Göz eti; gözdeki beyaz tabakasında bulunan konjonktiva zarının zaman içerisinde kalınlaşmak ve damarlaşmak suretiyle dış merceğe doğru ilerleyerek kapatması durumudur.

 

Göz eti görme kaybına yol açar mı?

 

Pterjium yani göz eti zaman yavaş bir ilerleme gösterir. Kişiler genellikle gözdeki bu sorunu ilk dönemde göz bebeğinde leke şeklinde görülen estetik bir problem olarak algılarlar çünkü bu ilk dönemde bir görme bozukluğuna yol açmaz. Kişiler zaman zaman batma, kızarıklık, yanma gibi ataklar yaşarlar.  Ancak zaman içinde hem göz bebeğine hem de kornea tabakası içine doğru ilerleyerek kalıcı astigmata neden olmaktadır. İlk dönemde tedavi ile görme bozukluğu engellenebilir ancak ilerleyen zaman içinde bu sorun ameliyat edilse bile kalıcı hale gelebilir.

Gözün buruna yakın olan iç kısmında daha sık görülen bir rahatsızlıktır. Göz eti ameliyatla alınabilir. Göz eti ameliyatı fiyatı yapılacak ameliyat tekniğine göre değişim gösterir. Göz eti ameliyatı uzman bir göz hekimi tarafından yapılmalıdır. Bu ameliyat ile kornea dokusu üzerindeki damarlı doku temizlenir, yerine parça konulması en güncel ameliyat tekniğidir.

 

göz eti ameliyatı

 

Dikişli yöntem mi dikişsiz yöntem mi? 

 

Göz eti ameliyatı tekniğine karar verdikten sonra en önemli konulardan birisi de bu ameliyatın hangi teknikle yapılacağıdır. Çünkü dikişsiz yöntemde doku yapıştırıcısı kullanılması gerekmektedir. Doku yapıştırıcısı maliyeti olsa da çoğunlukla tercih edilmesinin nedeni ameliyat sonrası iyileşme sürecinde hastaların ağrı veya batma sorununu neredeyse hiç yaşamamasıdır.

 

pterjium ameliyat yöntemi

 

Pterjium ameliyatı fiyatı

 

Göz eti ameliyatı fiyatları ve gerekli olan tüm ayrıntılı bilgiler için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Göz eti ameliyatı fiyatı uygulanacak tekniklere göre farklılık göstermektedir. Sağlık bakanlığı ve tabip odası yönergelerinde; sadece pterjium dokusunun temizlenmesi ile göz etinin alındığı bölgeye doku transferinin yapılması farklı ücretler olarak belirlenmektedir.

2021 yılı için güncel göz eti ameliyatı fiyatları ve diğer tüm sorularınız için bize whatsApp yoluyla ulaşabilirsiniz. Özellikle il dışından veya yurtdışından gelecek hastalarımız için online ön değerlendirme ve ameliyat planlaması yapabiliyoruz.

Göz eti ameliyatı ile ilgili fiyat ve en sık sorulan soruların cevapları için tıklayınız.

 

göz eti ameliyatı fiyatı

 

Göz eti rahatsızlığı halk arasında kuşkanadı olarak adlandırılır. Göz etinin ilerlemesi ile gözde yanma, batma ve kanlanma gibi şikâyetler ortaya çıkar. Ayrıca astigmat yaratır ve görmede bulanıklaşma ortaya çıkar. Gözbebeğine kadar sirayet etmesi ile genel görme kusurlarına da etken olabilir.

Göz eti rahatsızlığı genetik olarak aileden geçerek bireylerde görülebilir. Ayrıca güneş ışınlarının etkisi ile göz eti hastalığı oluşabilmektedir. Gözün kornea ve kapağında güneş ışınları odaklanarak toplanır ve bu durum kök hücrelerde ölüme neden olur. Böylece göz eti rahatsızlığı ortaya çıkar. Gözlerde alerji olması ve göz kuruluğu rahatsızlığı da bu etkeni yaratabilmektedir.

Göz eti (Pterjium) ancak ameliyatla tedavi edilebilen bir hastalıktır. Ameliyat sonrası yenilenme ihtimali olması nedeni ile yeni tekniklerle bu önlenmeye çalışılır. Böylece ameliyatın başarı oranı da artırılabilmektedir.  Bazı durumlarda göz etinin alınmasının yanı sıra hücre nakli de yapılabilmektedir.

 

pterjium ameliyatı

 

Göz eti ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler? 

 

Başarılı bir şekilde uzman hekimimiz tarafından göz eti ameliyatı gerçekleştirilmektedir. Uygulanan yöntemler ve teknik desteklerle ameliyatın yüksek başarıyla tamamlanması sağlanır ve hastalarımızın daha sonra dikkat etmesi gerek tüm konular sözlü olarak anlatılır ayrıca yazılı olarak da verilmektedir. Genelde ameliyat sonrası bir hafta boyunca gözde batmanın olması doğal bir süreçtir. Ayrıca bir aylık dönemde kızarıklık görülebilir. Eğer ameliyat dikişli olarak yapıldıysa ameliyat dikişleri bir haftalık sürede alınır ve iyileşme süreci hızlanır. Dikişsiz yapılan ameliyatlarda ise iyileşme görece daha hızlı olarak gerçekleşir. İlk 1 haftanın sonunda gözdeki kanlanma artık sarı renk halini alarak dağılır. Düzenli kontroller ve hastamıza sunduğumuz diğer tüm destekler ile kısa sürede iyileşme ile günlük hayata geçiş sağlanır.

 

göz hastalıkları uzmanı

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Göz Eti Ameliyatı

 

whatsapp iletişim hattı