Göz altı estetiği denildiği zaman göz çevresinde oluşan problemler akla gelir. Göz altı morlukları, göz çevresi kırışıklıkları, göz altı yağ bezeleri gibi. Zaman içerisinde yaşlanmaya bağlı olabildiği gibi beslenme ve genetik faktörler de önemlidir.

Göz Altı Morlukları Neden Oluşur?

Yaşlanmaya bağlı olarak incelen deriden yağ kaybı olur. İncelen deri daha saydamlaşır. Dolaşım olarak damarlar ve doku altına sızan plazma daha çok görünür olur. Uykusuzluk ve yorgunluk da diğer bir nedendir

Göz Çevresi Kırışıklıkları Neden Oluşur?

Göz çevresi kırışıklıkları yani kaz ayakları yaşlanma ile beraber ortaya çıkar. Sürekli mimik hareketleri yapmak ve ihmal edilmiş bir ciltte oluşumu daha hızlıdır. Beslenme yetersizliği ve sıvı tüketiminin az olması, sigara içilmesi de başka bir nedendir.

Göz Altı Yağ Bezeleri Neden Oluşur?

Göz altı yağ bezeleri yağlı bir cildiniz var ve düzenli olarak temizleme yapmıyorsanız oluşabilir. Kıl kökü iltihabı olan ve şişman hastalarda daha çok görülür. Yağlı beslenmek bir diğer nedendir.

Göz Altı Sorunlarında Tedavi Nasıl Olmalıdır?

Göz altı problemleri genellikle estetik amaçlıdır. Lazer uygulamaları sıklıkla kullanılır. Lazer cilt rengini açar ve cildin alt tabakasından kolojen sentezini arttırır. Ölü hücreleri atılan cilt daha parlak ve sıkı olur. Kimyasal peeling de lazer de aynı görevi görür. Göz altı dolguları yapılabilir. Kişinin kendi dokularından alınan yağ hücreleri göz altına transfer edilir. Bu şekilde daha parlak ve dolgun olması sağlanır. Son zamanlarda plazma enerjisi ile göz altı sorunları giderilebilmektedir. Daha acısız ve ağrısız olması kişiye zamandan tasarruf kazandırması bu işleme olan talebi arttırmıştır.

Göz Altı Estetiği Yaptıran Ünlüler Kimlerdir?

Siyasetten sanata kadar bir çok ünlüde göz altı estetiği görmek mümkündür. Seda Sayan, Çağla Şıkel, yabancı şarkıcılardan Sting siyasetçilerden Putin örnek olarak verilebilir. Göz altı sorunlarında beslenme çok önemlidir. Bol sıvı tüketimi cildin elastikiyetini arttırır. Bol sebze meyve tüketimi cilt için gerekli vitamin ve mineralleri almak için önemlidir. Cilt bakımı düzenli yapılmalı ve cilde uygun ürünler kullanılmalıdır.