Keratokonus, yuvarlak bir şekle sahip olan korneanın incelerek koni benzeri şekle dönüştüğü ilerleyici özellikte önemli bir göz rahatsızlığıdır. Kornea dokusu üzerinde meydana gelen koni şekli, ışığa hassaslaşan retinaya doğru giderken göze giren ışığın sapmasına ve görüşün bozulmasına yol açar. Keratokonus, bir ya da iki gözde birden ortaya çıkabilmektedir.

İlerleyici özellik gösteren bu göz rahatsızlığı 10 ila 20 sene kadar ilerleyip sonrasında ilerleme hızını yavaşlatabilir ya da sabit hale gelebilir. Hastalığın daha da ilerlemesi, kornea nakli de dâhil olmak üzere ameliyat gerektirebilir. İlerleyici miyop ya da düzensiz astigmata sahip olan bir birey, ayrıca bulanık görme durumu da dâhil ise mutlaka konu ile ilgili muayene olması gerekir.

 

Keratokonus Neden Oluşur?

 

Keratokonus hastalığın altında yatan nedenler, esasen korneada dokusundaki enzimlerin dengesizliğidir. Bu doğrultuda “serbest radikaller” şeklinde adlandırılan maddeler kornea dokusunda oksidatif hasara sebep olur. Bunun sonucunda da kornea zayıflar ve zamanla öne doğru olacak şekilde bel verir.

Bu hastalıkla aynı zamanda genetik yatkınlık durumunda da karşı karşıya kalınabilir. Bu yüzden aynı ailede birden çok keratokonus hastasına rastlanabilmektedir. Diğer sebepler içerisinde; güneş ışınları, şiddetli göz ovuşturma, göze iyi oturmayan kontakt lenslerin kullanılması ya da kronik göz irritasyonu da keratokonus nedenleri arasında yer alır. Keratokonus hastalığının ortaya çıkışında gözün allerji ve kaşınma hissi nedeniyle ovalanması çok önemli bir hazırlayıcı faktördür. Bu hastalıkta göz kesinlikle ovalanmamalıdır, aksi takdirde hastalığın ilerlemektedir.

 

Keratokonus Belirtileri Nelerdir?

 

En sık karşılaşılan belirtiler kısa zamanda yükselen miyop ve astigmat ya da buna bağlı olacak şekilde sürekli gözlük değişmesi, gözlük kullanımına rağmen görüşte iyileşme olmaması, gece görüşünde düşüş, ışık hassasiyetine karşı artış ve de okumada güçlük çekmektir.

İlerlemiş bir keratokonus olgusunda konusunda uzman bir göz doktoru rutin göz muayenesi ile bu rahatsızlığın tanısını koyabilir. Fakat şüpheli olgularda Orbscan ve Pentacam adı verilen özel tetkik cihazları kullanarak kornea topografisi ile kornea kalınlık muayeneleri gerçekleştirerek tanı konulmaktadır. Bahsi geçen özel muayene teknikleri ile keratokonusun ilerleyip ilerlemediği ve uygulanacak tedavilerin sonucunu gözden geçirmek mümkün olmaktadır.

Hastalığın diğer önemli belirtisi de; iki gözde farklı seviyelerde bulunmasıdır. Keratokonus bir gözde daha fazla diğerinde daha hafiftir.

Keratokonus hastalığı gençlerde ilerleme gösterme eğilimindedir. 35 yaşından sonra genelde durur. Ayrıca hamilelerde de ilerlemesi hızlanabilmektedir. Bu nedenle çocuk planlanlaması yapan kadınlarda önce cross linking işlemi ile hastalığın durdurulması yerinde olacaktır.

Hastalığın ilerlemesi engelleyen tek yöntem şu anda cross linking yani çapraz bağlamadır. Bu işlem ile hastaların büyük bölümünde hastalığın ilerlemesi durmaktadır.

Keratokonus hastalarının en sık yakınması;

 • Bulanık görme
 • Uzağı görememe
 • Numaralarda hızlı değişim

 

Keratokonus belirtileri, keratokonus nedir
Keratokonus belirtileri arasında en sık olarak bulanık görme ortaya çıkar.

 

Keratokonus Evreleri

 

Keratokonus 4 evrede incelenen bir hastalıktır. Günümüzde kornea topografisi sayesinde keratokonus hastalığının erken teşhis ve tedavisi mümkün olmaktadır.

