Şaşılık ameliyatı fiyatı nedir? Şaşılık, gözlerin yönünün eşit olmamasından kaynaklanan bir sorundur. Gözleri yöneten kaslar, paralelliğini kaybeder. Bir göz sağa bakarken diğer göz sola bakar. Birçok nedeni olabilir. Sonradan gelişebildiği gibi doğuştan da olabilir. Göz hekimleri tarafından tedavi edilir. Yenidoğan ve 3 yaş çocuklar için rutin göz muayenesi önemi burada açığa çıkmaktadır. Rutin muayeneler de var olan herhangi bir sorun saptanabilir ve tedavi erkenden planlanır. Bu sayede oluşabilecek komplikasyonların önüne geçilir.

Belirtileri Nelerdir?

Şaşılık belirtileri dışarıdan bakıldığı zaman fark edilen belirtilerdir. Gözlerin aynı yöne bakmadığı fark edilir. Bunun dışında görme problemleri, çift görme, bulanık görme gibi problemlerde görülebilir. Şaşılık tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Neden Şaşılık Oluşur?

Şaşılık gözü kontrol eden kaslarda meydana gelen bir problemdir. Doğuştan oluşan şaşılık durumlarında gözleri yöneten kaslarda veya sinirlerde bir sorun olabilir. Geçirilen kafa travması ve bazı nörolojik hastalıkların sonucunda da görülebilir. Bazen görme derecesinin artması Ve tedavi edilmemesi gibi durumlarda görülebilir. Altta yatan araştırılmalı Ve ona göre tedavi yapılmalıdır. Şaşılık ameliyatı fiyatı ayrıntılı bir muayene sonunda belli olur. Yeni doğanda ilk 1 ay süresi zarfında görülen Şaşılık normaldir. Bebek büyüdükçe şaşılık sorununun kaybolduğu gözlenir. Yeni doğanda göz kasları tam gelişmediği için ve uyaran alamadığı için görülür ve kısa süre içinde düzelir.

Tedavisi Nasıldır?

Tedavi oluşum nedenine göre planlanır. Görme kusurundan kaynaklanan şaşılık tedavisinde gözlük kullanarak sorun düzelir. Bazen detaylı bir muayene sonucu altta yatan neden bulunur ve sadece göz egzersizleri ile sorun düzeltilebilir. Göz kaslarını uyaran sinirlerde oluşan bir harabiyet neticesinde gelişmişse tedavi cerrahidir. Çocuklarda mutlaka düzeltilmesi gereken bir sorundur. Aksi halde göz tembelliği sonucu görme kaybına neden olabilir. Ayrıca kişide
psikolojik sorunlara neden olabilir.

Şaşılık ameliyatı fiyatı her doktora ve hastaneye göre değişir. Ameliyat sonrası düzenli olarak doktor kontrolüne devam edilmelidir. Görme testleri yapılmalı ve göz derecesi sık sık bakılmalıdır. Bazı durumlarda botoks uygulaması ile çok başarılı sonuçlar alınmaktadır. Botoks uygulanan kası felç ettiği için geçici bir süre şaşılık sorununu çözmektedir.