Gözde kayma eğer gözlükler, prizmatik camlar veya kapama tedavisi gibi yöntemlerle düzelmiyorsa, şaşılık ameliyatı gerekebilir. Gözde kayma ameliyatı ile, gözlerin birbirlerine olan paralellikleri tekrar sağlanır. Gözde kayma ameliyatı çocuklarda genel anestezi ile yapılır, yetişkinlerde ise lokal anestezi ile yapılabilmektedir. Gözde kayma ameliyatı görme ile ilgili riskleri oldukça azdır. En sık rastlanan problem az düzeltme yapılması ve tekrar kaymadır. Ancak unutulmamalıdır ki, gözde kayma genellikle kendiliğinden düzelmez ve ameliyat edilmesi bazen kaçınılmazdır.

Gözde kayma mutlaka uzman ve şaşılık konusunda tecrübeli bir göz hekimi tarafından değerlendirilmelidir.

Gözde kayma ameliyatları ortalama 40 dakika ile 1 saat arasında sürebilir. Bu ameliyatlarda göz kaslarının güçleri arasında denge tekrar sağlanması önemlidir.

Göz kayma ameliyatlarında başarı oldukça önemlidir, tam düzelmeyen kaymalar ilerisi için tekrar etme yönünde risk taşır. Öte yandan fazla düzeltme yapılması durumunda ise dışa kayma ortaya çıkabilir. Bu da çift görmeye neden olur. Çift görme genelde geçicidir.

 

Şaşılık ameliyatının faydaları

 

Estetik görünümün düzelmesi

Derinlik hissinin düzelmesi

Görme alanında genişleme

Çift görmenin düzeltilmesi

Sosyal ilişkilerin sağlanması

 

İnsan ilişkilerinde göz teması oldukça önemlidir. Bu nedenle şaşılığın düzeltilmesi sosyal anlamda oldukça önem taşır. Örneğin iş başvurularında şaşılık gibi sorunu olanların daha az kabul edildiği düşünülmektedir.

Şaşılık ameliyatında, göz kapakları nazikçe açılır ve gözü sağa -sola baktıran kaslarda ayarlama yapılır. Bu işlem için göz kesinlikle dışarı çıkartılmaz.

Şaşılık ameliyatlarından hastanede kalmak genelde gerekmez.

Ameliyat 1 saatten az sürer ve anestetzi etkisinden geçtikten sonra doktor onayı ile taburcu olunabilir.

Ameliyat öncesinde kan sulandırıcı kullanılıyorsa kesilmesi gerekebilir. Bu durumda kardiyoloji doktoru ile görüşmek uygundur.

 

Gözde kayma ameliyatı sonrası

 

  • Şaşılık ameliyatı sonrasında çocuklar 2-3 içinde okula dönebilirler
  • Şaşılık ameliyatı sonrası geçici bir süre çift görme olabilir
  • Şaşılık ameliyatı sonrası 2 hafta boyunca yüzülmez
  • Ameliyat sonrası gözde kızarıklık olabilir.

Şaşılık ameliyatı sonrasında oldukça yüz güldürücü sonuçlar elde ediyoruz. Ön bilgi almak için bizimle iletişime geçin.

SONUÇ: Şaşılık ameliyatları sonrasında tekrar kayma meydana geldiğinde ikinci veya üçüncü bir ameliyat gerekebilir. Gözde kayma sabırlı bir şekilde tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. 

Kaynak: Gözde kayma tedavisi