 

Evre 1 Keratokonus

 • Miyop ve astigmat 5 derecenin altındadır
 • K değerleri 48 D’nin altındadır

 

Evre 2 Keratokonus

 • Miyop ve astigmat değerleri 5-8 D arsındadır
 • K derğerleri 53 D’nin altındadır
 • Kornea incelmesi 400 mikronun altına inmemiştir

 

Evre 3 Keratokonus

 • Miyop ve astigmat değerleri 8-10 D arasındadır
 • K değerleri 53 D’nin üzerindedir
 • Kornea incelmesi 400 mikronun altındadır

 

Evre 4 Keratokonus

 • K değerleri 55 D’nin üzerindedir
 • Korneada incelme ileri seviyedir. Kornea kalınlığı 200 mikrondur

 

Keratokonus Tedavi Teknikleri Nelerdir?

 

Keratokonus tedavisinde uygulanacak ilk hamle eğer ki hastalık ilerleme dönemi içerisindeyse ilerlemenin durdurulmasıdır. Hastalık ilerleme hızı bireyden bireye göre değişmekle birlikte sıklıkla gençlerde görülür. İlerleme durumunu anlamak adına 3 ila 4 ay ara vererek muayeneler yinelenir. İlerlemesi durdurulmuş keratokonus halinde görme keskinliğini çoğaltmak adına uygulanan farklı teknikler ise kornea içi halka tekniği, göz içi lens tekniği ve kornea nakli şeklindedir.

Kollajen Çapraz Bağlama Tedavisi: Günümüzde keratokonus hastalığındaki ilerlemeyi durdurmak için “crosslinking” (CCL) tekniği uygulanmaktadır. Fakat bu yönteminin önemle uygulanabilmesi adına teşhiste geç kalınmamış olmak gerekir. Yani korneanın ciddi şekilde incelmemiş olması istenir. CCL tekniğinde bireyin gözüne riboflavin damlatılıp göze ultraviole ışığı verilir. Bu sayede oluşan fotokimyasal tepkime ile korneanın sertliğinin yükselmesi ve güçlendirilmesi de sağlanır.

 

keratokonus

 

Kontakt Lensler: Gözlük kullanarak elde edilen görüşün yeterli düzeyde olmadığı keratokonus olgularında özel hazırlanmış sert kontakt lensler ya da hibrid kontakt lenslerden yararlanılır. Kontakt lensler maalesef ki korneası ileri derecede incelmiş bireylerin kullanımı için uygun görülmemektedir.

Kornea İçi Halka Tekniği: Halka tekniğinde polimetilmetakrilat addı verilen ya da akrilik polimerlerinden üretilmiş olan yarım daire biçimindeki protezler kornea üzerinde femto saniye laser kullanılarak açılan tünellerin içine konur. Halka tekniğinin uygulanabilmesi adına keratokonusun ilerlemesinin durdurulması gerekir; bu yüzden halka öncesi CCL tekniği uygulanmış olmalıdır. Bunun yanı sıra halka tekniğinin uygulanabilmesinde korneanın çok ileri seviyede incelmemiş ve de çok dikleşmemiş olması da mühimdir. Uygun gözler üzerinde korneaya yerleştirilen bu halkalar kornea üzerinde düzleşme sağlayarak en iyi düzeltilmiş biçimde görme keskinliğinde artış sunmaktadır.

Göz İçi Lensi Tekniği: İlerlemesi durmuş olan keratokonus olgularında eğer kontakt lens ya da halka tekniklerinden bir fayda elde edilemiyorsa, miyop ve astigmat durumunu gidermeye yönelik tedavi tekniği olan göz içi lensi uygulanmaktadır. Bu lensler bireyin kendi sahip olduğu saydam lens dokusu üzerine ya da renkli iris tabakasına yerleştirilmektedir. Bu şekilde bir uygulamanın gerçekleştirilebilmesi adına bireyin korneasının endotel tabakasında yer alan endotelial hücre sayısının da yeterli olması kriteri aranmaktadır.

Kornea Nakli: Bu teknik korneası çok fazla incelmiş ileri keratokonus halinde ve diğer tekniklerden faydalanılamadığı durumlarda uygulanmaktadır. Keratokonus durumunda olan bireylerin yaklaşık olarak %20’sinde kornea nakline gidilmektedir. Keratokonus tedavisinde uygulanan nakil işlemleri mutlu edici olup ilk 10 senede %90 üzerinde bir başarı elde edilmiştir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Keratokonus Ameliyatı

 

Keratokonus Cross Linking fiyatları hakkında bilgi almak için bize hemen ulaşabilirsiniz. 

 

whatsapp iletişim hattı