Ekzotropya olarak da bilinen gözün dışa doğru kayması rahatsızlığı şaşılığın en sık görülen türüdür. Ekzotropya iki gözün hatalı bir şekilde hizalandığı ya da gözlerin burundan uzaklaşmış bir şekilde dışa doğru kaydığı bir şaşılık türüdür. Her yaşta görülebilen gözün dışa doğru kayması rahatsızlığı çocuk yaşta görülen şaşılık rahatsızlıkları arasında 4’te 1 paya sahiptir. Dışa doğru göz kayması tedavisi için öncelikle hastalığın ciddiyeti önemli bir belirleyicidir. Sadece ara sıra olan kaymalarda gözlük veya egzersiz gibi tedavi yöntemleri uyguluyoruz. Ancak sık sık kayması olan, zaman içinde kayması artan kişilerde ise dışa doğru göz kayması tedavisinde ameliyat ile başarılı sonuçlar elde ediyoruz.

 

Dışa Doğru Göz Kaymasının Nedenleri

 

Ekzotropyanın nedeni genellikle bilinmemektedir. Beyinde bulunan görme merkezi ile gözler arasında herhangi bir sinyal sorunu olduğunda ya da gözlerde bulunan kaslarda bir dengesizlik olduğunda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Ebeveynlerden genetik olarak çocuklarına geçebilen bir rahatsızlık olmasının yanında ailesinde herhangi bir Ekzotropya hastalığı bulunmayan bireylerde de görülebilir.

Birçok kesim tarafından televizyon izlemenin, telefon ekranına bakmanın ya da bilgisayar oyunu oynamanın bu hastalık üzerinde etkili olduğu düşüncesi bulunsa da bu yanlıştır. Fakat bu gibi durumlarda ortaya çıkan göz yorgunluğu gözün dışa doğru kayması hastalığını olumsuz yönde etkilediği bilinen bir gerçektir.

 

Dışa Doğru Göz Kayması Tedavisi Copy

Dışa Doğru Göz Kayması Tedavisi

 

Dışa doğru göz kayması rahatsızlığının başlangıç evresinde sadece hastayı takip ediyoruz. Fakat Ekzotropya da kötüleşme görülmesi ya da gelişme çağında olan çocuklarda herhangi bir iyileşme görülmemesi üzerine hastalığı tedavi etmeyi öneriyoruz.

Gözlük ile tedavi: Ekzotropya tedavisinde amacımız gözleri mümkün olduğunca hizalamak ve görme duyusunu geliştirmektir. Miyopluk ya da hipermetropluk tedavilerinde kullanılan gözlükler kullandırarak hastalarımızda mevcut rahatsızlığı tedavi etmeyi amaçlıyoruz.

Kapama ile tedavi: Her zaman kısıtlı, kusurlu ya da sorunlu olan organları kullanmak yerine muadilini kullanmayı tercih ederiz. Bu büyük bir yanlıştır. Aksine sorunlu organı kullanarak gelişmesi sağlanabilir. Hastalarımız da ekzotropya olmayan gözü daha fazla kullanarak hasta olan gözlerinde göz tembelliğine yol açabiliyorlar. Bunu engellemek için sağlam olan gözü kapatarak kayma olan gözlerini kullanmalarını böylece diğer gözü çalıştırıyoruz.

En çok kalıcı sonuç aldığımız dışa doğru göz kayması tedavisi yöntemi ise ameliyattır. Ameliyat tedavisinde göz kasları üzerinde dengeleme işlemi yapmaktayız. Göz kaslarının üzerinde yaptığımız ayarlama ile kaymayı engellemek mümkün olmaktadır. Dışa doğru göz kayması tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın.