Göze Takılan Mercek Değişir Mi?

Göze takılan mercek değişir mi ? Tıp alanında çeşitli görme problemlerinin 40 yaşlarından sonra görülmeye başladığı ve daha iyi görebilmek için çeşitli cerrahi operasyonlarla mercek yerleştirmelerin yapıldığı belirtilmektedir. Her rahatsızlık durumunda değil katarakt ameliyatlarında göze mercekler yerleştirilmekte ve kişinin ömür boyu kullanması ve görme işlevine kavuşması sağlanmaktadır. Göze takılan merceklerin değişmesi çok ciddi bir sorun olmadığı müddetçe değiştirilmemektedir. Değiştirilmesi gereken durumlarda da cerrahi müdahaleler ile değişimi yapılmaktadır. Göze takılacak olan mercekler sayesinde, rahat kitap okuma, cep telefonu ekranındaki yazıları okumanız kolaylaşacaktır.

Yakını Görememe

Göze takılan mercek değişir mi sorusundan önce göz rahatsızlığınızı anlamanız oldukça önemlidir. Sağlık alanında yakını görememe rahatsızlığına Presbiyopi denilmektedir. Genellikle 45 yaşından sonraki yaşlarda sık görülen bir rahatsızlıktır. Gözlerinde katarakt olan kişiler görme sorunlarını aşabilmek için gözlük kullanmak zorunda kalmamaları için, katarakt ameliyatı ile göze multifokal mercekler takılarak, günlük hayatlarında rahat görmeleri sağlanacaktır. Dünyanın her yerinde uzun yıllardır kullanılan bu yöntemin gelişen sistemleri ile görme bozukluklarının tedavisinde büyük başarılar kazanılmıştır. Yapılan operasyonlar ile yakını daha iyi görebileceksiniz.

Mercekler Ne Zaman Takılır?

Hastalar göze takılan mercek değişir mi , mercekler ne zaman takılır gibi soruları sıklıkla soruyorlar. Göze mercek takma işlemi bir cerrahi işlemdir ve katarakt ameliyatı esnasında takılmaktadır. Katarakt ameliyatında doğal göz merceği çıkartılır ve gözün iç yapısına uygun, hastanın daha iyi görmesini sağlayacak olan mercek takılmaktadır. Mercek takıldıktan sonra ve iyileşme sağlandıktan sonra hasta günlük yaşamında rahat görebilecek, yalnız kitap okurken okuma gözlüğü kullanacaktır.

Kimlere Uygulanır?

Her göz rahatsızlığı olan ya da görme sorunu yaşayan kişilere değil sadece katarakt problemi olan kişilere mercek takma işlemi yapılmaktadır. Katarakt rahatsızlığı bulunan kişiler bir takım muayene işlemlerinden geçirilir ve gözüne uygun mercek ayarlaması yapılarak, operasyonla gözüne yeni mercek takılır. Öncelikle hastanın göz yapısının ameliyata uygun olup olmadığı tespit edilir. Her hastanın göz yapısı uygun olmayabilir. Katarakt rahatsızlığı bulunan kişiler,
günlük yaşantılarında gözlük kullanmadan görmek istediklerinde, mercek takma işlemi yapılmaktadır. Alanında uzman bir doktorun yapacağı operasyon başarı ile sonuçlanacak ve daha iyi sonuç verecektir.

Uzağı Net Görün

İnsanlarda göz rahatsızlıkları öncelikle yakını görememe ile başlar ve çeşitli rahatsızlıklar nedeniyle görme sorunları da artmaya başlar. Özel bir sağlık sorunu olmadığında genellikle 40 ve 45 yaş üstü insanlarda görme bozuklukları oluşmaya başlar. Katarakt hastaları hem yakını hem de uzağı görmekte zorluk çekerler. Göze takılacak olan uygun bir mercek ile hem yakını hem de uzağı rahatlıkla görmeye başlayacaklardır. Hayatımızın bir parçası haline gelen teknolojilerden faydalanma imkanına kavuşulmuş olacaktır.


Konuyla ilgili diğer makalelerimizi buradan okuyabilirsiniz.

Ayrıca sorularınız için bize buradan ulaşabilirsiniz.