Göz kayması her iki gözde de oluşabileceği gibi tek gözde de görülebilen bir rahatsızlıktır. Göz kayması bebeklerde ve çocuklarda görme kaybına neden olabilecek önemli bir sorundur. Yetişkinlerde göz kayması insanların sosyal yaşamını yakından etkileyen bir durumdur. Birçok kişi göz kayması olduğu için diğer insanlarla göz teması kurmaktan kaçınmaktadır. Göz kayması tedavisi bu nedenle mümkünse erken yapılmalıdır. 

göz kayması tedavisi

 

Göz kayması bir hiza bozukluğudur. Gözün içe ve dışa doğru ve de yukarı aşağı kayması durumudur. Şaşılık olarak da adlandırılan göz kayması; sürekli olmasının yanı sıra arada bir de gerçekleşebilir. Göz kayması içe doğru olursa EZOTROPYA,  eğer gözlerden birisi veya ikisi bir den dışa doğru kayıyorsa EKZOTROPYA olarak adlandırılır. Ancak her iki şekilde de bir göz kayması rahatsızlığından söz etmek mümkündür. Çocuklarda sık olarak erken yaşlarda görülür tedavi olmaması halinde ömür boyu sürer ve bu durum görme bozukluklarını da beraberinde getirir.

 

Göz kayması belirtileri ve şikayetleri

 

Göz kayması belirtileri arasında baş ağrısı, göz yorgunluğu, okuma zorluğu ve çift görme yer alır. Özellikle çocuklarda çift görmeye neden olan göz kaymasında tedavi edilmediği takdirde beynin o gözü artık bertaraf ettiği görülür. Yani beyin gözün tembelliğini sağlar. Gözler farklı yönlere hareket edebilecek 6 kasa sahiptir. Birbiriyle uyumlu çalışan bu kaslarda uyumsuzluk söz konusu olduğunda göz kayması ortaya çıkar. Yani bir anlamda kasların kontrolsüz hareket ettiği bir durumdur.

 

Göz kayması nedenleri nelerdir?

 

Genetik geçmiş: Birçok bebekte doğum sonrası görülürken bazılarında ise 6 ay sonra ortaya çıkan bir göz hastalığı olarak görülür. Genelde buruna doğru kaymalara sık rastlanır. Yukarı, aşağı doğru veya dışa doğru göz kayması nadiren görülür. Kasların kontrolsüz olarak hareket etmesi veya bebeklerde zayıf göz kasları ile belirti verir.

Optik kırılmanın etkenleri: Yüksek hipermetropi veya miyopi gibi bazı gözlerde oluşan göz kusurları odaklanmada sorunlar oluşturması nedeniyle göz kaymalarına neden yaratabilir. Odaklanma da zorluk olmasıyla beraber bir göz kayma yaşayabilir. Bu da göz kaymasının ortaya çıkmasında etkendir. Genelde bu tarz nedenler hipermetrop göz kusurlarında oluşur ve kayma sık olarak içe doğrudur.

Nörolojik nedenler: Diğer göz kayma nedenleri genelde göz kaslarının kontrolsüzlüğü ile ortaya çıkarken; nörolojik olarak bazı rahatsızlık yaşayan kişilerde yetişkin yaşlarda göz kayması oluşabilmektedir. Beyin ve sinirlerin bu durumda etkisi büyüktür. Göz kaslarını etkileyerek kaymaya neden olabilir. Birçok nörolojik hastalık bu durumu tetikleyen etkenlerdir.

Yetişkinlerde göz kayması sonradan oluşabilir veya çocukluktan itibaren de bulunabilmektedir. Yetişkinlerde göz kayması tedavisi için tıklayınız. Göz yaralanmaları, diyabet, yüksek tansiyon, sinirlerde felç ve beyin travmaları bu duruma birkaç örnektir. Örneğin altıncı sinir felci adı verilen, gözü dışa baktıran sinirde felç gelişmesi gözün içeri kaymasına neden olur.

 

Şaşılık Tedavisi

 

Göz kayması bebeklerde ilk 6 ayda geçici olabilmektedir. Ancak bazen iyileşme görülmez. Bebeklerde göz kayması asla ihmal edilmemelidir. Ayrıca zaten her bebek ilk 1 yaş içinde mutlaka düzenli göz muayenesi olamalıdır.

Şaşılık basit bir sorun değildir! 

Göz kayması tedavisi

Çocuklarda ve yetişkinlerde göz kayması tedavisi farklıdır ancak çoğunlukla mümkündür. Bazı hastalarda tekrar kayma olacağı endişesi ile tedaviyi erteleme söz konusu olabilmektedir. Tedavide en önemli nokta, şaşılık konusunda uzman olarak çalışan bir hekime ulaşmaktır.

Çocuklarda tek gözde kayma olması halinde göz bandı ile kapama tedavisi uygulanabilir. Sorun olmayan göze bant takılarak diğer gözün çalışması amaçlanır. Göz kayması tedavisinde ayrıca görüş terapisi ile çalıştırma, göz egzersizleri, prizmatik gözlük kullanımı ve göz kası ameliyatı yöntemleri de yer alır. Bu tedavi seçeneklerinden uygun olanı doktor tarafından muayene sonucunda belirlenir. Bazen tek muayane ile karar vermek mümkün olmaz, ayrıca verilen tedavi yöntemi de ardışık muayeneler sırasında değişebilir. Bu durum biraz da tedaviye olan cevaba göredir, yani gözlük tedavisi yeterli olmaz ise, kapama veya ameliyat gerekebilri. En baştan neden ameliyat olmuyor sorusunun cevabı ise, bunu çoğu gözlük denemeden bilemiyor olmamızdandır. Ve hastaların bir bölümü gözlük tedavisinden büyük fayda görmekte ve ameliyat olmaktan kurtulmaktadır.

Göz kayması sorununu yaşayan çocuklarınız ya da siz iseniz bu konuda ihmal etmeyin.


Şaşılık konusunda başarılı bir tedavi için bu konuda tecrübeli ve uzman olarak çalışan bir göz hekimine başvurmanız gerekir.


Size en uygun tedavi seçeneklerini hekiminizin yapacağı muayene neticesinde belirleyerek kısa süre içinde şaşılıktan kurtulmanız mümkündür.


Kaynakşaşılık tedavisi


İletişim