Genellikle yaşlanma ve dış etkenlerden dolayı göz kapağında sarkma ve kırışıklıklar oluşmakta ve bu da başta kötü bir görünüm oluşturmakla beraber görme problemlerine de etken olmaktadır. Bu problemlerin kesin çözümü ise, göz kapağı estetiği ameliyatları ile gerçekleşiyor. Bu ameliyatlarda çok ufak riskler olsa da göz ardı edilebilecek seviyededir. Bu ameliyat sıklıkla yaşlanma etkisi nedenlerinden dolayı yapıldığından, ameliyat için 40 ile 65 yaş arası daha uyun olmaktadır.

 

Üst Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

 

Ameliyat herhangi bir olumsuzluk olmadığı takdirde çok kısa (yaklaşık bir saat) sürmektedir. Öncelikle göz kapağında ufak kesiler yapılıyor ve fazla deri ile dokular alındıktan sonra kapatılarak işlem tamamlanıyor. Ameliyata karar verilmeden önce genellikle problemler botoks ve bazen de germe işlemi gibi uygulamalarla çözülmeye çalışılır, bu uygulamalardan sonra da problem çözülmüyorsa ameliyata karar verilir. Ameliyat sonrasındaki atılacak dikişler, kirpiklere yakın olarak atıldığından, yaklaşık bir yıl sonra bu izler de kolay kolay fark edilemez.

 

Alt Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

 

Alt göz kapağında oluşan problemler (kırışıklık ve torbalanma) için de kirpiğe çok yakın açılan kesiler ile deri kaldırılarak fazlalıklar alınıp, içindeki dolgular yayılır, eğer bu yayılma işlemi yetmez ise yağ enjeksiyonu da uygulanabilir. Yüz germe işlemi ile beraber yapıldığı için ameliyat, genel anestezi altında uygulanır ve üst göz kapağına uygulanan ameliyat sonrası bakımlar aynen uygulanır.

 

Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Ameliyat sonrasında göz kapaklarının olduğu bölgelere, görmeyi engellemeyen bantlar takılır. Ameliyattan sonra 2 ile 3 gün civarında süren kızarıklık ve morluklar oluşabiliyor, öksürük ve hapşırmadan dolayı hafif kanamalar da oluşabilmektedir. Ameliyat sonrasında yapılacak olan istirahatlarda başı yüksekte tutacak şekilde yastık kullanılmalıdır. Operasyondan yaklaşık olarak 2 gün sonra, göz kapağı bantları çıkartılarak, dikişler alınmaktadır. dikişler alındıktan sonra ise genellikle nemlendirici uygulanıyor ve güneş gözlüğü kullanılması tavsiye ediliyor.

 

Göz Kapağı Estetiği Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

 

Her ameliyatta olduğu gibi bu operasyonlarda da bazı riskler bulunuyor. Bunlar çözülebilir risk olmakla beraber; kanama, enfeksiyon, geçici körlük ve aşağı sarkma olarak sıralanabilir.