Göz kapağı ameliyatı özellikle 65 yaşından sonra en sık yapılan ameliyatlardan birisidir. En sık ameliyat nedeni, üst göz kapağında bulunan cilt fazlalıkları ve göz kapağı düşüklüğüdür.

Göz Kapağı Ameliyatı, Blefaroplasti, Göz Estetiği

Göz kapağı estetik ameliyatları

  • Göz kapağındaki fazla ciltlerin alınması (Dermatoşalazis)
  • Göz kapağında dolgunluğun alınması
  • Kaş kaldırma
  • Asyalı blefaroplastisi
  • Gençlerdeki üst kapak kıvrımının düzeltilmesi
  • Alt göz kapağındaki yağ torbalarının alınması
  • Alt göz kapağındaki torba ve cilt fazlalıklarının alınması

Göz kapağındaki yağların aşırı miktarda veya orantısız alınmaması önerilir. Her iki göz kapağındaki ciltler simetrik olarak alınmalıdır. Amliyat ile aşırı miktarda cilt alınmasından kaçınılmalıdır, fazla cilt alınması gözün açık kalmasına neden olabilir.

Dermatoşalazis nedeniyle yapılan ameliyatta, kirpiklerin üzerine sarkan cilt fazlalıkları alınır. Böylece görmeyi zorlaştıran ciltler alınır ve genç ve doğal bir görünüm sağlanır. Özellikle kadınların makyaj yapmak istedikleri bu alan böylece açılmış olur.

Göz Kapağı Ameliyatı, göz estetiği
Her iki üst göz kapağında aşırı cilt katlantıları (dermatoşalazis) olan hasta.

Blefaroşalazis, üst göz kapağında aşırı miktarda cilt ve dolgunluğa neden olan kas-yağ dokusu bulunur. Blefaroşalazis adı verilen bu sorunda cilt fazlalığı ile birlikte bir miktar kas ve yağ dokusunun da çıkartılması gerekir.

göz estetiği, göz kapağı ameliyatı
Her iki üst göz kapağında aşırı cilt ve cilt altı dokuların sarkması; Blefaroşalazis

Göz kapağı düşüklüğüne neden olan, cilt fazlalıkları ve yağ dokusu alınırken, eğer kaş düşüklüğüde mevcut ise, aynı ameliyatta kaş kaldırılması da mümkündür. Eğer bu kaş düşüklüğü giderilmezse, kaşlar iyice kirpiklere yaklaşacaktır.

Kaşların aşırı düşüklük nedeniyle, göz kapaklarında kapanmaya neden oluyorsa, bu hastalarda kaş kaldırma eklenir.

Asyalı blefaroplastisi, Türki -Tatar kökenli kişilerde anatomik olarak göz kapakları katlantısızdır. Bu hastalarda sınırlı miktarda cilt alınır, bir miktar yağ dokusu da çıkartılması gerekir. Ve cilt kıvrımı oluşturulur. Cilt katlantısı yine Asyalılara uygun şekilde yapılmalıdır. Çok yüksekte olmayan kıvrım oluşturulur ve etnik köken görünümü korunmuş olur.

Üst kapak kıvırımlar olmayan özellikle bayanlarda bu bölgeye yapılan makyaj önem taşır. Bu kişilerde üst göz kapağından az bir miktar cilt çıkartılır ve cilt kıvrımı oluşturulur.

Bazı kişilerde iki göz kapağı arasında oldukça belirgin bir asimetri olabilmektedir. Böyle hastalarda asimetrik bir şekilde üst göz kapağı ameliyatı yapılarak, daha simetrik bir görünüm kazanılabilir. Kadınlarda bu bölgede yapılan makyaj oldukça önem taşır.  Bu durumu her zaman göz önünde bulundurmak gerekir.

Alt göz kapağında torbalanma, yorgun ve uykusuz görünüme neden olabiliyor. Böyle hastalarda alt göz kapağında yağların alınması mümkündür.

Alt göz kapağı ameliyatları agresif bir şekilde gerçekleştirildiğinde ciddi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle oldukça sınırlı cerrahi yapılması gerekir. Alt göz kapağındaki gözün kapanmasını sağlayan kaslara hiç dokunulmamalıdır. Alt göz kapağının altında aşırı sarkma var ise, elmacık kemiği üzerindeki dokular yukarı asılması gerekebilir. Bu askılama işlemi alt göz kapağında çekinti oluşmasını da engelleyecektir. Alt göz kapağındaki cilt çıkartılması 5-6 mm gibi sınırlı tutulmalıdır.

Göz kapağı ameliyatları bilimsel bir şekilde, anatomiye saygılı doğal bir görünüm elde etmeye yönelik olarak sanatsal bir incelikle gerçekleştirilmelidir.