Göz Kayması Nedir ? Normal olarak insanlarda bulunan gözlerin her ikisi de aynı yere bakması gerekirken, göz kayması yani şaşılık olaylarında gözler ayrı yönlere bakmaktadır. Bu rahatsızlık genellikle de göz kaslarındaki problemlerden meydana gelmektedir. Göz kayması rahatsızlıklarında, kayan gözün beyinle irtibatı sağlıklı olmadığı için odaklanma ve net görmeme problemleri oluşabilmektedir. Genellikle 1 ile 4 yaş arasında görülen bu kaymalar, çoğunlukla 4 yaşından itibaren düzelmektedir. Bu yaştan itibaren kayma düzelmiyorsa mutlaka daha fazla ilerlemeden müdahale edilmelidir. Göz kaymaları sağa, sola, aşağı ve yukarı gibi yönlere tek göz veya her iki gözün kayması şeklinde de olabilmektedir.

 

Göz Kayması Nedir?

 

Göz Kaymasının Nedenleri

 

Göz kaymasının birçok nedeni bulunmaktadır. Bunların en sık rastlananları ise; gelişimde oluşabilen bozukluklar ve gelişim yetersizliği, göz bebeği çevresinde oluşan lekeler, beyin felci ve bebek körlüğü, kızamıkçık hastalığı ve beyinde su toplanması, görme bozukluğu (miyop, hipermetrop gibi) ve göz kaslarındaki anormallikler, down sendromu, katarakt, kazalar ve kafa bölgesinde meydana gelen travmalar, problemli hamilelikler ve bir çok sendrom olarak sıralanmaktadır. Kliniğimizde göz kaymasının derecesini tespit ederek hastalarımıza uygulanması gereken tedavi yöntemleri ile ilgili öncelikle ailelere bilgi vermekteyiz.

 

Göz kayması Nasıl Tedavi Edilir?

 

Kliniğimizde göz kayması rahatsızlıklarının tedavisinde ameliyat seçeneğini en son çare olarak görmekteyiz. Hastamızın ileri teknolojiye sahip ekipman ve cihazlar ile muayenesini, uzmanlığımız ve tecrübemizle ile değerlendirmemiz sonucunda uygulayacağımız yönteme karar vermekteyiz. Özellikle başlangıç seviyesindeki göz kaymalarında (göz tembelliği de varsa) sağlam gözün kapatılması, özel gözlükler, göz egzersizleri ve enjeksiyon yöntemleri kullanmaktayız. Çocuklar ile yetişkinlerde düzelmeyen göz kaymalarında ise, göz kaslarının ameliyatla düzeltilmesini yapmaktayız. Kullandığımız tüm sistemler, en son teknoloji ürünüdür ve bu güne kadar yaptığımız operasyonlar başarılı sonuçlanmıştır.

Göz Kayması muayenesi için bizimle iletişime geçerek randevu alabilirsiniz.