Göz çizdirme ameliyatı olarak bilinen Lazer göz ameliyatları bugün gelişen teknoloji ile birlikte oldukça güvenli bir şekilde uygulanmaktadır. Dünyada en sık uygulanan göz ameliyatları arasındadır. Lazer göz ameliyatları ilk yapılmaya başlandığı dönemde güvenlik sınırları bilinmemekte idi. Bu dönemde bir çok hastada sorunlar çıkmıştır. 2010 yılı sonrasındaki dönemde göz çizdirme zararları hangi hastalarda ortaya çıktığı araştırılmış ve güvenlik sınırları güncellenmiştir.

Göz çizdirme ameliyatları ilk olarak 90’lı yıllarda yaygın olarak uygulanmaya başlanmıştı. Bu yıllarda korneanın anatomisini tanımlayan haritalama cihazları henüz gelişmemişti. Bu nedenle durumu riskli hastalar önceden belirlenememekteydi. Günümüzde ameliyat olabilcek olan hastalar daha detaylı belirlenmektedir. Ayrıca geçmişte ameliytın bir bölümü bıçakla yapılırken, günümüzde ameliyatın tüm aşamaları lazerle yapılabilmektedir. Ayrıca bu konuda uzman bir hekim tarafından yapılması durumunda riskler oldukça azılmaktadır. Lazer ameliyatı konusunda sık sorulan sorular ve cevapları hakkında bilgi edinmek için tıklayınız

Göz çizdirme zararları

Göz çizdirme ameliyatı öncesinde yapılan tetkikler, özellikle kornea haritalaması ile, gözün lazere uygun olup olmadığı belirlenir. Riskli olduğu belirlenen hastalara bu ameliyatı zaten biz bu aşamada eliyoruz.

Yapılan tetkikeler ve muayeneler neticesinde risklerin olmadığı hastalara ameliyat yöntemini karar vererek uyguluyoruz.

Tüm önlemler ile göz çizdirme sonrasında olası bir göz sorunu yaşama riski elbette sıfırlamak veya garanti vermek mümkün değildir. Ancak sağlıklı bir göz de hayat boyu çeşitli riskler ile karşı karşıyadır. Keratokonus, gözde uçuk, retina yırtılması lazer göz ameliyatı olmayan bir çok hastada ortaya çıkmakta ve görme kaybına neden olmaktadır.

Günümüzde göz çizdirme ameliyatı ile ilgili en sık karşılaştığımzı sorunlar, görme kaybı ile ilgili değil, sıklıkla göz kuruluğu ve gözün adaptasyon süreci ile ilgilidir.

Göz çizdirme zararları

Işıklar etrafında hale görme veya kamaşma

Gözde batma veya yanma (2-3 gün sürer)

Gözde ağrı (2-3 gün sürer)

Göz numarlarının tekrar geri gelmesi

Göz çizdirmenin zararlarından korunmak mümkün mü?

Lazer göz ameliyatlarını artık intralase teknolojisi sayesinde bıçaksız bir şekilde gerçekleştiriyoruz. Ayrıca kornea haritalaması ile uygun olmayan gözleri de aryırt etmek mümkün. Bu sayede lazer göz ameliyatlarını güvenli bir şekilde gerçekleştiriyoruz. Ayrıca şüphe veya riskli olabilceğini düşündüğümüz hastalarda kesinlikle ameliyat etmiyoruz. Ayrıca her hastada damlalı ve damlasız muayeneler ile hastamızı olası risklerde korumayı temel hedef olarak alıyoruz.

SONUÇ: Göz çizdirme zararlarından korunmak için mutlaka detaylı bir göz muayenesi olmanız gerekir. Ayrıca ameliyat sonucunda beklentilerinizi iyi belirlemeniz gerekir. Göz numarlarıdna değişiklikler olan henüz gelişim çağındaki kişilerde bu ameliyatlar uygun değildir. Son 6 ay veya 1 yıl içerisinde göz numarlarında değişim olmayan kişilerin 18 veya 21 yaşından sonra ameliyat olması tekrar numarların ortaya çıkmasını engelleyecektir.

Kaynak: Lazer göz ameliyatları hakkında detaylı bilgi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Göz çizdirme nedir?

Göz çizdirmenin zararları var mı? 

Göz çizdirme ameliyatı fiyatı 2017

Lazer göz ameliyatı genel bilgiler

Göz çizdirme yaşı nedir?

Göz çizdirme ameliyatı fiyatı 2017