Göz kayması gözlükle düzelir mi ? Her yaşta tedavisi mümkün olan göz kaymasının büyük çoğunluğu İki veya üç yaş aralığında ortaya çıkmaktadır. Uygun gözlük kullanmak, gözün çalıştırmak ya da ameliyat gibi yöntemlerden biriyle tedavi edilmeyen göz kayması görme tembelliğine yol açmaktadır.

Erken teşhis ve tedavi ile göz kaymasında başarılı sonuçlar sağlanabilmektedir.

 

Göz Kayması Gözlükle Düzelir Mi?

 

Göz Kayması Nedir?

 

Göz kayması gözlükle düzelir mi ya da tedavi yolları nelerdir gibi soruları sormadan önce göz kaymasının ne olduğunu bilmek önemlidir. Göz kayması, iki gözün de aynı noktaya bakmaması durumuna denir. Göz kayması problemi bebeklikten erişkin yaşlara kadar giden geniş 1 yaş grubunda görülebilmektedir. Bu problemi oluşturan 2 temel sorun bulunur. Bu sorunlardan birincisi özellikle okul döneminden itibaren dış görünümle alakalı sorun yaşanmasıdır. İkinci önemli problem ise kayan gözde tembellikle birlikte görme kaybı oluşmasıdır.

 

Erken Teşhis ve Tedavi

 

Göz kayması gözlükle düzelir mi ? Göz kaymalarının en sık görüldüğü grup iki üç yaş aralığında başlayan göz kaymalarıdır. Bu gruptaki çoğu göz kaymalarının şekli içe doğru kaymalardır en önemli ve öncelikli tedavisi gözlük kullanımıdır. Doğru gözlüğün verilmesi için muhakkak damlalı muayene yapılması şarttır. Bunun için erken teşhis ve tedavi çok önemlidir.

 

Göz Kaymasında Gözlük Tedavisi

 

Şaşılık hastalığına sahip tüm hastalarda akılda Göz kayması gözlükle düzelir mi sorusu oluşur. Doğru verilmiş olan ve sürekli kullanılan bir gözlük ile bu rahatsızlık grubundaki göz kaymaları büyük oranda düzelmektedir. Yine yaş ilerledikçe gözlük numarası azalır ve gözlüksüz bir yaşam da mümkün olmaktadır. Eğer gözlük yararlı olmazsa, bu hastalarda ameliyat zorunlu hale gelmektedir.

Göz kayması ameliyatlarıyla da çok yararlı sonuçlar elde edilmektedir. Bir diğer göz kayması yaşanan grup erişkin yaştaki hastalardan oluşturmaktadır. Erişkin yaşta meydana gelen göz kaymaları, çoğunlukla 1 gözün iyi görmemesi sonucu oluşmaktadır. Bu kaymalar genellikle dışa doğru kaymalardır. Bu gruptaki göz kaymasının tedavisi cerrahi işlem gerektirmektedir.

Ameliyat olan hastaların büyük bir kısmında kayma belirli derecede kaybolmaktadır. Göz kayması ilk önce gözlük ve 1 gözün kapatılması ile tedavi edilmeye çalışılmaktadır. Kaymaların önemli 1 miktarı bu 2 basit yöntem ile düzelmektedir. Bu yöntemler ile geçmeyen göz kaymaları da zaman kaybedilmeden ameliyat edilmelidir. Böylece göz kaymasının dış görüntü üzerindeki olumsuz etkisi ortadan kalkmaktadır.

 

Doğru Gözlük Kullanımı

 

Göz kayması gözlükle düzelir mi sorusu kadar kullanılacak gözlük de büyük önem taşır. Göz kaymalarının büyük 1 kısmı doğru kullanılan bir gözlük ile düzeltilebilmektedir. Doğru verilen 1 gözlük ve uygun kapama tedavisi ile göz kaymalarının önemli bir alanı kontrol altına alınmaktadır. Verilen gözlük sürekli ve doğru kullanılarak bu tedavide oldukça iyi oranda düzelme görülmüştür. Göz kayması fiziksel olarak fark edilebilen bir problem olsa da, diğer göz hastalıklarına karşı korunaklı olmak ve, eğer birey tarafından anlaşılmayan bir hastalık varsa, erken teşhis yapılabilmesi için yılda 1 kez göz muayenesi yaptırılması gerekmektedir.


Konuyla ilgili detaylı bilgi edinmek için diğer makalelerimizi buradan okuyabilirsiniz.