Göz çizdirme ameliyatı olarak bilinen Lazer göz ameliyatları bugün gelişen teknoloji ile birlikte oldukça güvenli bir şekilde uygulanmaktadır. Dünyada en sık uygulanan göz ameliyatları arasındadır. Göz çizdirme ameliyatının zararları ilk yapılmaya başlandığı dönemde (1990 ‘lı yıllar) bilinmemekte idi. Zaman içinde göz çizdirme işlemine bağlı sorunların ortaya çıkmaması için daha fazla önlem alınmaya başlanmıştır.

 

Göz Çizdirme Ameliyatı Sonrası Körlük Olur Mu?

 

Özellikle 2010 yılı sonrasında ve 2020 yılı itibarı ile göz çizdirme ameliyatı daha güvenilir bir hal almıştır. Covid pandemisi ile birlikte dünya çapında maske takılmasının zorunluluk hale gelmesi ile gözlük kullanımı giderek daha zor bir hal almıştır. Bu nedenle de son aylarda lazer göz ameliyatı için başvuran hastalar giderek artmaktadır. Peki göz çizdirme ameliyatı sonrası körlük olur mu? Göz çizdirme ameliyatı sonrası görme kaybı yaşama ihtimali 5 milyonda 1 olarak bilinmektedir. Bunun yanında bu risk bir kontakt lens kullanımı ile birlikte görülebilen enfeksiyonlara bağlı görme kaybı gelişme riskinden çok daha azdır. Lazer göz ameliyatı sonrası enfeksiyon riski %0.02 olarak bilinmektedir. Bu enfeksiyonlar çoğunlukla tedaviye iyi cevap vermektedir.  (Kaynak)

 

Yan Etki mi Komplikasyon mu? 

 

Yan etki kavramı, daha sık gördüğümüz kişinin hayatını olumsuz etkileyebilse de genellikle kısa bir süre sonra ortadan kaybolan problemlerdir. Bu sorunlara örnek verecek olursak

  • Hastaların yaklaşık %30’u ilk 3 ay boyunca göz kuruluğu yaşarlar.
  • Kamaşma, ışıklar etrafında hale görme veya akşam görüş sorunları bazı hastalarda 6-12 ay kadar sürebilmektedir.

Komplikasyon ise ek tedavi gerektiren durumlara işaret eder. Bu sorunların başında enfeksiyon ve flep problemleri gelir. Komplikasyon oranı %1’den azdır.

  • Lazer göz ameliyatı sonrasında enfeksiyonlara oldukça az rastlıyoruz. Bu enfeksiyonların oranı yaklaşık %0.02 ‘tır.

Bütün yan etki ve komplikasyon oranlarını bir yana bırakıp, hastaların bu ameliyatlar sonrasında memnuniyet oranlarını belirten çalışmalarda ise, memnuniyet oranı %96 ‘dır.

 

Lazer Göz Ameliyatının Yan Etkileri Neden Olur?

 

Göz çizdirme ameliyatları ilk olarak 90’lı yıllarda yaygın olarak uygulanmaya başlanmıştı. Bu yıllarda korneanın anatomisini tanımlayan haritalama cihazları henüz gelişmemişti. Bu nedenle durumu riskli hastalar önceden belirlenememekteydi. Günümüzde ameliyat olabilecek olan hastalar daha detaylı belirlenmektedir. Ayrıca geçmişte ameliyatın bir bölümü bıçakla yapılırken, günümüzde ameliyatın tüm aşamaları lazerle yapılabilmektedir. Ayrıca bu konuda uzman bir hekim tarafından yapılması durumunda riskler oldukça azalmaktadır ancak yine de göz kuruluğu sorunları özellikle göz kuruluğuna yatkın kişilerde daha sık ortaya çıkar ayrıca göz numaralarının yüksek olması ve göz anatomisi nedeniyle bazı kişilerde akşam görüş sorunları daha sık görülür.

