Lakrimal bez, göz yaşının büyük bölümünün üretimini sağlayan salgı bezidir. Peki lakrimal bezin diğer bozukları ne demektir? Lakrimal bez bozuklukları genelde göz kuruluğuna neden olan hastalıkları içermektedir. Peki göz kuruluğu ne demektir?

 

Lakrimal Bezin Diğer Bozuklukları

 

Lakrimal bez, göz yaşının büyük bölümünün üretildiği bezdir. Göz yaşı sürekli üretilen ve gözün ıslaklığını sağlayan bir film tabakası şeklindedir. Gözün nemli kalması göz sağlığı için oldukça önemlidir.

Lakrimal bezin diğer bozuklukları; SGK reçete sisteminde göz doktorları tarafından yapay göz yaşı damlaları reçete edildiğinde tanı kodu olarak eklenmektedir. Bu göz yaşı damlaları genel olarak göz kuruluğu damlaları olarak bilinir. yapay göz yaşı damlaları göz kuruluğu haricinde göz travması, göz ameliyatlarından sonra veya göze ait yanma, batma veya kaşıntı gibi şikayetleri gidermek amacı ile kullanılabilir.

 

Lakrimal bezin diğer bozuklukları
Lakrimal bezin diğer bozuklukları; yapay göz yaşı damlaları reçetesinde bulunması gereken tanı kodudur.

 

Göz kuruluğu, gözlerde batma, yanma, sanki göze kum kaçmış gibi bir hisse neden olur. Diğer belirtileri gözlerde kanlanma ve paradoks bir bulgu olarak sulanmadır.

Göz kuruluğu genelde tamamen ortadan kaldırılamaz ancak göz yaşı damlaları ile kısmi rahatlama sağlanır.

Göz kuruluğu yaş ile ve çevresel etmenler ile artar. Örneğin sürekli bilgisayar kullanan kişilerde ve klimalı ortamlarda hastaların şikayetleri artar.

SONUÇ: Lakrimal bezin diğer bozuklukları ifadesi göz kuruluğu ilaçları reçete edildiğini zaman genellikle SGK ödemesi yapılması amacıyla eklenmesi zorunludur. Bu ilaçların kullanımı konusunda eczacınız veya göz hekiminizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Göz damlalarının gelişi güzel kullanılması, gözde ve görmenizde kalıcı hasar verebilir. Göz damlalarını yanlızca göz hekimi kontrolünde ve belirtilen sürelerde kullanmaya özen gösteriniz.

 

Kaynak: Göz kuruluğu makalesi

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Göz çizdirme nedir?

Göz çizdirmenin zararları var mı? 

Göz çizdirme ameliyatı fiyatı 2017

Lazer göz ameliyatı genel bilgiler

Göz çizdirme yaşı nedir?

Göz çizdirme ameliyatı fiyatı 2017