Retina yırtılması ameliyatı; retinal yırtık, delik veya dekolmanı (ayrılması)  onarmak için kullanılır. Retina pigment epiteli, gözün arka kısmını hizalayan bir destek hücresi tabakasıdır. Normalde duyusal retina tabakasına bağlanır. Retina yırtıklarının neden olduğu retina dekolmanında (ayrılması); duyu retinası ve retina pigment epiteli arasında sıvı birikir, iki tabaka birbirinden ayrılır. Retina yırtılması ameliyatı fiyatı güncel olarak nasıldır?

 

retina yırtılması

 

Retina yırtılması ameliyatı başarısı nasıldır?

 

Retina yırtılması ameliyatı önemli ölçüde görme kaybına neden olabilen ihmal edilmemesi gereken bir hastalıktır. Ameliyatın başarısını etkileyen en önemli unsurlardan birisi görme merkezinin etkilenip etkilenmemesidir. Görme merkezi henüz tutulmayan hastalarda daha başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Ayrıca yırtık sonrası tedaviye kadar geçen süre de önemli bir faktördür.

 

Retina yırtılması ameliyatı fiyatı ne kadar?

 

Retina yırtılması tedavisinde kullanılan birden fazla ameliyat tekniği vardır. En sık kullanılan teknik vitrektomi ismini verdiğimiz tekniktir. Bunun yanında skleral çökertme yöntemi de uygulanmaktadır. Bu ameliyatlardan sonra bazı hastalarda göz içine silikon isimli madde konulması gerekmektedir.

Retina yırtılması ameliyatı için 2021 yılı güncel fiyatı ve diğer tüm sorularınız için bize whatsApp yoluyla ulaşabilirsiniz. Özellikle il dışından veya yurtdışından gelecek hastalarımız için online ön değerlendirme ve ameliyat planlaması yapabiliyoruz. Bunun için bize ulaşırsanız, size gerekli yönlendirmeleri yapabiliriz. 

Retina yırtılması mutlaka bu konuda uzman bir doktor tarafından ele alınmalıdır. Yırtık veya dekolman adı verilen durumun erken cerrahi girişim ile giderilmesi başarı ve görmeyi olumlu olarak etkileyecektir. Ameliyat, retina dekolmanı (ayrılması) için tek tedavidir. Retina yırtılması ameliyatının hedefleri şunlardır:

-Retinayı tekrar birleştirmek,

-Görme kaybını önlemek veya tersine çevirmek

Retina yırtılması ameliyatında çeşitli teknikler mevcuttur. Tedavide bir veya birden fazlası bir arada uygulanabilecek olan bu tekniklere uzman bir göz hekimi ile birlikte karar verebilirsiniz.

 

retina tedavisi

 

Lazer cerrahisi (fotokoagülasyon)

 

Cerrah, bir lazer ışınını gözün retina tabakasına yönlendirir. Lazer ışını, retinal yırtıkların etrafında yanmalara neden olarak retinayı altta yatan dokuya “kaynak” yapar.

 

Dondurma (kriyopeksi)

 

Gözünüzü uyuşturmak için size lokal bir anestezik verildikten sonra, cerrah dondurucu prob ile retina yırtığını dondurarak retinanın göz duvarına sabitlenmesini sağlar.

 

Pnömatik retinopeksi

 

Bu yöntemde , gözün orta kısmına (vitreus boşluğu) hava veya gaz balonunu enjekte edilir. Düzgün olarak yerleştirildiğinde, kabarcık, yırtıkların bulunduğu retina alanını göz duvarına doğru iter ve retina arkasına olan sıvı akışını durdurur. Yırtıkların etrafına kriyopeksi (dondurma) işlemi de uygulanır. Retina altında toplanan sıvı kendi kendine emilir ve retina daha sonra gözünüzün duvarına yapışır. Kabarcığı uygun pozisyonda tutmak için başınızı birkaç gün kadar belirli bir pozisyonda tutmanız gerekebilir. Kabarcık sonunda kendi kendine yeniden emilir yani kaybolur.

 

Scleral buckle (skleral çökertme ameliyatı)

 

Bu yöntem, etkilenen alan üzerinde, gözün beyazına (sklera) bir ‘toka’ dikilmesini (sarmasını) içerir. Bu skleral toka, silikon sünger, lastik veya yarı sert plastik bir parçadır. Toka gözün dış yüzeyine yerleştirilir ve yerinde tutmak için göze dikilir. Toka, sklerayı gözün ortasına doğru iter, retinadaki çekmeyi hafifletir. Toka, görüşünüzü engellemeyecek şekilde yerleştirilir ve genellikle kalıcı olur.

 

Vitrektomi

 

Vitröz cisim, gözün iç kısmını dolduran açık renk jöle kıvamında bir sıvıdır. Vitrektomi ameliyatında vitröz cisim çıkartılır, yerine retinayı düzleştirmek için steril tuzlu su, gaz veya silikon yağı gibi maddelerden biri vitre boşluğuna enjekte edilir. Sonunda hava, gaz veya sıvı emilecek ve vitreus alanı vücut sıvısıyla dolacaktır. Silikon yağı kullanılmışsa, bu silikon aylar sonra cerrahi olarak çıkarılabilir.

Retina yırtılması ameliyatından sonra görüşünüzün iyileşmesi birkaç ay sürebilir, ikinci bir ameliyat gerekebilir. Bazı hastalar eskisi kadar iyi göremeyebilir.

Ancak ameliyatta yüksek bir başarı için çabuk hareket etmek önemlidir. Ameliyat için ne kadar beklerseniz, iyi görme ihtimaliniz o kadar azalır. Retina destek katmanlarıyla temasını kaybettikçe görüş kötüleşmeye başlar. Retina yırtılması ameliyatı, uzmanlaşmış bir göz doktoru tarafından ‘dekolman’ teşhisi konulduktan sonraki birkaç gün içinde yapılmalıdır.

Retina yırtılması ameliyatı fiyatı hastanın durumuna ve hastalığın ağırlığına göre değişebilir.

 

göz hastalıkları uzmanı

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Retina Ameliyatı

 

whatsapp iletişim hattı