 

lazer ameliyatı

 

Lazer ameliyatı güncel fiyatı ve diğer tüm sorularınız için bize whatsApp yoluyla ulaşabilirsiniz. Özellikle il dışından veya yurtdışından gelecek hastalarımız için online ön değerlendirme ve ameliyat planlaması yapabiliyoruz. Bunun için bize ulaşırsanız, size gerekli yönlendirmeleri yapabiliriz. 

Göz çizdirme ameliyatı öncesinde yapılan tetkikler, özellikle kornea haritalaması ile, gözün lazere uygun olup olmadığı belirlenir. Riskli olduğu belirlenen hastalara bu ameliyatı zaten biz bu aşamada eliyoruz.

Yapılan tetkikler ve muayeneler neticesinde risklerin olmadığı hastalara ameliyat yöntemini karar vererek uyguluyoruz.

Tüm önlemler ile göz çizdirme sonrasında olası bir göz sorunu yaşama riski elbette sıfırlamak veya garanti vermek mümkün değildir. Ancak sağlıklı bir göz de hayat boyu çeşitli riskler ile karşı karşıyadır. Keratokonus, gözde uçuk, retina yırtılması lazer göz ameliyatı olmayan bir çok hastada ortaya çıkmakta ve görme kaybına neden olmaktadır.

Günümüzde göz çizdirme ameliyatı ile ilgili en sık karşılaştığımız sorunlar, görme kaybı ile ilgili değil, sıklıkla göz kuruluğu ve gözün adaptasyon süreci ile ilgilidir.

 

Göz çizdirme zararları

 

Göz Çizdirme Ameliyatının Zararları Nelerdir?

 

  • Göz kuruluğu
  • Işıklar etrafında hale görme veya kamaşma
  • Gözde batma veya yanma (2-3 gün sürer)
  • Gözde ağrı (2-3 gün sürer)
  • Göz numaralarının tekrar geri gelmesi
  • Keratektazi gelişmesi (korneanın incelmesi)

 

Göz Çizdirmenin Zararlarından Korunmak Mümkün mü?

 

Lazer göz ameliyatlarını artık intralase teknolojisi sayesinde bıçaksız bir şekilde gerçekleştiriyoruz. Ayrıca kornea haritalaması ile uygun olmayan gözleri de ayırt etmek mümkün. Bu sayede lazer göz ameliyatlarını güvenli bir şekilde gerçekleştiriyoruz. Ayrıca şüphe veya riskli olabileceğini düşündüğümüz hastalarda kesinlikle ameliyat etmiyoruz.

 

30 Yaşından Sonra Lazer Ameliyatı Mümkün mü?

 

Evet 30 yaşından sonra da lazer ameliyatı yapmak mümkündür ve birçok hastamız bize bu yaşlarda başvurmaktadır. Bu hasta grubunda en önemli sorun özellikle 40 yaşına yaklaşan 38-39 yaşındaki kişilerin ilerleyen seneler içerisinde yakın görme fonksiyonunun azalacağıdır. Biliyorsunuz 40 yaşından sonra birçok kişi yakın görme zorluğu yaşamaktadır. Bu sorunun önüne geçmek için kişiye özel tedavi yöntemlerinin seçilmesi ve hastaların bu konuda bilinçli olması gerekir.

 

göz hastalıkları uzmanı

 

SONUÇ: Göz çizdirme zararlarından korunmak için mutlaka detaylı bir göz muayenesi olmanız gerekir. Ayrıca ameliyat sonucunda beklentilerinizi iyi belirlemeniz gerekir. Göz numaralarında değişiklikler olan henüz gelişim çağındaki kişilerde bu ameliyatlar uygun değildir. Son 6 ay veya 1 yıl içerisinde göz numaralarında değişim olmayan kişilerin 18 veya 21 yaşından sonra ameliyat olması tekrar numaraların ortaya çıkmasını engelleyecektir.

 

Basında Biz

 

lazer göz ameliyatı

 

Kaynak: Lazer göz ameliyatları hakkında detaylı bilgi

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Lazer Göz Ameliyatı

Lazer Göz Ameliyatı Türleri

Göz Çizdirme Ameliyatı Kaç Yaşında Yapılır?

Göz Çizdirme Ameliyatı Fiyatı

 

whatsapp iletişim hattı