Gözlerde ortaya çıkan ağrılar bazı durumlarda geçicidir. Ancak uzun süren ve belirtileri çok fazla olan ağrılara dikkat etmek gerekir. Göz üstü ağrısı genel olarak gözlerde bozukluk ile ortaya çıkan bir ağrıdır. Miyop, hipermetrop ve astigmat gibi göz bozuklukları olanlar genelde tedavi açısından gecikirler. Bu da göz üstü ağrısı oluşturur ve sinyal vermeye başlar. Göz üstü ağrısı gözlerde baskı yapar ve bu nedenle ağrının oluşmasına etken olur. Bazı durumlarda gözlerde ortaya çıkan bu tarz ağrılar aşırı yorgunluk, uykusuzluk ve aşırı odaklanma kaynaklı da olabilir. Bu tarz ağrılar kısa sürede kendiliğinden geçer. Ancak bozukluk olması ihtimali nedeniyle ya da bazı göz rahatsızlıkları uzun süreli olur ve mutlaka bir göz hekimi tarafından kontrol edilmesi gerekir.

Göz üstü ağrısı

Göz bozuklukları nedeni ile gözlük ya da numaralı lens kullanması gerekirken arada kullananlar için de bu tarz göz üstü ağrısı süreklilik yaratmaya başlar. Göz üstü ağrısı bazı durumlarda sinüzit rahatsızlığı olanlarda da sıkça karşılaşılan bir ağrı tipidir. Genelde sinüslerin dolması ile iltihaplanma sonucu zonklama şeklinde ağrılar oluşur. Şikâyet açısından hekime gidilince bu durum ortaya çıkacaktır. Göz çukuruna yakın olan bölgede olan sinüsler bu ağrılara etken yaratır. Göz üstü ağrılarının sık olarak karşılaşılması glokom hastalığının da bir belirtisi olabilir. Göz tansiyonu belirti vermeyen ancak körlüğe neden olan bir göz hastalığıdır. O nedenle ağrı olması halinde mutlaka ihmal edilmeden kontrol ettirmekte fayda vardır.

Göz üstü ağrılarının bazı durumlarda bir yere çarpma ya da göze darbe alma sonrası da ortaya çıkabilir. Gözde fizyolojik olarak tahribat yapabilme ihtimali yüksek olan travmaların tetkikini mutlaka bir göz hekimine yaptırmanız gerekir. Migren ve ilaç kullanımları da göz üstü ağrıların olmasına etkendir. Kullanılan ilaçların dozu ya da yan etkileri de göz ağrısı yapabilir.  Gözde ağrı ve göz üstü ağrıları üzerinde önemle durulması gerekir. Özellikle göz ağrıları gözlerde oluşan birçok hastalık belirtisi olabilme ihtimali nedeniyle dikkate alınmalı ve öncelikle göz hekimine müracaat edilmelidir. Böylece ilerlemeden önlenebilecek birçok hastalığı da engel olunabilecektir. Göz üstü ağrısı ya da göz de ağrı hissetmeniz dâhilinde kliniğimizle iletişime geçerek randevu alabilir ve hekimlerimiz sayesinde tedavi olabilirsiniz.


SONUÇ: Göz üstü ağrısı, migren, gizli şaşılık, astigmatizma veya göz bozuklukları nedeniyle meydana gelebilir. Ayrıca aşırı sürelerde bilgisayar kullanımı da göz üstü ağrısına sebep olur. Göz üstü ağrınız var ise mutlaka bir göz hekimine muayene olmanız gerekir. 


Kaynak