Günümüzde göz kusurlarının tedavisi uygun şartları sağlayan bireylere lazer uygulamaları ile yapılabilmektedir. Bu sayede yaşamı zorlaştıran durumların ortadan kaldırılması da mümkün hale gelmektedir. Basit bir müdahaleyle lazer tekniği ile göz kusurlarının tedavisi, ömür boyu süren kalıcı iyileşme sağlayarak fizyolojik ve psikolojik rahatlık sağlar.

 

Lazer Ameliyatı Türleri

 

Göz operasyonlarının başarılı şekilde yapılmasında birden fazla yöntem bulunmaktadır. Lazer göz operasyonları içerisindeki her bir yöntemin kişinin ihtiyacına uygun olarak seçilmesi söz konusudur. Bu doğrultuda her gözün ihtiyacı aynı olmadığından her operasyon için de aynı yöntemin uygulanması mümkün değildir. Günümüzde lazer göz operasyonlarında etkin bir şekilde kullanılan operasyon türleri şu şekildedir;

 

  • LASIK göz ameliyatı
  • Femto LASIK göz ameliyatı
  • LASEK göz ameliyatı
  • PRK göz ameliyatı
  • i-LASIK göz ameliyatı
  • No Touch Lazer göz ameliyatı
  • SMILE göz ameliyatı

 

lazer göz ameliyatı

 

Göz operasyonları yaşam kalitesini hızla yükselten ve başarı oranı yüksek olan operasyonlar içerisinde yer almaktadır. Günümüzde hastanın durumuna göre sıklıkla kullanılan operasyon yöntemlerinin detayları ise şu şekildedir;

 

LASIK Göz Operasyonu

 

Lasik tekniğinde korneanın ön kısmından bıçaksız lazer kullanılarak ince kornea tabaka kaldırılır ve alt kısma excimer lazer uygulanarak mevcut numara düzeltilmesi gerçekleştirilir.

LASIK göz operasyonu hipermetrop, miyop ya da astigmat bulunan bireylere uygulanan lazer göz operasyonları arasında yer almaktadır. Bu göz operasyonunda operasyon şartlarını sağlayan 10 numaraya kadar miyop bireyler, 6 numaraya kadar hipermetrop ve astigmat bireyler tedavi edilebilmektedir.

 

Femto LASIK Göz Operasyonu

 

Yaklaşık olarak 10 dakika süren bu lazer göz operasyonunda astigmat ve hipermetrop bireylerde 6 numaranın altında gerçekleştirilebilen bu operasyon, miyop bireylerde ise 10 numaranın altında gerçekleştirilmektedir. Ancak şiddetli göz tansiyonu mevcut ise bu operasyon türü tercih edilememektedir.

Femto lazer yönteminde bireye özel kesi oluşturulduğundan ameliyat başarı oranı yüksektir. Bireyin kornea tabakasında ince bir tabaka özel bir kesi ile açılır ve problemli bölge üzerine lazer uygulanarak problem ortadan kaldırılır.

 

LASEK Göz Operasyonu

 

Kornea tabakasının ön kısmında ince bir tabaka kaldırılmadan doğrudan excimer lazer uygulaması ile kornea şekillendirilmesi gerçekleştirilir. Lasek esasen lasik ve prk uygulama tekniklerinin arasında yer alan bir tekniktir.

Kornea yapısının uygun olmadığı bireylerde bu yöntem tercih edilmez.

 

PRK Göz Operasyonu

 

Lazer göz ameliyatlarının ilk kullanıma geçen türü PRK lazer ameliyatıdır. İnce korneaya sahip ve tıbbi rahatsızlıklarının gözlerine etki ettiği bireylerde bu yöntem daha sık uygulanır. Kornea tabakasından flap kaldırılmadığından ve kornea korunduğundan göz yaralanması ile karşı karşıya olan bireylerde prk daha sık tercih edilir.

 

i-LASIK Göz Operasyonu

 

Bu göz operasyonunda gözde hangi noktalarda problemlerin olduğunun tespit edilmesi için bir göz haritası çıkarılır. Bu tespit içerisinde gece görme durumu da dâhil bütün problemler incelenir ve herhangi bir kesi işlemi gerçekleşmeksizin yalnızca lazer ile gözdeki mevcut problemlere lazer tedavisi uygulanır.

 

No Touch Göz Operasyonu

 

İnce kornea tabakasına sahip olan ve düşük miyop ya da düşük astigmat göz problemi olan bireylerde tercih edilen özel yüzeysel göz operasyonudur. Ağrısız ve kesi atılmadan temassız bir şekilde gerçekleştirilen bu operasyon özellikle gözlerine darbe alma durumu ile karşı karşıya olan bireylerde sık tercih edilir.

 

SMILE Göz Operasyonu

 

Günlük hayatında ya da iş hayatında ciddi bir darbe ya da yüksek basınç ile karşı karşıya kalabilecek bireylerde bu lazer göz operasyonu gerçekleştirilmektedir. Darbelerden ya da basınçtan gözün etkilenmemesi ve net bir görüş elde edilebilmesi adına tercih edilen bu yöntemde -10 numaraya dek miyop bireyler, -5 numaraya kadar da astigmat bireyler tedavi edilebilmektedir.

 

 

Lazer Göz Ameliyatı Riskli mi?

 

Lazer göz ameliyatları günümüzde çok sık kullanılan ameliyatlardan bir tanesidir. Ancak her başarılı ameliyat gibi bu ameliyatın da kendi içerisinde bazı ufak riskleri bulunmakta olup komplikasyon oranı yaklaşık olarak %4’ün altında seyretmektedir. Karşılaşılabilecek düşük orandaki riskler;

 

  • Lazer sonrası görme seviyesinin istenen seviyede olmaması
  • Kuru göz sorunu
  • Yüksek ışıkta kamaşma

 

Lazer göz ameliyatlarında karşılaşılabilecek riskleri en aza düşürmek için konusunda uzman doktorlar ve ekipmanlarla çalışmak, ameliyat sonrasında talimatlara uymak bu nedenle çok önemlidir.

Operasyon sonrasında dikkat edilmesi gereken konular genel olarak darbelere karşı gözleri korumak, kontrolleri aksatmamak, gözü yüksek ışıktan korumak ve göz hijyenini sağlamak şeklinde olacaktır. Ancak gerçekleştirilen operasyon türüne ve uygulanan tekniğe göre kişinin uyması gereken durumlar değişiklik gösterebilmektedir.

 

 

Kimler Lazer Göz Ameliyatı Olabilir?

 

Lazer göz ameliyatı yaptırmak isteyen bireylerin 18 yaşını doldurmuş olması şartı aranır. Bunun yanı sıra son 2 sene içerisinde göz numarasında herhangi bir numara ilerlemesi olmayan ve de numarası; miyop olanlar için (-1) ile (-10) arasında, astigmat olanlar için (-1) ile (-6) arasında ve de hipermetrop olanlar için de (+1,5) ile (+6) arasında olması beklenmektedir.

 

göz hastalıkları uzmanı

 

Basında Biz

 

lazer göz ameliyatı

 

Kaynak: Lazer Göz Ameliyatları – Gözlüklerden Kurtulmak

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Lazer Göz Ameliyatı

Göz Çizdirme Ameliyatı Kaç Yaşında Yapılır?

Göz Çizdirme Ameliyatı Zararlı mıdır?

Göz Çizdirme Ameliyatı Fiyatı

 

whatsapp iletişim hattı