Beslenme ve egzersiz göz tansiyonunu etkiler mi?

Sağlıklı bir beslenme programına eşlik eden düzenli egzersiz sağlığına önem veren herkes için faydalıdır. Ancak unutulmamalıdır ki, her birey farklıdır. Beslenmenizde belirgin bir değişikliğe gitmeden önce konuyu doktorunuza danışmanız, onunla sizi bekleyen olası fayda ve zararlar üzerine görüşmeniz uygun olacaktır.  Aynı tavsiye yeni bir egzersiz programına başlamadan önce de geçerlidir. Araştırmalar aerobik egzersizlerin göz tansiyonunu düşürebildiğini göstermekteyken, diğer egzersiz türleri yükseltebilmektedir. Eğer bir glokom hastasıysanız, hayat şeklinizde herhangi bir değişikliğe gitmeden önce doktorunuza danışmanız özellikle önem arz etmektedir. Söz konusu değişikliklerin, doktorunuzun tedavi programınızın başarısını tayin etmek için değerlendirdiği test sonuçlarınız üzerinde bir etkisi olabilir.

Kahve (Kafein) göz tansiyonunu göz tansiyonunu etkiler mi?

Kafeinin yıllar boyunca, göz tansiyonu üzerinde seyrek durumlar dışında bir etkisi olmadığı düşünülmüştür. Günümüzde ise, kafein kan akışını etkileyebildiğinden, damarların veya arterlerin daralması ve göz kan akımı gibi basınca bağlı olmayan etkenler kavramı ile bu soru yeniden tartışılmaktadır. Kesin bir yanıt yoktur, ancak fazla miktarda kafein kullanımı önerilmemektedir, özellikle de kardiyovasküler bir sorun veya migren mevcut ise. Size en uygun olan tedaviyi belirleyebilecek ve size özel olan durumunuzla ilgili sorularınızı yanıtlayabilecek olan, her zaman için bir doktordur. Seçenekleriniz hakkında kararsız veya hoşnutsuz kalırsanız, ikinci bir doktora danışmanızı tavsiye ederiz.

Glokom oluşumunu engelleyen özel bir beslenme var mıdır?

Glokom göz tansiyonuna bağlı bir görme siniri hastalığıdır ve bu soruyu yanıtlamadan önce beslenme eksikliklerinin herhangi bir göz siniri hastalığıyla ilişkili olup olmadığını incelemek yerinde olacaktır. Böyle bir soru önemlidir çünkü düzgün beslenme ile göz siniri sağlığı arasında bağ olduğuna işaret eder. Aslına bakılırsa, B12 veya folik asit eksikliğinin göz siniri zayıflaması ile bağlantılı olduğu bilinmektedir. Soru, gıdanın bol olduğu gelişmiş ülkelerde beslenme alışkanlıkları ile glokom arasında bağlantı olup olmadığıdır. Bu, yanıtlaması daha zor olan bir sorudur.

Göz tansiyonu ve glokom hastalığına iyi gelen özel bir diyet veya beslenme şekli bulunmamaktadır. Genel olarak düzenli ve dengeli beslenmeye dikkat edilmesi yeterli olacaktır.

Göz tansiyonu ve beslenme alışkanlıkları ile ilgili bilimsel çalışmalar yapılmaktadır…

Glokom üzerinde etkisi araştırılan alternatif tedaviler var mıdır?

Farmakolojik olmayan tedavi olarak kullanılan mevcut bir çok doğal bileşiğin dolaşım, bağışıklık sistemi ve sinir koruyucu etkinlik üzerinde faydalı etkileri olduğu rapor edilmiştir.  Ginkgo biloba ve kürkümin gibi bazı öz veya ekstraktlar birkaç enzim sistemi üzerinde geniş bir etkinliğe sahiptir. Bu bileşiklerin göz hastalıklarına olan sinir koruyucu etkilerini inceleyen klinik çalışmalarda yetersizlik bulunmaktadır ve daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir. Omega 3 içeriğinden zengin olan balık yağının retinada oksijen azlığına bağlı hasarı azaltığı düşünülmektedir. Omega 3 ve Gingko biloba’nın glokom üzerine faydası henüz kesinlik kazanmamıştır.