Çocuklarda Göz Kayması önemli bir problemdir. Yeni doğan bebeklerde göz kayması normal kabul edilir. Fakat bu sorunun ortalama 6. aylarda geçmesi beklenir. Göz kayması 6. ay dolmasına rağmen geçmiyorsa bebekte muhtemelen strabismus yani şaşılık vardır. Şaşılık tek gözde ya da ikisinde birlikte olabilir. Aynı zamanda içe, dışa, yukarı ya da aşağı da olabilir.

Göz kayması sürekli olabileceği gibi çocuğun yorgun olduğu dönemlerde ara ara da olabilir. Göz kayması ihmal edilirse çocuklarda kalıcı görme kusurlarına neden olabilir. Bunun için göz kayması erken dönemde fark edilirse etkili bir şekilde tedavi edilebilir. Burada ailenin yanında alanında uzman olan hekimlere başvurmak önem arz etmektedir. Kliniğimizde birçok hastalığın tedavisinde etkin olarak çalıştığımız gibi çocuklarda göz kaymasında da tedavi hizmeti vermekteyiz.

 

Çocuklarda Göz Kayması

 

Çocuklarda Göz Kaymasının Nedenleri

 

Çocuklarda göz kaymasının nedenleri tam olarak belirlenememekle birlikte anne ve babada görülmesi yani genetikte olması çocukta görülme riskini artırmaktadır. Bazı şaşılıklar ancak bebek göz muayenesi sırasında tespit edilebilir.  Göz kaymasında her iki göz birbirinden bağımsız olarak farklı nesnelere odaklanır. Beyin bu sinyalleri alırken karışıklık yaşar. Çocuklarda böyle bir durum olduğunda tedavi edilmediğinde beyin sorunlu ve zayıf olan gözden gelen görüntüyü reddeder. İşte böyle durumlarda kalıcı görme problemleri oluşabilir. Bunun önüne geçebilmek amacıyla alanında uzman ekibimizle strabismus ameliyatı yapmaktayız.

 

Çocuklarda Göz Kayması Ameliyatı

 

Şaşılık ameliyatları genellikle göz küresinin dışında göz çevresindeki kaslar üzerinde uygulanır. Bu ameliyatlar da iki göz arasındaki paralelliği sağlamak amacıyla çeşitli teknikler kullanılarak göz çevresindeki kasların güçleri artırılır, azaltılır veya eşitlenir. Göz kayması ameliyatları uzun süre hastanede kalmayı gerektirmez.

Göz kayması ameliyatları, lokal anestezi ile yapılabildiği gibi çocuklarda özellikle genel anestezi uygulanır. Genel anestezi sonrası anestezinin etkisi geçene ve hastanın yaşam fonksiyonları stabil olana kadar misafirimiz olmaktadır. Daha sonra hekiminin talimatlarını uygulamak kaydıyla hasta evine gidebilir. Şaşılık operasyonları riski oldukça düşük başarı oranı yüksek olarak uyguluyoruz.


Şaşılık tedavisi bu konuda uzman bir hekim tarafından yürütülmelidir. Her şaşılık tipi aynı değildir bu nedenle çözüm yöntemi de farklı olabilir. Şaşılık teşhis ve tedavisi için bize başvurabilirisiniz.