Gözde Şaşılık Nasıl Tedavi Edilir önemli bir sorudur. Normal bireylerde gözler arasında paralellik bulunurken şaşı olan bireylerde bu paralellik yoktur. Gözlerin her ikisinde de dış kas olarak bilinen 6 kas vardır. Şaşılık bu 6 kastan herhangi birinin ya da birkaçında meydana gelen kuvvet azlığı ya da kuvvet çokluğu olarak da tanımlanabilir. Şaşılık da gözlerden biri normalken diğeri içe, dışa, aşağı ya da yukarı bakar. Bu hastalık doğuştan görülebildiği gibi 3-4 yaşından sonra tramvaya bağlı olarak ya da nörolojik hastalıklardan kaynaklı olarak da görülebiliyor. Erken teşhisin önemli olduğu bu hastalık tedavi edilmediği durumlarda göz tembelliğine ya da görme kaybına kadar ciddi hastalıklar oluşturabiliyor.

 

Gözde Şaşılık Nasıl Tedavi Edilir?

 

Şaşılığın Nedenleri ve Şaşı Olan Kişide Görülen Şikayetler

 

Birçok farklı nedenden ötürü oluşabilen şaşılık hastalığı; hamileliğin sorunlu geçmesi, doğum esnasındaki sorunlar, çocuğun geçirdiği hastalıklar, genetik olarak yatkın olunması, göz bozuklukları, yüksek ateş, travmatik olaylar gibi pek çok nedenden dolayı oluştuğu söylenebilir.

Şaşı olan kişide; baş ağrısı, çift ya da bulanık görme gibi şikayetler olabilir.

 

Şaşılığın Tedavisi

 

Görme kaybına dahi neden olabilecek kadar tehlikeli olan bu hastalığın neyse ki her yaş evresinde tedavisi bulunuyor. Ayrıca şaşılık hastalığının birden fazla farklı yöntemle tedavi etmekte mümkün. Kurumumuzda da şaşılık tedavisi için birden fazla yöntem kullanmaktayız.

 

Gözlükle Tedavi Yöntemi: Daha çok kırma özründen dolayı oluşan şaşılık tedavisinde kullandığımız bir yöntemdir. Gözlük kullanımı düzenli olduğunda şaşılık sorunu düzelme gösterir.
Ortopedik Tedavi Yöntemi: Her iki gözde de kaybedilen görme yeteneğini ya da derinlik hissini kazandırabilmek için hastalara uyguladığımız bir yöntemdir. Bu yöntemde hastalara gözleriyle egzersiz yaptırarak tedavi ediyoruz.
Cerrahi Müdahale ile Tedavi: Birçok şaşılık hastalığının tedavisi gözlükle yapılabiliyor. Bu tedavi yöntemi diğer yöntemleri kullanarak tedavide sonuç almadığımız hastalarda kullandığımız bir yöntemdir. Bu yöntemde çeşitli teknikler kullanarak kaslarında problem olan göze müdahale ederek tedavi ediyoruz.

 

Gözde şaşılık tedavi edilmesi gerekilen önemli bir rahatsızlıktır. Ameliyat ve tedavisini başarısıyla gerçekleştirdiğimiz bu hastalığı ihmal etmeyiniz. Şaşılık ile ilgili daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçin.