Bebeklerde şaşılık nedenleri ve tedavisi nedir? Bebeklerin doğumundan sonraki ilk 6 ay içerisinde bebeklerde meydana gelen en sık durumlardan bir tanesi göz kayması olarak adlandırılabilir. Bebekler yeni doğduklarında henüz göz kasları yeterince gelişmiş olmadığından dolayı şaşılık durumu oluşabilir. Böyle olması bazen geçici bir durum olarak algılanırken bazen de dikkat edilmediğinde kalıcı durumların oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle dikkatli olmak ve olabildiğince doktor kontrollerini aksatmamak gerekir. Böylelikle bebeğinizin ciddi bir sorunla karşılaşma ihtimalini de ortadan kaldırmış olabilirsiniz. Ne kadar sürede ortaya çıktığı ve belli bir kaç faktör durumun ciddi olup olmadığını anlamanız da size büyük oranda yardımcı da olacaktır.

 

Göz Kaymasının Süresi

 

Peki bebeklerde şaşılık ne zamana kadar sürer? Göz kayması genelde bebeklerde ilk 6 aylık sürede daha sık görülür. Bunun nedeni bahsedildiği üzere henüz gelişen göz kaslarından kaynaklanır. Ortaya çıkması ile ortadan kaybolması arasındaki süre ortalama olarak 1 hafta veya 10 gün olarak kabul edilir. Bu süre
sonunda hala var olan bir göz sorunu doktor kontrolünü zorunlu hale getirecektir. Bundan dolayı dikkatli olmak ve bebeğinizin gözündeki değişiklikleri kontrol etmek gerekecektir. Ek olarak daha ileri bir yaşta ortaya çıkması halinde de 6 aylık bir süre zarfında iyileşme sağlanması gerekir. Aksi durumda yine ciddi bir sorun olmaması adına kontrol edilmelidir.

 

Neden Olabilir?

 

Bebeklerde şaşılık olmasının sebebi nedir? Göz kaymasının ardında yatan nedenler genelde daha çok anatomik nedenlerdir. Bu nedenler gelişim geriliği nedeniyle de çıkabilir. Genetik olarak etkilenen bir takım durumların oluşması da olasılıklar içerisinde yer alabilir. Herhangi bir hastalık nedeniyle de meydana gelebilecek hastalıkların başında gelir. Bunun tam olarak nedeninin ortaya konması için bebeğin doktor tarafından değerlendirilmesi gerekir. Ardından kesin tanı koyulacaktır.

 

Nasıl Anlaşılabilir?

Peki bebeklerde şaşılık nasıl anlaşılır? Bebeğinizde göz kayması olup olmadığını anlamak için yapmanız gereken öncelikli olarak elinize dikkat çekecek bir oyuncak almaktır. Oyuncak renkli veya sese duyarlı olmalıdır. Bebeğinizin göz hizasına veya gözünden 20 cm uzağa yerleştirilmesi gerekir. Aşağı, yukarı,
sağa veya sola hareket etmeniz sonucunda bebeğinizin verdiği tepkilere bakmalısınız. Bebeğiniz aynı anda başını hareket ettiriyor ise sorun olmadığı anlaşılmalıdır. Tersi bir durumda ise kesinlikle bebeğinizin uzman bir doktor tarafından değerlendirilmesi gerekir.

 

Tedavisi Nasıl Yapılır?

 

Bebeklerde şaşılık tedavisi nedir? Göz kaymasında tedavi ilaç, çözelti veya gözlük şeklinde yaygın olarak kullanılır. Seviyesi ve nedenine bağlı olarak tedavi de şekil alacaktır. Bundan dolayı doktor gözetiminde ve doktorun söylediklerinden dışarı çıkmayacak şekilde hareket etmek gerekir.