Akıllı lens; daha çok kırk yaşından sonra yakın ve uzak görmesi gözlüksüz mümkün olmayan hastalarımıza uyguladığımız bir ameliyat yöntemidir. Bu tedavi yönteminde, gözün içerisine ömür boyu sabit olarak kalabilen akıllı lens ismini verdiğimiz mercek yerleştirilmesi işlemini yapıyoruz.

Muayenelerimizi, pandemi şartlarına uygun olarak özel muayenehane koşullarında gerçekleştiriyoruz. Bu ameliyat için hastanede kalmanız gereken süre ortalama olarak 30 – 60 dakikaya indirilmiştir.

Akıllı mercek ameliyatı olacak hastaları iki gruba ayırabiliriz. Birincisi kataraktı olan katarakt ameliyatı olacak olan hasta grubu. İkincisi ise kataraktı olmayan sadece uzak ve yakın yüksek dereceli gözlük kullanan insanlar. Her iki grupta da retina ve göz tansiyonu gibi başka bir göz hastalığının olmamasını tercih ediyoruz.

 

 

Akıllı Lens Ameliyatı Nasıl Yapılır

 

Ömürlük akıllı lenslerin göz merceğinin çıkarılarak yerleştirilmesi ile kalıcı ve ömürlük olması bu nedenledir. Genellikle 40 yaş sonrasında uyguladığımız akıllı mercekler geçmişte katarakt ameliyatı olan kişilere de uygulanabilmektedir. 10-15 dakika gibi kısa sürede ömürlük akıllı merceğin uygulanması ve tedavi sonrasında hayatınıza kaldığınız yerden sağlıklı görüş alanına sahip olarak devam etmenizi sağlar.

Akıllı mercek ameliyatları; gözde yaşanan katarakt, uzak ve yakın gözlüğü kullanmak istemeyenler, lazer ameliyatı olan ancak görme sorunu düzelmeyenler, yüksek numara göze sahip olup lazer yaptıramayan hastalar için akıllı mercek uygulaması yapılabilmektedir. Ara görüşlerde de hayli etkili olan akıllı lens yakın ya da uzak bozulmaları olanlarda ilerlemeye neden olmaması ve kataraktın tekrarlaması açısından hayli avantaj sağlar.

 

 

Akıllı Lens Türleri

 

Günümüzde göz içi mercek ameliyatı ile uzak ve yakın gözlüklerden kurtulmak mümkündür. Bu merceklerden en sık kullanılanlar; Multifokal ve Trifokal lenslerdir.

Son yıllarda özellikle trifokal mercekler ile çok başarılı sonuçlar elde ediyoruz. Trifokal lens yerleştirilen hastaların memnuniyet oranları uzak ve orta mesafe için %100, yakın mesafe için %90‘nın üzerindedir.

 

 

Akıllı Lensin Avantajları Nelerdir?

 

Akıllı lensin avantajları şunlardır:

  1. Ameliyatları çok kısa sürer ve bir gün sonra normal yaşama dönülebilir
  2. Hem uzak hem de yakın net olarak görülür
  3. Lens ömür boyu değiştirilmez
  4. Bir daha katarakt oluşmaz

 

Akıllı Lens Ameliyatı Sonrası Oluşabilecek Riskler

 

  1. Gözde numara kalması: Nadir olsa da ameliyat sonrası oluşan bir durum. Şayet numara kalırsa Excimer Lazer ile sıfırlanabilir.
  2. Gözün şeffaf tabakasında (kornea) ödem: Korneanın en iç tabakasında ameliyat sırasında hasar olursa gelişebilir. Genellikle hekiminizin vereceği damlalar ile geçecektir.
  3. Yüksek göz içi basıncı (glokom): Göz içi cerrahiler sonrası görülebilen bir durumdur. Göz ağrısına neden olur. Genellikle hekiminizin vereceği damlalar ile geçecektir. Çok nadiren ikinci bir müdahale gerektirebilir.
  4. Kesifleşme : Ameliyat sonrasında merceğin kesifleşmesiyle ortaya çıkar ,çok kısa süren yag lazer kapsülotomi yöntemi ile sorun giderilir.
  5. Kanama: İris dokusundaki damarlarda kanama olabilir. Genellikle kolay şekilde kontrol altına alınabilir.
  6. Retinada yırtık: Göz içi cerrahiler sonrası nadiren görülebilen bir durumdur. Retina uzmanı tarafından müdahale edilmelidir.

 

Akıllı Lens Fiyatları

 

Doç. Dr. Halil Hüseyin Çağatay kliniğinde muayene sonrasında tıbbi olarak uygunluğu belirlenen hastalara; uluslararası sertifikalara sahip olan mercekleri tercih ediyoruz. Bu merceklerin tümü Sağlık Bakanlığı onaylı ve Avrupa Standartlarında kullanım izni olan merceklerdir.

Akıllı Lens Ameliyatı Hakkındaki Sorularınız ve Güncel Fiyat Bilgisi Almak İçin Tıklayınız.

 

göz hastalıkları uzmanı

 

Kliniğimizde ömürlük akıllı lensler başarı ile uygulanmaktadır. Hastalarımız seçimleri ve muayene sonrasında belirlenen mercekler hastalara uygulanmaktadır ve ameliyat sonrasında mutlaka hastalarımıza kullanılan merceklerin sertifikalarını veriyoruz.

 

Kaynak: Katarakt Ameliyatı ve Akıllı Lens

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Katarakt Tedavisi ve Ameliyatı

Katarakt Ameliyatı ve Akıllı Lens | Göz İçi Mercekler

Akıllı Lens Ameliyatı Fiyatları