Göz çizdirme nedir? Gözlük kullanımında hastaları kurtarmak içn yapılan ameliyatlara genel adıyla göz çizdirme ameliyatları adı verilmektedir. Bu isimlendirmenin esası ”radyal keratotomi” adı verilen eski bir tekniğe dayanmaktadır. Bu ilk teknikte, kornea üzerinde yapılan çizikler ile miyopi düzeltilmekte idi. Bugün bu teknik kullanılmasa da halen halk arasındaki isimlendirme aynıdır.

Göz çizdirme gözün kornea tabakasında lazer cihazı yardımı ile yapılan yeniden şekillendirme işlemidir. Bu şekil değişikliği sayesinde görüntü netleşmesi sağlnır ve kişilerde göz bozukluğu var ise bunun önüne geçilmiş olur.

Göz çizdirme nedir

Göz çizdirme nedir?

Göz çizdirme ameliyatı yerine göz doktorları; refraktif cerrahi isimlendirmesini kullanırlar. Refraktif cerrahi ameliyatlarından bugün en sık başvurulan yöntemler; iLasik ve No Touch yöntemidir.

Bu iki yöntem arasındaki temel fark ise; iLasik ameliyatında kornea tabakasında önce bir kapak oluşturulur, lazer işlemi sonrasın bu kapak kapatılır ve ameliyat sonrası ağrı daha azz olur.

PRK veya No touch ameliyatında ise, kornea tabaksından kapak kaldırılmaz, direkt olarak kornea sıyrılır ve lazer işlemi yapılır. Bu işlem sonrasında hastanın ağrı şikayeti çok daha fazla olmaktadır.

İLasik işlemi sonrasında ağrı batma çok daha az olur ve iyileşme daha hızlıdır. Bu avantajına karşın her hasta iLasik işlemi yapılamaz. Özellikle kornasında hafif incelme bulunan kişilerde PRK veya No Touch adı verilen yöntem uygulanır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Göz çizdirme nedir?

Göz çizdirmenin zararları var mı? 

Göz çizdirme ameliyatı fiyatı 2017

Lazer göz ameliyatı genel bilgiler

Göz çizdirme yaşı nedir?

Göz çizdirme ameliyatı fiyatı 2017