayması