Katarakt, yaşlanmaya, diyabet gibi hastalıklara veya travmaya bağlı olarak gözün doğal merceğinin bulanıklığı ya da donuklaşmasıdır.  Katarakt ışığın retina üzerinde berrak bir görüntü oluşturmasını engeller. Görme kaybı ilerlediğinde, kaybedilen optik güç genellikle bir yapay göz içi lensi (IOL) yerleştirilir.  Katarakt ameliyatı sonrası görme genellikle bir kaç gün içinde netleşir.

Katarakt ameliyatı

Katarakt oluşum riski yaş ile artar;

  • 50-54 yaş => %5
  • 55-59 yaş => %9
  • 60-64 yaş => %15
  • 65-69 yaş => %25
  • 70-74 yaş => %36
  • 75-79 yaş => %50
  • 80 +         => %70

Katarakt genç yaşta niye olur?

  • Genetik nedenler
  • Myopik hastalar
  • Diyabet ve kan şekeri düzensiz olanlar

Katarakt ameliyatı zor bir ameliyat mı?

Bu ameliyat en çok gerçekleştirdiğimiz cerrahi girişimlerdir. Hastalar ameliyat öncesinde ne kadar heyecanlansa da, genelde kısa sürer ve hastalarımız boşuna korktuklarını ifade ederler. Ameliyat yaklaşık 15 dakika sürer. Ancak hazırlık evresi göze damla damlatılması gibi ve mercek ölçümleri işlemler için ameliyat öncesinde beklemek gerekir.

Katarakt ameliyatı sonrası banyo

Ameliyat sonrası göze su kaçmaması gerekir. Benim önerim 1 hafta boyunca göze su temas etmemesidir. Birinci hafta yaptığımız kontrolden sonra banyo yapılmasını serbest bırakıyorum.

Gözün ilk saatler bandajla kapalı olması veya gözün kapalı olması tavsiye edilir.

Katarakt Ameliyatı Sonrası

Katarakt ameliyatı sonrası görme bulanıklığı 2-3 gün içinde genellikle düzelir.

Ameliyat sonrası damlaların tarif edildiği şekilde kullanılması önemlidir. Katarakt ameliyatı sonrası damlalar biterse yenisinin alınması çok önemlidir. Beliritlen süreye kadar damlalar düzenli olarak kullanılmalıdır.

Katarakt ameliyatı sonrası bir hafta yorucu egzersizlere ara vermek uygundur.


Katarakt ameliyatı ve akıllı lens uygulaması Doç.Dr.Halil Hüseyin Çağatay tarafından gerçekleştirilmektedir.

 

Katarakt Ameliyatı Sonrası Batma

Katarakt ameliyatı sonrası gözde batma olması normal olarak kabul edilir. Ancak ağrı ve görme azlığı eşlik ediyorsa doktorunuza başvurunuz.

Katarakt ameliyatı sonrası görme ne zaman netleşir?

Hastaların bir çoğu ilk günden itibaren görmeleri ameliyat öncesine göre daha iyidir. Net görme ise, 3 gün ile 1 hafta arasında sağlanır.

Katarakt ameliyatı sonrası kullanılan damlalar?

Katarakt ameliyatı sonrası kortizon içeren ve antibiyotikli damlalar kullanılır. Katarakt ameliyatı sonrası kullanılan damlalar ile göz içinde oluşabilcek enfeksiyon ve reaksiyon engellenir. Kişisel tecrübem ilk gün saat başı damlatmak, sonra ise haftalar içinde yavaş yavaş azaltmak uygundur. Ancak bu tedavi rejimi doktorlar arasında farklılık gösterebilir.

Katarakt Ameliyatı Sonrası Gözlüklerden Kurtulmak

Katarakt ameliatından sonra göz içine yerleştirilen mercekler uzak – yakın için odaklanma sağlayabilir.

Akıllı lens (trifokal) uygulaması adı verilen yöntemle uzak ve yakın gözlüklerinden kurtulmak mümkündür.

Katarakt ameliyatı ile göz AKILLI MERCEK adı verilen lenslerin kalıcı olarak konulması ile uzak-orta mesafe ve yakın mesafede gözlükten kurtulmak mümkün hale gelmektedir.

Akıllı lens tedavisi hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

Katarakt bitkisel tedavisi var mı?

Hayır, kataraktın kesinlikle bir bitkisel tedavisi yoktur.

SONUÇ; katarakt kendiliğinde iyileşecek veya ilerlemesi duran bir hastalık değildir. Genellikle ilerleyici görme kaybına sebep olmaktadır. Kataraktlı bir kişi bulanık göreceği ve görme fonksiyonları iyi olmadığı için ev ve trafik kazalarına adaydır. Katarakt tedavisi günümüzde olduça başarılı bir şekilde yapılabilmektedir bu nedenle ihmal edilmemesi önem taşır.