Göz Kayması Ameliyatı Kaç Yaşında Olur?

Göz kayması ameliyatı kaç yaşında olur ? Çocuklarda göz kayması doğuştan olabildiği gibi, göz kusurlarına bağlı olarak da ortaya çıkabiliyor. Göz kusurundan dolayı iyi göremeyen çocuk görmeyi iyi hale getirmek için gözlerini kaydırabiliyor. Bu sebeplerden dolayı çocuklarda önce gözlük ve kapama tedavisi uygulanıyor. Bu tedavilerden sonuç alınamazsa ameliyat seçeneği devreye giriyor. Doğuştan oluşan göz kaymasının tedavisinde ise tek seçenek ameliyattır. Fakat ister doğuştan ister sonradan olsun, göz kaymasında erken tedavi çok önemli.

Göz Kayması Görmeyi Etkiler Mi?

Göz kayması ameliyatı kaç yaşında olur sorusundan önce göz kaymasının görmeye nasıl bir etkisi olduğu bilinmelidir. Bebekler görerek doğmaz ve yaklaşık 4.aydan itibaren görme fonksiyonları gelişir. Işıkları takip eder, çevresiyle iletişim kurar ve görmesini olgunlaştırmaya çalışır. Görme olgunlaşması, gözlerin paralel olması ve ışığın geçtiği eksenin açık olması ile mümkündür. Gözlerin paralel olması 5-6 yaştan önce olmazsa gözde kayma ve tembellik oluşur. Tembel olan göz ise ilk 5-6 yıl ne görüyorsa diğer yaşlarda da onu görür. Yani göz kayması görmeyi etkiler.

Göz Kayması Tespiti

Göz kayması tespit edildiğinde ilk olarak bu durumun doğuştan gelip gelmediği ile ilgili bir inceleme yapılır. Göz kayması ameliyatı kaç yaşında olur sorusunun cevabı için bu durumun tespit ve detaylı incelemesi oldukça büyük önem taşır. Bu tespit süreci bebeklerde ve yetişkinlerde farklılık gösterir. Bebek bir yaşını geçince damlalı muayene yapılır ve kayma ile birlikte bir göz kusuru varsa gözlük verilir. Eğer bu süreçte çocuk gözlük kullandığı zaman kayma yoksa, göz kaymasının tedavisi gözlük kullanımıdır. Yetişkinler gözlük kullanmazlarsa bulanık görme başlayabilir. Ama çocuk ve bebekler için durum böyle değildir. Çocuğun gözlük takma ihtiyacı
var ve takmıyorsa bu durumu gözlerini içe kaydırarak düzeltmeye çalışır. Bu da göz kaymasına sebep olur.

Ameliyat Nasıl Olur?

Göz kayması ameliyatı kaç yaşında olur sorusundan önce bu ameliyatın yöntemlerini bilmek önemlidir. Göz kayması amelliyatı ortalama bir saat sürer ve ameliyatta anestezi verilir. Ameliyatta daha az çalışan kas kuvvetlendirilir ve çok çalışan kas gevşetilir. Aynı gün taburcu olunabilir. Bu yöntem en eski yöntemlerden biridir.

Ameliyat başarısını etkileyen unsurlar vardır. Kaymanın başlama yaşı, ameliyat olunan yaş, gözlük kullanma süreci başarıyı etkileyen unsurlar arasındadır.

Ameliyat İçin İdeal Yaş

Peki göz kayması ameliyatı kaç yaşında olur ? Doğuştan gelen bir kayma söz konusu ise bir buçuk yaş civarında ameliyat söz konusu olur. Doğuştan gelen göz kaymasının başka tedavi seçeneği olmadığı için ameliyat uygulanır. Eğer göz kusurundan dolayı bir kayma meydana gelmişse iki buçuk, üç yaşında kendini belli eder. Gözlük verildikten sonra kayma devam ediyorsa iki muayeneden sonra ameliyat önerilir. Göz kaymasında ameliyat gerekliyse bu ameliyatın okul çağından önceki dönemde yapılması en ideal olanıdır. Çünkü okul çağından sonra başka faktörler bu durumu etkileyecektir.


Konuyla ilgili diğer makalelerimizi buradan okuyabilirsiniz.

Ayrıca sorularınız için bize buradan ulaşabilirsiniz.