Lazer göz ameliyatı basit bir göz çizdirme olarak algılanmaması gereken önemli cerrahi girişimlerdir. İşlem tamamen bıçaksızdır ve dikiş de kullanılmamaktadır. İşlem sırasında, önceden uygulanan anestezik göz damlaları sayesinde, herhangi bir ağrı hissetmezsiniz. Bunun yanında heyecan durumu yüksek olan hastalarımıza kaygı azaltıcı ilaçlar ile rahat bir ameliyat süreci sağlayabiliyoruz.

Her hastanın maalesef gözü lazer ameliyatı için uygun değildir. Ameliyat sonrası iyi bir görme için detaylı bir göz muayenesi gerçekleştiriyoruz ve riski olan hastaları kesinlikle ameliyat etmiyoruz. Bize lazer ameliyatı için başvuran hastaların yaklaşık %50’sinde bu ameliyatı gerçekleştiriyoruz. Lazer ameliyatı için uygun olmayan kişilerde ise kontakt lens veya akıllı mercek işlemlerini gündeme alıyoruz.

 

lazer ameliyatı

 

Muayenelerimizi, pandemi şartlarına uygun olarak özel muayenehane koşullarında gerçekleştiriyoruz. Bu ameliyat için hastanede kalmanız gereken süre ortalama olarak 30 dakikaya indirilmiştir.

 

Lazer Ameliyatı Yaş Sınırı Neden 18?

 

Göz gelişimi devam ettiği sürece görme kusurlarının cerrahi olarak giderilmesini önermiyoruz. Bugün kitabi olarak ve birçok özel merkezde 18 yaş sınır olarak belirtilse de kişisel fikrim 21 yaşından sonra ameliyat olunması yönündedir. Ayrıca diğer önemli nokta ise son 1 yıl içinde gözlük numaralarının 0.50 D’den daha az değişmesi veya hiç değişmemiş olması tercih edilmektedir.

 

Lazerle Hangi Numaralara Kadar Ameliyat Olma Şansı Vardır?

 

Her hasta için durum farklılık gösterir.

Genel olarak sınırları şöyle kabul edebiliriz;

  • Miyopide 10 veya 11 dereceye kadar
  • Hipermetropide 6 dereceye kadar
  • Astigmatizmde 6 dereceye kadar

 

Her hastada mutlaka kornea dokusunun haritalama sonrası maksimum düzeltilebilecek numaralar belirlenmektedir ve kişiden kişiye bu dereceler farklılık gösterebilir.

 

lazer göz ameliyatı

 

Refraktif Cerrahi Başlığı Altındaki Bugün Uygulanan Cerrahi Yöntemler Nelerdir?

 

  • No Touch Lazer – Fotorefraktif cerrahi (PRK)
  • LASİK – İntralase Lasik (iLASİK)
  • Smile/Relex
  • Fakik IOL
  • Saydam lens ektraksiyonu

 

Neden bu kadar çok yöntem var, hangisini seçmeliyim?

Her hastaya uygun olan yöntem ancak detaylı bir muayene ve tetkikler ile belirlenebilmektedir. Günümüzde hızlı bir iyileşme sağlayan ve güvenilir olduğu için yıllardır dünya çapında en sık tercih edilen yöntem Lasik (Femto Lasik) ameliyatıdır.

 

 

Lazer Göz Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 

Lazer göz ameliyatı, her iki göze de lokal anestezik göz damlası uygulamasıyla başlar. Bundan sonra, bir flep yani katman oluşturmak için bir femtosaniye lazer kullanılır. Göz kapakları hafifçe kaldırılır, bu da hafif bir rahatsızlık hissedebileceğiniz tek zamandır. Daha sonra kornea dokusunu yeniden şekillendirerek göz bozukluğunu düzeltmek için bir Excimer lazer uyguluyoruz. Daha sonra kapağı yavaşça yerine yerleştirir ve sonra tekrar orijinal konumuna getiriyoruz. Flep doğal olarak iyileşeceğinden herhangi bir dikişe ihtiyaç olmamaktadır.

 

 

Lazer Göz Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi Ne Kadardır?

 

Lazer göz ameliyatı yaptığımız hastalar 2 – 3 gün içerisinde net görmeye başlayıp normal hayatlarına
dönerler.

İlk birkaç gün ağrı veya batma şikayeti olabilir. Bu şikayetler yapılan ameliyatın tipine göre değişir. En
ağrılı ameliyat flep yapılmayan No touch veya PRK adı verilen Kornea dokusunun soyulduğu ameliyatlardır. Kornea yüzeyindeki soyulma iyileşene kadar ağrı olabilir.

 

Lazer Ameliyatı Hakkındaki Sorularınız ve Güncel Fiyat Bilgisi Almak İçin Tıklayınız.

 

göz hastalıkları uzmanı

 

Lazer Ameliyatı Olacak Kişilere Öneriler

 

Mutlaka tedavinizde yapılan tetkik ve muayene bulgularına ait raporlarınızı saklayınız. Bu raporlar hayatınızın geri kalanında uygulanacak tüm tedavilerde gerekli olabilir.

Ameliyat ve muayeneden önce 2 hafta boyunca lens kullanmayınız.

Ameliyat sonrasında önerilen damlaların düzenli olarak kullanılmasına özen gösteriniz.

Lazer de olsa her işlemin mutlaka riskleri olabileceğini bunlardan korunmak için, bu kurallara uymanızın çok önemli olduğunu unutmayın.

 

 

Basında Biz

 

lazer göz ameliyatı

 

Kaynak: Lazer Göz Ameliyatları – Gözlüklerden Kurtulmak

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Lazer Göz Ameliyatı Türleri

Göz Çizdirme Ameliyatı Kaç Yaşında Yapılır?

Göz Çizdirme Ameliyatı Zararlı mıdır?

Göz Çizdirme Ameliyatı Fiyatı