Ekzotropya olarak da bilinen dışa doğru göz kayması rahatsızlığı şaşılığın en sık görülen türüdür. Ekzotropya iki gözün hatalı bir şekilde hizalandığı ya da gözlerin burundan uzaklaşmış bir şekilde dışa doğru kaydığı bir şaşılık türüdür. Her yaşta görülebilen gözün dışa doğru kayması rahatsızlığı çocuk yaşta görülen şaşılık rahatsızlıkları arasında 4’te 1 paya sahiptir.

 

Dışa Doğru Göz Kayması Tedavisi

 

Dışa Doğru Göz Kaymasının Nedenleri

 

Beyinde bulunan görme merkezi ile gözler arasında herhangi bir sinyal sorunu olduğunda yada gözlerde bulunan kaslarda bir dengesizlik olduğunda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Ebeveynlerden genetik olarak çocuklarına geçebilen bir rahatsızlık olmasının yanında ailesinde herhangi bir Ekzotropya hastalığı bulunmayan bireylerde de görülebilir. Birçok kesim tarafından televizyon izlemenin, telefon ekranına bakmanın ya da bilgisayar oyunu oynamanın bu hastalık üzerinde etkili olduğu düşüncesi bulunsa da bu yanlıştır. Fakat bu gibi durumlarda ortaya çıkan göz yorgunluğu gözün dışa doğru kayması hastalığını olumsuz yönde etkilediği bilinen bir gerçektir.

 

Dışa Doğru Göz Kayması Tedavisi

 

Dışa doğru göz kayması rahatsızlığının başlangıç evresinde sadece hastayı takip ediyoruz. Fakat Ekzotropya da kötüleşme görülmesi ya da gelişme çağında olan çocuklarda herhangi bir iyileşme görülmemesi üzerine hastalığı tedavi etmeyi öneriyoruz.

Gözlük ile tedavi: Ekzotropya tedavisinde amacımız gözleri mümkün olduğunca hizalamak ve görme duyusunu geliştirmektir. Miyopluk ya da hipermetropluk tedavilerinde kullanılan gözlükler kullandırarak hastalarımızda mevcut rahatsızlığı tedavi etmeyi amaçlıyoruz.

Kapama ile tedavi: Her zaman kısıtlı, kusurlu ya da sorunlu olan organları kullanmak yerine muadilini kullanmayı tercih ederiz. Bu büyük bir yanlıştır. Aksine sorunlu organı kullanarak gelişmesi sağlanabilir. Hastalarımız da ekzotropya olmayan gözü daha fazla kullanarak hasta olan gözlerinde göz tembelliğine yol açabiliyorlar. Bunu engellemek için sağlam olan gözü kapatarak kayma olan gözlerini kullanmalarını böylece diğer gözü çalıştırıyoruz.

 

Dışa Doğru Göz Kayması Ameliyatı

 

Gözde dışa kayma gün içinde sürekli ve günün çoğu zamanında belirgin ise, cerrahi tedavi yapılır. Dışa göz kayması ameliyatı başarı ile tedavi edebildiğimiz bir durumdur. Dışa göz kayması ameliyatında önemli olan ne kadar cerrahi düzeltme yapılacağıdır. Bu ameliyatlarda sıklıkla yetersiz düzeltmeye bağlı kaymanın tekrar etmesi görülebilir. Bu nedenle kayma açısının doğru ölçümü ve bu ölçüme göre ameliyat dozunun ayarlanması çok önemlidir. Şaşılık ameliyatı riskleri ve sonuçları hakkında daha fazla bilgi edinmek için diğer makalelerimizi de okumayı unutmayın.