Bu yazımızda numaralı lens kullanımı hakkında bilgi edinebilirsiniz. Göz numaralarının ilerlemesiyle birlikte, alternatif olarak lens kullanımı gerçekleştirilebiliyor. Numaralı lensler, uzman bir hekim tarafından yapılacak göz kontrolü ile yazılabiliyor ve optik mağazalarından lensler temin edilebiliyor. Gözlerde farklı şekillerde sorunlar görülebilir ve bunlar için lens kullanımı yapılabilmektedir.

Numaralı Lens Kullanımı Hakkında Bilgi

 

Lens Numaralandırması

 

Numaralı lens kullanımı, pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. İlerleyen teknolojiyle birlikte lenslerin artık kullanımları da daha kolay bir hale gelmiştir ve lenslerin düzenli bakımları yapıldığı sürece kullanması oldukça kolaydır. Lensler, muayene esnasında belli bir numaralandırma ile yazılabilmektedir. Genel göz muayenesinden ayrı olarak göz numara ölçümü yapılır ve kişinin göz yapısının incelenerek lens kullanmaya uygun olup olmadığı belirlenir.

Bir lens muayenesinde, uzman hekim tarafından kişinin görme keskinliği, göz numarasının değerlendirmesi, korneal topografi ve keratometri gibi işlemlerin uygulanması söz konusu oluyor. Eğer lens kullanmaya uygunsanız, bu durumda hekiminiz size gerekli reçeteyi yazacaktır.

 

Lens Kullanımı ve Avantajları

 

Numaralı lens kullanımı, temizliğe ve hijyene önem vermeniz gerektiği anlamına gelmektedir. Bunun haricinde kullanmak ve takmak son derece basittir. Temizleme malzemelerini genel olarak yanınızda bulundurmanız, gün içerisinde lensin temizliğini yapmanıza da imkan tanıyacaktır. Ancak solüsyon içerisinde lensi bekletmek, lensin tam anlamıyla temizlendiği anlamına gelmeyeceğinden, kişisel temizliğe de önem vermek gerekiyor. Kullandığınızın lensin herhangi bir mikrop kapmaması ve sağlığınıza zarar vermemesi için düzenli temizlenmesi büyük önem taşımaktadır.

Lensler ellerle ve parmaklarla temas ettiği için, ellerinizin temizliğine önem göstermelisiniz. Böylelikle lensleri takarken ve çıkarırken gözünüzün mikrop kapmasını da engellemiş olursunuz.

 

Lenslerde Kullanım Süreleri

 

Numaralı lens kullanımı süresi genellikle 15 ile 30 gün arasında değişmektedir. Bu, satın alacağınız lensin kalitesine ya da kullanım durumuna bağlı olarak değişiyor. He iki kullanım süresinde de gözlerinizden geceleri lensleri çıkarmalı ve bakım solüsyonunun içerisinde bekleterek ertesi gün kullanıma hazır olmalarını sağlamalısınız.

Numaralı lens kullanımı hakkında daha fazla bilgi edinmek ve sorularınız için bize buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca konuyla ilgili diğer makalelerimizi de okumanızı tavsiye ederiz.