Lazer göz ameliyatları olmak isteyen hastalarımız sıklıkla soruyor; ‘göz çizdirme yaşı nedir?‘ Gözlük veya kontakt lens kullanmak istemeyen gençler bir an önce ameliyat olmak için tarafımıza başvurmaktadırlar. Göz çizdirme yaşı 18 olarak belirlenmiştir. Ancak bu sınır dışında başka kriterler de mevcuttur.

Göz çizdirme yaşı nedir

Temel olarak güvenli ve sağlıklı bir şekilde lazer göz ameliyatları uygulamayı ilke edinmiş olarak, göz numaraları sabitlenmemiş olan kişilere yaşı kaç olursa olsun ameliyat yapmıyoruz. Göz numarasının sabitlenmesin kanıtlanması için son 1 yıl göz numarasında değişim olmamış olması gerekir. Veya 0.50 numaraya kadar değişim olması kabul edilebilir.

Göz numaralarında sabitlenme genelde 18 yaşında gerçekleşse bile, bu sınır bazı kişilerde 21 veya daha ileri yaşlarda olmaktadır. Özellikle yakın okuma veya bilgisayar kullanımı olan kişilerde daha ileri yaşlarda da numaralar değişim gösterebilir. Bunun için tavsiyem, bilgisayar kullanımı ve yakın çalışma sırasında sık sık mola verilmesidir. Her 20 dakikada bir kez 20 saniye boyunca uzağa bakarak mola verilmesi temel yöntemdir. Bu uzaklık en az 6 metre olmalıdır.

 

Göz Çizdirme Yaşı

 

SONUÇ: Göz çizdirme ameliyatı olmak için temel kural; son 1 yıl içinde göz numaralarında 0.50 derecenin üzerinde değişiklik olmamasıdır. Diğer bir kesin kural ise; 18 yaşının altında lazer göz ameliyatı önerilmez.

 

 

Göz çizdirme yani lazer göz ameliyatına ancak detaylı bir göz muayenesi, damlalı göz muayenesi ve kornea dokusunun haritasının çıkartılması sonrası karar verilebilir. Risk taşıyan hastalar ameliyat edilmemelidir ve gözlük kullanmak istemiyorsa, kontakt lens kullanımı gibi alternatif olacak yöntemlere yönlendirilmelidir.

 

Basında Biz

 

lazer göz ameliyatı

 

Kaynak: Lazer göz ameliyatları hakkında detaylı bilgi

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Lazer Göz Ameliyatı

Lazer Göz Ameliyatı Türleri

Göz Çizdirme Ameliyatı Zararlı mıdır?

Göz Çizdirme Ameliyatı Fiyatı

 

whatsapp iletişim hattı